Export

Energetická nezávislost USA do roku 2020 změní vztahy ve světě

Studie rozvědky BND vyzývá kvůli novým americkým nalezištím ropy a plynu ke změně dnešního německého geopolitického uvažování.

Petr Pietraš 20.1.2013

Podaří se Rusku vymanit z ropného zajetí?

Vladimir Putin možná 25. října připíjel na slávu Ruska a zejména jeho hospodářství, které nutně potřebuje zásadní změny, jak mu potvrdili experti z Valdajského klubu.

Valdajský klub expertů na ruskou problematiku doporučuje Vladimiru Putinovi změnu ekonomického paradigmatu a urychlení reforem.

Gábor Stier 17.1.2013

Plynovod South Stream: Labutí píseň ruských snah o ovládnutí Evropy

Mapka plynovodu South Stream.

Zemní plyn sice představuje budoucnost evropské energetiky, ale ten z Ruska se stane jedním z mnoha, jež budou na jejím trhu k dispozici.

Superman Kuba. Pane Kalousku, těšte se!

Vznik silného ministerstva hospodářství by vyhovoval Svazu průmyslu, premiéru Nečasovi i té části ODS, která vyzdvihuje jihočeského politika.

Africký trh je pro Česko klíčem k úspěšné exportní politice

Vezměte si, kolik premiérů už jelo do Nigérie, abychom jim nabídli letouny L-410 nebo L-159, a výsledek je nula, připomíná Michal Jirkovský nefunkčnost naší ekonomické diplomacie a naznačuje cestu, jak by Česko mohlo v Africe uspět.

Nejmenší zájem o Afriku je právě ze strany českých podnikatelských subjektů, konstatuje expert na tuto oblast Michal Jirkovský.

Ruská Sberbank bude financovat významnou část českého exportu

Státem ovládaná Sberbank upřesňuje po ovládnutí Volksbank své plány na českém trhu, financování obchodu patří k prioritám.

Jan Žižka 23.11.2012

Noví šéfové míří do EGAP a ČEB, český export na mimoevropské trhy

Novým generálním ředitelem EGAP se má stát ekonom Jan Procházka, Českou exportní banku povede Jiří Klumpar.

Jan Žižka 16.11.2012

Pokračuje Rusko v tradičním geopolitickém směřování na jih?

Hustota obyvatel obyvatelného jádra Ruska je výrazně vychýlena jižním a jihozápadním směrem. Svět je široký a loď ruského vlivu v něm manévruje různými směry a s různými kapitány, například k Sýrii, ke Kypru či k Izraeli.

Ruská zahraniční politika usiluje ve Středomoří stejně jako ve střední Evropě o politické osobnosti jednající v souladu s jejími zájmy.

Jan Čuřík 8.11.2012

Stát má prázdný zásobník proexportních ředitelů. To je ta nová strategie?

Ani ne rok od nástupu Martina Kuby na ministerstvo průmyslu je pět státních institucí, jež mají pečovat o byznys Česka v zahraničí, bez šéfa.

Martin Shabu 10.10.2012

Odpovídá stát za škodu způsobenou prohibicí?

Lze čekat, že se osoby či subjekty postižené prohibicí „zahojí“ na státu? Otázku odpovědnosti v metylové kauze analyzuje advokát Jan Šmíd.

Jan Šmíd 1.10.2012

Škodí našemu exportu více dalajlámismus, nebo nefunkční stát?

Většina top manažerů nesouhlasí s premiérem Petrem Nečasem, že falešné adorování Pussy Riot a vzývání dalajlámy škodí českým vývozcům.

O nebezpečí dalajlámismu, pussyriotismu a antinečasismu

Premiér Petr Nečas vyvolal svým projevem na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně bouřlivé reakce.

Co vlastně řekl premiér Petr Nečas v projevu na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně a v jakém kontextu?

Jan Schneider 24.9.2012

Aféru s dalajlámou spískal Žantovský a dostal za to „kartáč“

Schůzka velvyslance Michaela Žantovského s dalajlámou před letní olympiádou v Londýně rozčílila prezidenta Václava Klause i exportéry.

Martin Shabu 15.9.2012

Nehledejme v Nečasově dalajlamismu prezidenta Klause či ODS

Petr Nečas nabádal, abychom při podpoře exportu neházeli sami sobě klacky pod nohy. Na mysli měl například přehnanou podporu dalajlámy. 

Dohoda Gazpromu a francouzské EDF: Nová ruská plynová strategie

Zájmem obou firem je pořizovat v Evropě elektrárny na plyn, přičemž Rusové budou mít zaručený jeho odbyt. Je to dobrá, či špatná zpráva?