Farmaceutický průmysl
Závislost na sedativech žene stále více Čechů na černý trh

Osob zneužívajících sedativa a hypnotika v Česku mohlo být v roce 2016 zhruba 885 tisíc. Ze statistik o dodávkách do lékáren se zdá, že jejich spotřeba klesá, ale realita je nejspíš jiná. Černý trh hraje zásadní roli. Každoročně se kvůli závislosti na nich léčí v psychiatrických či adiktologických ordinacích asi tři tisíce uživatelů
Některé nadějné léky se při léčbě rakoviny nakonec neuplatní

Působení některých protinádorových látek chápou vědci nesprávně. Řada látek vyvíjených k léčbě zhoubných nádorů má úplně jiné účinky, než jim dosud připisovali.
Vědci se snaží získat kanabinoidy pro léčbu bez pěstování konopí

Konopí produkující omamné látky stálo dlouho mimo zákon, a tudíž i zájem vědců. To se mění. Věda zkoumá, jak se z něj dají vhodné látky získat, aniž by bylo nutné pěstovat rostliny. Opomíjený výzkum kanabinoidů se proměnil v Klondike.
Regulace cen léků v USA: Konec levných léčiv v Česku

Díky nízkým cenám léků se čeští pacienti dostanou i k léčbě, jež je jinde vyhrazena jen pro bohatší. To ale může skončit, pokud by americký prezident Donald Trump uskutečnil avizovaný plán na regulaci cen léků, která by se řídila i podle cen v Česku. Zejména pokud by tu byly veřejně dostupné ceny, za něž nakupují největší nemocnice.
Pravidla pro vymezení maximální ceny léku jsou pevně dána

Státní ústav pro kontrolu léčiv má od letošního roku přehled, za kolik farmaceutické firmy dodávají léky do státních nemocnic. „Není pravda, že veškeré ceny v zahraničí jsou vyšší než u nás,“ říká v rozhovoru ředitelka SÚKL Irena Storová.
Výrobci léků by měli mít povinnost zajistit jejich dodávku

Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu zákona, podle níž pokud lékárna neuspěje u hlavních distributorů léků, bude se moci obrátit na jejich výrobce. Ti pak budou muset zajistit dodání léku do dvou pracovních dnů, a to na svoje náklady. K tomu jim pak poskytne právo zakázat distributorům zpětný vývoz těchto léků do zahraničí.
V tuzemských vodních tocích narůstá množství léčivých látek

Vodohospodáři loni objevili v českých říčních tocích přinejmenším jednu léčivou látku ve sto procentech měření, tedy pokaždé. Koktejl čtrnácti různých léků pak přesně v polovině všech odebraných vzorků z tuzemských řek. Poukazuje na to vládní zpráva o vodním hospodářství Česka v roce 2017, která zmiňuje tuto kontaminaci vůbec poprvé.
Medicína nezužitkovává, co by organismus dokázal sám

Současná medicína nebere v úvahu nic, co nelze změřit. Vidí v člověku jen oživený stroj Reného Descarta, ve kterém probíhají výlučně mechanické pochody, které můžeme dohledat a pozorovat. Jenže tak to není, je třeba vzít v úvahu i psychologii a sociální kontext. Placebo není žádná lumpárna, říká v rozhovoru psychiatr Radkin Honzák.
Čínské lékařství pomůže snížit nemocnost české populace

O tradiční čínskou medicínu je zájem v Asii i na Západě, přičemž v obou těchto částech světa se propojují a integrují západní a východní lékařské poznání a praxe.
Postfaktická doba už trumfla ničením hodnot dobu postmoderní

Během 70 tisíc let člověk jakž takž zvládl vztahy já-ty a já-my, ale vůbec my-oni. U druhu Homo sapiens sapiens pak není dodnes zodpovězeno, zda jde o jednoúčelový obal na přenos DNA, nebo o duchovní bytost směřující k vyšším cílům.
Stát chce omezit vývoz léků z českého trhu do zahraničí

Přísná regulace cen a úhrad zařadila Česko mezi tři země s nejnižší cenovou hladinou léčiv v Evropě. V mnoha případech jsou tyto částky natolik nízké, že svádějí k přeprodeji léků z českého trhu do dražších zemí. Ministerstvo zdravotnictví se nyní rozhodlo tento reexport ztížit.
Válka o očkovací vakcíny aneb Jaký přípravek je efektivnější?

V Česku nikdo nezkoumá, zda se plošné očkování vyplatí, ani jaký přípravek je efektivnější. Kvůli reklamě na „bezplatné“ očkování pro seniory vakcínou Prevenar 13 od Pfizeru vypukla téměř válka.
Ani moderní léčba lupénky není stoprocentní

Moderní biologická léčba lupénky zlevnila, všespasitelná však zdaleka není; zhruba u patnácti procent pacientů s touto nemocí nezabere. Navíc se nasazuje jen tam, kde selhaly ostatní metody. Z dvou set tisíc lidí, kteří lupénkou trpí, je na této terapii okolo jedné tisícovky pacientů. Zbytek se léčí jinak, často velice draze.
Matka Tereza nebyla dobrý člověk

Americký ekonom izraelského původu Yaron Brook sice netvrdí, že by prezident USA vědomě čerpal z nacistického propagandisty Goebbelse, ale vzorce myšlení jsou prý „spřízněné“...
Roman Chlíbek: Odmítat očkování je hazard

Povinné očkování zabrání ročně 150 tisícům onemocnění a 500 úmrtí. Zhruba pěti dětem ale vakcína způsobí doživotní následky. Ty by měly mít nárok na satisfakci z nového odškodňovacího fondu. „Předpokládáme, že vedle státu by do něj přispívali i výrobci vakcín,“ upřesňuje profesor Roman Chlíbek, místopředseda Národní imunizační komise.