Finance

Dozvuky kauzy Madoff

JPMorgan Chase Bank uznala své selhání v kauze Madoff a souhlasila s vyměřenými pokutami v celkové výši 2,05 miliardy dolarů.

Svět módy objevuje budoucnost: První bitcoiny v pražských prodejnách

Elektronická měna dobývá svět – a teď i Prahu. Tradiční ručně šitou pánskou obuv si nově můžou v prodejně Classic Shoes koupit i hackeři.

Platy českých manažerů se zatím omezovat nebudou, Švýcaři ale inspirují Evropu

Pokus omezit platy špičkových švýcarských manažerů selhal, iniciativa se však chytla v Německu. Čeští politici jsou vůči návrhu zdrženliví.

Státní banka: Za provizi úvěr i na výrobu zlata ze švestek

Většina oslovených manažerů se obává, že státem vlastněná banka by byla další multitrafikou pro politiky a záložnou pro spřátelené podniky.

Eurozóna: Krize monetární, nebo politická?

Evropská centrální banka vyvolala snížením úrokových sazeb kritiku zejména německých ekonomů. Ale jaké vlastně zbývají alternativy?

Jan Novotný 25.11.2013

Intervence ČNB aneb V této republice fakt neví pravá, co dělá levá

Více než polovina respondentů se v průzkumu ČESKÉ POZICE domnívá, že oslabení koruny intervencí centrální banky české ekonomice nepomůže.

Mnoho povyku pro nic aneb Kurzové inženýrství ČNB

Intervence ČNB (ilustrace).

Šlo u devizových intervencí o ideologickou dezerci či o předstupeň utajeného přistoupení k „severnímu“ euru? Zamýšlí se Bohumil Studýnka.

Nerozlučná dvojice – banky a stát

Bankovním gigantům byl snížen rating neboť se propadá důvěra, že stát by je v potížích zachránil. Kdo ale koho potřebuje víc?

Oslabení koruny: Bude „kvantitativní uvolňování po česku“ fungovat?

Stav domácího hospodářství neprodukuje žádné inflační tlaky, a zemi tak hrozí deflace. Nyní musí ČNB ustát tlak finančních žraloků.

Devizové intervence: Z inflace profituje hlavně stát

Na znehodnocení měny existují různé názory – pozitivní dopady pro státní pokladnu jsou nezpochybnitelné, nikoli však třeba pro důchodce.

Dlouholetého vládce ČSOB má nahradit Belgičan. Česká rizika už důvěrně zná.

Nástupcem matadora českého bankovnictví Pavla Kavánka (vlevo) má být Hendrik Scheerlinck, který již v představenstvu ČSOB seděl.

Pavel Kavánek stál v čele české velkobanky 20 let. I díky transakci kolem IPB byl v podstatě nesestřelitelný.

Adam Junek 11.11.2013

ČNB zasadila koruně tvrdý direkt

Je vůbec centrální banka na devizové intervence připravená, když ty poslední v roce 2002 se příliš nezdařily? Zamýšlí se Miroslav Novák.

Manuál FAÚ pro banky: Nepere u vás klient peníze?

Finanční analytický útvar vydal návod pro banky, jak mají zjišťovat, komu reálně patří firmy, které si u nich chtějí uložit peníze.

Jak omezit daňové úniky? Těžké dilema.

Hnutí ANO je proti registračním pokladnám, protože jsou zátěží pro podnikatele. Proč tedy prosazuje elektronizaci účetnictví?

Volební inspirace: Jaké nás čekají daně

ČESKÁ POZICE prošla a zhodnotila programy politických stran z hlediska jejich záměrů v daňové oblasti.