Geopolitika
Rusko křísí iracionální geopolitiku územní expanze

Ruský prezident Vladimir Putin možná určuje politickou agendu, ale současně je jeho moc do budoucna nejistá a balancuje na ostří nože. Nezbývá než doufat a zasazovat se, aby toto ostří uzavírající se společnosti nepořezalo příliš velký počet lidí. Rusko jde opačným směrem, než se po druhé světové válce vydalo Německo. Píše Karel Hlaváček.
Rusko a Západ by se měly spojit proti Islámskému státu

Euratlantické společenství a Ruská federace se v boji s radikálními islamisty potřebují. Česká zahraniční politika by měla vzít ohrožení islamisty vážně – pochopit hierarchii hrozeb a trvat na změně postupu mezinárodního společenství.
Dohoda EU a USA o obchodu a investicích: Konec zatím nejasný

Nevíme, kolik ještě bude kol jednání o Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP), ale termín 2016 se blíží. Pro Brusel by ale bylo tragické, kdyby TTIP skončil stejně jako další velké plány EU.
Ukrajinská krize: Smysl dává pouze remíza

Bývalý policejní prezident Stanislav Novotný: v mírových jednáních mají největší slovo oligarchové a zahraniční investoři – mír nebude, dokud jim bude vyhovovat slabá Ukrajina.
Hrátky s černým zlatem
Na světových trzích již šest měsíců padá cena ropy na nová minima za více než pět let. Nečinnost stále významného kartelu arabských a latinskoamerických producentů ropy za této situace vyvolává nejistotu, ale především různé spekulace. Na první pohled totiž OPEC nebrání své tradiční zájmy, které s takovou vehemencí, až drzostí dříve bez skrupulí prosazoval.
Nová zahraniční koncepce? Jen maločeský realismus

Česká levice přichází s politickým realismem: zobrazuje svět jako místo, které je řízeno mocenskými bloky. Je to však svět, v němž neprohrává jen Česko, spolu s ním prohrává celá Evropa, říká v rozhovoru historik Michal Kopeček.
Proč není dohoda EU a USA o obchodu a investicích v Česku téma?

V západní části EU se diskutuje o Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP). Občané ale mají pocit, že jednání jsou vedena v utajení, a množí se informace, že obsah smlouvy ovlivňují spíše lobbisté nadnárodních společností. Jak jí má důvěřovat český občan, když ani jeho vláda neví, o co se hraje?
Zbytečný politický aktivismus Federace židovských obcí
Federace židovských obcí nevyužila šanci, jak dostat na jedno místo co nejvíc vrcholných představitelů různých států. Zřejmě zapomněla na větu jednoho z nejvýznamnějších izraelských politiků Jicchaka Rabina: „Mír se dělá s nepřáteli.“
Ani South Stream, ani Nabucco: Rýsuje se plynovod Eastring
Evropské problémy s dodávkami plynu by měl vyřešit plynovod propojující slovenské Veľké Kapušany s celým Balkánem a Tureckem. Chystá ho firma Eustream, již vlastní slovenský stát a Energetický a průmyslový holding. „Je to velká příležitost také pro české plynovody,“ říká předseda představenstva Eustreamu Tomáš Mareček.
Arabský svět nevypadá, jak si představuje Washington

Co pohledávají USA v krvavé válce chalifátu, Islámského státu, šíitských milicí, Kurdů a pravidelné armády? Zdá se, že Západ není schopný pochopit, že východní národy mají ponětí, kým jsou, i čím by chtěly být.
Noví lídří anglofonního světa: Australský a kanadský premiér
Není-li morální vůdcovství na mezinárodní scéně ochotný ani schopný poskytnout prezident USA Obama, musejí se ho ujmout Tony Abbott a Stephen Harper. Právě oni dva se dokázali postavit ruskému prezidentu Putinovi.
Zimbabwe: Převezme Mugabeho žezlo „Gucci Grace“?
Nejznámější africký diktátor Robert Mugabe už oslavil devadesát let, a proto začíná řešit, co se se Zimbabwe stane po jeho skonu. Za nástupkyni prosazuje svou o 41 let mladší a krajně neoblíbenou manželku Grace, které se ve zbídačené zemi kvůli jejímu rozhazovačnému nakupování posměšně přezdívá „Gucci Grace“.
Komunismus porazil Reagan, nikoli Gorbačov

Interpretovat konec studené války pouze na základě výpovědi amerického velvyslance v 80. letech v Moskvě Jacka Matlocka je neudržitelné – politiku vůči Sovětskému svazu neformuloval, jen vykonával příkazy prezidenta Reagana. S tezemi v článku Jana Schneidera polemizuje Roman Joch.
Komunismus porazil Michail Gorbačov, nikoli Západ

Způsob ukončení studené války by měl být trvalým zdrojem poučení. Bývalý velvyslanec USA v ČSSR a v SSSR Jack Matlock vysvětlil konec studené války jinak než současní jestřábi. Dle něho se historie se neopakuje, ale rýmuje.
Ekonom z Harvardu: Rozvoj naráží na byrokracii a úzké cíle
Plnění světových rozvojových cílů bylo zdánlivě úspěšné – většina dětí na Zemi například má základní vzdělání. Jenže mnohé africké zůstávají negramotné, upozorňuje také v rozhovoru Lant Pritchett.