Fotovoltaika
Sníží zelené zdroje závislost Ukrajiny na ruském plynu?

Jaká je energetická politika Ukrajiny, trh s elektřinou a současný i potenciální budoucí podíl obnovitelných zdrojů energie? Dočká se transparentního trhu s elektřinou?
Diskuse o ceně za zvládnutí změny klimatu je jako absurdní drama

Chceme dát peníze na tuzemské továrny a výstavbu větrných elektráren, rychlou veřejnou dopravu a elektromobily, nebo je pošleme Kremlu za ropu a plyn či Kypru za uhlí, jež vytěžily firmy Pavla Tykače?
Má člověk šanci nevyloučit se z kosmicko-planetární evoluce?

Na Zemi se nyní odehrávají dvě evoluce. Přírodní, kosmicko-planetární, která je biologická, samoregulační, bezodpadová, jež stvořila i dnešního člověka. A umělá, civilizační, nebiologická, tragicky odpadová, již vytvořil člověk. Současnou civilizaci však nebude přírodní evoluce za dvě až tři generace schopná hostit. Píše Jan Foff.
Češi stále víc preferují obnovitelné zdroje energie

V průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR, odpovědělo na otázku, zda mohou obnovitelné zdroje energie (OZE) nahradit jádro a uhlí, poprvé víc Čechů kladně (49 procent) než záporně (42 procent), pro 68 procent je však nepřijatelné kvůli podpoře OZE zvyšovat ceny energií.
Podíl zelené energie má zvýšit i výstavba slunečních elektráren

V roce 2030 má z obnovitelných zdrojů energie dle nové směrnice Evropské unie vznikat 32 procent energie používané k výrobě elektřiny, v dopravě i k vytápění. Nyní tento podíl v Česku činí zhruba 15 procent. K tomu bude třeba více solárních elektráren více než při stavební mánii v letech 2009 a 2010, jež vedla ke zdražení elektřiny.
Po roce 2025 se v Rakousku nebude vyrábět žádná elektřina z uhlí

Podle rakouského energetického experta Güntera Pauritsche Rakušané používají jako Němci pojem Energiewende, ale pokračují ve své dřívější politice. Rakousko nemá jaderné elektrárny, jen uhelné a 70 procent elektřiny vyrábí z obnovitelných zdrojů energie. Rakouská fotovoltaika se na rozdíl od Česka rozbíhá až nyní, říká v rozhovoru.
Zelené Německo, ušmudlané Česko?

Dle médií se zdá, že v souboji Německa s Českou republikou o ekologičtější zemi v energetice vítězí náš soused. Každá statistika „zelenosti“ však má slabiny. Při srovnání energetické politiky obou zemí je lepší sledovat jejich uvažování o energetice než kritéria pro „zelenost“.
Spalování uhlovodíků nelze vinit ze všech potíží s ovzduším
Světová banka vyhlásila moratorium na úvěry pro těžbu a dopravu ropy a plynu. Toto politicko-ekologické rozhodnutí změní globální ekonomiku. Myslí politici a ochránci životního prostředí na blaho lidstva, nebo člověka?
Deep state Alenu Vitáskovou nezlomil

Příběh bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové, již po více než pěti letech Vrchní soud v Olomouci zprostil obžaloby, varuje. Měli by si jej prostudovat všichni, kdo se rozhodnou postavit se i dnes silné struktuře zvané deep state. Zda jim bude stát za to statečně bojovat, nebo zalézt do boudy a přestat štěkat.
Alena Vitásková vítězí nad solárními barony. Soud ji osvobodil

Exšéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková věřila, že v kauze dvou solárních elektráren bratří Zemků o její osud usilovala justice na řízenou objednávku. Případ se vlekl od roku 2013, nepravomocné odsouzení na 8,5 let přišlo předloni, konečný verdikt Vrchního soudu v Olomouci, pravomocné osvobození, ve středu 17. ledna.
Drzá holka Vitásková skončila – po šesti letech šéfování

V pondělí 31. července uplynul poslední den mandátu Aleny Vitáskové coby předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Za její éry úřad dosáhl nebývalé čilosti v podávání podnětů policii, především kvůli licencím pro sluneční elektrárny.
Investiční otázka pro Česko: Jaderné elektrárny, či úložiště?

Na jaderné elektrárny a současně na jaderné úložiště český stát nikdy nebude mít peníze. Řešením je přednost výstavbě trvalého úložiště. Každý by si měl uklízet před vlastním prahem, ČEZ nevyjímaje.
Ozonovou maturitu jsme zvládli. Uspějeme v klimatické státnici?

Letos je tomu 30 let, kdy začala úspěšná globální reakce na poškozování ozonové vrstvy freony a dalšími látkami. A ta od začátku tohoto století sílí. Budeme za 30 let podobně vzpomínat na řešení klimatických změn?
Svět chce obnovitelné zdroje energie

Česko-rakouský podnikatel Georg Hotar řídí společnost Photon Energy, jež se vedle výroby elektřiny ze solárních panelů zaměřuje i na jejich údržbu. Ani její portfolio není výhradně české a má globální ambice. Hotar v rozhovoru přibližuje plány a vývoj solárního průmyslu u nás a ve světě. Podle něho soláry vyžadují soustavnou péči.
Energetika stojí na rozcestí. A všechny cesty vedou do pekel

Zdá se, že bitvy o zdroje fosilních paliv a uranové rudy utichnou, a začnou boje o vodní zdroje. Evropskou spotřebu energií ovlivňuje demografie a technologický pokrok. Prezident USA Donald Trump se odmítnutím amerického podpisu pod pařížskou klimatickou dohodou ukázal jako politik plnící sliby svým voličům.