Geopolitika
Hynek Kmoníček: Seberadikalizace islámem je rychlá

Šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček v rozhovoru hovoří o hrozbě Islámského státu, podcenění teroristických rizik v Bruselu či o šancích a o limitech Donalda Trumpa stát se americkým prezidentem. A přiznává, že česko-americkým vztahům chybějí příběhy osobností, jako byli Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel.
Nový světový řád: USA už nebudou určovat pravidla hry

S předvídatelností bipolárního uspořádání se lze na dlouho rozloučit a v důsledku likvidace mechanismů zajišťujících stabilitu se jeví chaotická a plná nejistoty nejen doba přechodu. Nezbývá než doufat, že tato disharmonie bude aspoň funkční.
Nový světový řád bude mnohem méně západní

Dominance Západu se hroutí. Není však třeba bědovat. Jeho přetrvání závisí na tom, zda si zachová pro sebe své duchovní hodnoty. Musí se však zbavit představy, že pokud je nevyváží, zpronevěřuje se jim.
V procesu poklesu cen ropy vítězí planeta Země a USA

Je málo oblastí, v nichž jsou prognózy vývoje tak silně ovlivňovány přáními, jako je tomu v případě cen ropy. A existuje málo komodit, jejichž cena je globální. V důsledku toho chybné předpoklady vedou k chybné prognóze vývoje světové ekonomiky.
Ceny akcií možná nesráží levná ropa

Na začátku roku na finančních trzích místo každoročního růstu akciových trhů nastal prudký pokles akcií. Otázkou je, zda kvůli poklesu cen ropy. Spolupracovník LN Jan Macháček se českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Jak si vysvětlujete vliv pádu cen ropy na akcie?
Evropa vstupuje do nebezpečné doby. A není dost silná.

Evropané chtějí trvalý mír a prosperitu. Chtějí zvítězit, ale nechtějí riskovat. Chtějí mít úplnou bezpečnost, ale nechtějí se bránit. Evropané se budou setkávat s hroznými volbami. Budou si muset vybrat mezi válkou a mírem a stejně jako v minulosti si občas zvolí válku. Evropské konflikty neskončily.
Hasan Rúhání v Itálii a Francii: Průlomové kontrakty
Evropské turné íránského prezidenta minulý týden – první od roku 1999 – stvrdilo trend uplynulých dvou let: jak Teherán, tak Západ mají zájem na obnovení obchodní výměny a na obroušení třecích ploch ve vzájemných vztazích. Evropa i USA také de facto uznaly legitimitu šíitského režimu. Ten se jeví jako možný partner při řešení syrské krize.
Sázka na konec OPEC? Ruleta...

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vyšla nakonec z krize na konci 90. let posílena. Podobně obtížně lze i dnes předvídat vývoj trh s ropou. Spolupracovník LN Jan Macháček se ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Chopí se časem OPEC zase kormidla? Nebo jeho éra definitivně skončila?
Václav Klaus: Dnešní Rusko není totožné se Sovětským svazem

Jedním z čestných hostů 12. zasedání Valdajského klubu 19. až 22. října v Soči byl i někdejší český prezident Václav Klaus. V rozhovoru se vyjadřuje například ke krizi Evropy, úskalím středoevropské identity a spolupráce či k Rusku.
Chvála imperialismu Habsburků, Osmanů, Britů i Francouzů

Klíčem k řešení konfliktu na Blízkém východě může být imperialismus. Také ve středoevropském regionu je třeba znovu promyslet, na co a na koho bychom měli být hrdí – zda na mírotvorné Habsburky, nebo na nacionalistické křiklouny. Právě je totiž u moci antiimperialistický nacionalismus.
Přichází nový světový řád – v době globální nejistoty

Začíná nové období, ve kterém musí Rusko najít samo sebe i místo ve vznikajícím multipolárním světovém řádu. I tomuto tématu se v rozhovoru věnuje Fjodor Lukjanov, předseda ruské Rady pro zahraniční a obrannou politiku.
Singapur: Diktatura, kde by chtěl žít každý

V malém ostrovním státě se nečekanými způsoby mísí asijská kultura se západní, země už půl století vyniká ekonomickou svobodou a řadí se k nejvyspělejším ekonomikám světa. Úspěch Singapuru je však vykoupen přísnými pravidly.
Jak vyhlásit nezávislý stát

Silnou stránkou nové teorie práva národů na sebeurčení profesorky Mileny Steriové je realistický přístup a důraz na roli supervelmocí při vzniku nových států. Slabinou pak absence motivace a zájmů států garantujících nezávislost odtržených regionů.
Plynovod Tesla: Oběť energetické fronty nové studené války?
Balkán a střední Evropa čekají na posílení energetické bezpečnosti, již si nelze představit bez ruského plynu. Bylo by tedy pro ně úlevou, kdyby se místo plánování potrubí začalo něco budovat. Zatím však o tranzit plynu z turecko-řeckých hranic svádějí boj různé představy, přičemž Washington netleská ani jedné.
Svět podle Li Kuang-jaa

Podle zesnulého světoznámého singapurského státníka Li Kuang-jaa se Západ domnívá, že je postideologický, ale uvažuje ideologicky a považuje svůj politický systém za vrchol vývoje. Singapur Li Kuang-jaa však dokazuje, že úspěšné mohou být i jiné způsoby vládnutí.