Evropská centrální banka

Co EU Maďarsku vyčítá? Prkotiny, které by mohla vyčítat i nám.

Maďaři mají zřejmě oprávněný pocit, že je Evropská komise nepřiměřeně tepe. I proti tomu demonstrovali 21. ledna v Budapešti statisíce lidí.

Evropská komise osočuje Maďarsko neoprávněně. Vyvstává otázka, na co vůbec máme ještě právo? Na všechno se už musíme ptát?

Jak finančníci drží politický systém v šachu aneb Krutost bez hranic

Velké ratingové agentury, ty samé, které nyní hodnotí evropské země, oceňovaly i ty nejrizikovější hypoteční úvěry ratingem AAA.

O současnosti a budoucnosti evropských zemí nerozhodují jejich demokraticky zvolené parlamenty, ale ratingové agentury, bankéři a úředníci.

Pardon, trhy už se rozhodly. Uvěřily v euromarku.

Po setkání v pondělí 9. ledna v Berlíně německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy společně prohlásili: „Je velká šance, že dluhovou brzdu a vše, co s ní souvisí, bychom mohli podepsat už v lednu, nejpozději v březnu.“

Někteří komentátoři doporučují obehnat Řecko plotem či zdí, aby se nákaza jeho finančními problémy nešířila. Na to je však už pozdě.

Euro se ocitlo pod tlakem, koruna posílila

Podle Evropské centrální banky jsou v eurozóně patrny známky stabilizace, riziko zhoršení ekonomické situace je však stále vysoké.

Z USA zazněly nadějné zprávy a dolar posílil na letošní maximum

Důvěra v českou ekonomiku v prosinci klesla, koruna oslabila vůči dolaru k 20 Kč. Zlepšení nálady se nečeká u firem ani spotřebitelů.

Poslední předvánoční týden přinesl na finanční trhy zklidnění

Koruna oslabila v uplynulém týdnu k oběma hlavním měnám, vůči euru až na dosah 25,80 koruny a k dolaru nad hladinu 19,70 Kč.

Co udělají evropské banky s půlbilionovou „dardou“ od ECB

Pětistovka bank si během jediného dne půjčila ekvivalent pěti procent ročního HDP eurozóny. Posílí si tím kapitál, nebo budou více úvěrovat?

Smrtka zazvonila, kohout zakokrhal. A kola EU se protáčejí dál.

Sarkozy, Merkelová a další evropští politici si v první řadě nechtějí připustit, že něco udělali špatně. Těžko od nich pak lze očekávat nějaké konstruktivní řešení krize. Navíc když za nitky netahají politici, ale nespokojené finanční trhy.

Navržená fiskální unie není tím, čím se nazývá. Jde jen o stanovení rámců fiskální nedisciplíny a vágních hrozeb tresty. To není řešení.

Že by do Bruselu konečně dorazila neviditelná ruka trhu?

Mezinárodní měnový fond a centrální banky začaly přidávat likviditu trhům vyprahlým mezibankovním úvěrovým kolapsem. Nic lepšího svět nemá.

Právo a povinnost tandemu Merkozy

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy se na rozdíl do nezvolených lídrů EU začínají obávat příštího vývoje eurozóny a Evropské unie.

Záchranný tým by měl zjistit rozsah poškození, možnost přežití a začít budovat překlenovací strukturu fungující do vzniku nového systému.

V eurozóně zřejmě začíná bitva o Francii

Investoři a další finančníci se začínají ptát, zda i druhou největší evropskou ekonomiku zasáhne dluhová a dluhopisová krize.

Zvrácená regulace: Selský rozum je pro banky bezpečnější než obezřetnost

Kdyby se centrálním bankám měřilo stejným metrem jako komerčním, jedním z prvních adeptů na nucenou správu by byla Evropská centrální banka.

Eurozóna? Trochu jako tající sněhulák na Sahaře.

Dosud nikdo nezveřejnil náklady na řízené rozpuštění EMU. Přitom jsou jistě spočítané, přepočítané a konečné. Těžké ztráty, ale k přežití.

Bude Evropa francouzská, nebo německá? O to se hraje.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy sází na německý strach. A Němcům v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou v podstatě říká: Pokud nepřijmete francouzský plán přeměny EFSF na banku, zničíte Evropu a odsoudíte budoucí generace ke konfliktům a válkám. To

Evropa musí nejprve vyřešit, čím je, a až poté se může rozhodnout, co udělá, například v případě Evropského fondu finanční stability.

Eurozóna nepadne: Řecká rozbuška zastavena. Zatím.

Řecké odbory jsou vždy připravené na generální stávku. Další vyhlásily na 5. října.

Lídři Evropské unie oddalují řešení sebevraždy jménem Řecko a nechávají si ho schvalovat jedním národním parlamentem za druhým.