Etika
Nacházíme-li se v přelomové době, posoudí až příští generace

V současnosti se sice odehrávají technologické změny, ale struktury průmyslové a tržní ekonomiky a politických systémů zůstávají v podstatě stejné jako v minulosti. Technologický vývoj ale může vytvořit tlak, jenž natolik změní sociální vazby, že nastane podobný dějinný obrat jako před 2,5 tisíci lety.
Jak sexuální obtěžování na pracovišti ovlivňuje ekonomiku

Obvinění ze sexuálního obtěžování na pracovišti by se měla brát vážně a být prošetřena. Pracovní prostředí plné strachu však povede k segregaci a případně k atmosféře morální paniky, jež ženám neprospěje.
Západ a křesťanství jsou v úpadku

„Křesťané jsou stále se zmenšující menšinou a mají nejvyšší čas začít stavět archy, jako byla ta Noemova. Ať už se politicky či ekonomicky stane cokoli, musíme posilovat náboženské vazby a vytvořit silnější rodiny i menší komunity, jež pomohou přetrvat obtížnou dobu před námi,“ říká v rozhovoru americký křesťanský novinář Rod Dreher.
Víra v Boha je důležitější než rodinné role či sňatky homosexuálů

Homosexuálové svět nikdy neovládali, a ani neovládnou, pokud však katolická církev neudělá svou hlubokou sebereflexi, ovládnou ji. Z kazatelen by pak měla zaznívat snaha o prohloubení duchovního života věřících i nevěřících, a nikoli plamenné odsuzování špatné morálky jako v kázání Petra Piťhy.
Jak rozlišovat mezi lží a pravdou

Neříkáme-li nejbližším pravdu o tom, co cítíme, drží nás to uzamčené v mentálním vězení. Čím déle v tomto uzamčeném vězení zůstáváme, tím rychleji náš život upadá do šedi a vytrácí se z něj radost. Máme na výběr se buď z tohoto vězení vysvobodit, nebo pomalu umřít. Cestou, jak se z tohoto vězení můžeme dostat, je stát se upřímnými.
Michal Pěchouček: Propojme umělou inteligenci a výrobu

Autoprůmysl, kybernetická bezpečnost, ale i Praha či právo a etika jsou výhody, které má česká ekonomika při příchodu technologie přezdívané elektřina 21. století. Výzkum a vývoj umělé inteligence se ale neobejdou bez domácího kapitálu a podpory státu.
Češi v platební morálce předstihli dosud nejlepší Němce

Nejnovější statistiky ukazují, že Češi splácejí své dluhy nejlépe z celé Evropy. Podle Eurostatu loni měla problémy se závazky po splatnosti z úvěrů na bydlení, spotřebitelských půjček i plateb za vodu či teplo jen 3,2 procenta tuzemských domácností. Půjčovat Čechům proto pro úvěrové a bankovní instituce představuje minimální riziko.
Vkus nelze měřit centimetrem

„V reklamě nehodnoťme, co říká, ukazuje, ale jaký dojem vyvolává. Lidské vnímání má ďábelskou schopnost správně vnímat to, co formálně zní jinak,“ říká v rozhovoru expert na reklamní právo Filip Winter.
Západ se stává postZápadem. Pravda se nenalézá, ale vyrábí

Západní společnost postupně ztrácí schopnost rozlišovat dobré a zlé, pravdivé a lživé i vůli posuzovat. Vytrácí se hlavní předpoklad pro fungování společnosti – společná kultura. To, co považujeme za objektivní realitu, je prý jen předsudek a stereotyp. Ideál objektivní pravdy nahradil ideál subjektivního konsensu. Píše Andrej Duhan.
Jak dosáhnout dynamického konzervatismu, který přetrvá

Být konzervativcem není snadné. Konzervativci jsou často považování za reakcionáře, rasisty a sexisty. Média zesměšňují jejich způsob života a patriotismus. Konzervativci podle nich vylučují ostatní ze společnosti, přičemž jsou z ní sami vylučováni.
Poradenství diktátorům se může vyplatit

Podle bývalého polského ministra financí Jacka Rostowského se ekonomie vyhýbala morálce. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Mají ekonomové technicky asistovat zkorumpovaným a nedemokratickým vládám?
Moderna se stala obětí morální katastrofy

Skotský filozof Alasdair MacIntyre kritizuje představu, že se máme mít dobře, a dělat, co nás baví. Jeho nejnovější kniha Etika v konfliktech modernity je smířlivější než jeho přelomové dílo morální filozofie Ztráta ctnosti, ale na modernu, jež si spletla morální život s moralizováním, názor nezměnil.
Přestane-li být nevinný lidský život nedotknutelný, vše končí

Trest smrti lze hájit. Mučení je v jistých případech odůvodnitelné. Eutanazie není řešením. Potrat je morálně zavrženíhodný. Tyto postoje v rozhovoru hájí australský profesor etiky na britské Univerzitě v Readingu David S. Oderberg.
Budoucnost volebního soudnictví tkví v přepočítávání hlasů

„Na fauly v kampani máme jediný nástroj – zrušení voleb. A to je jako atomová bomba,“ říká v rozhovoru předseda volebního senátu Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.
Česká republika si nemůže dovolit prezidenty pro okrasu

Jaké ponaučení vyplývá z letošních prezidentských voleb? Zejména že naše politické strany nemají osobnosti schopné, ochotné a způsobilé vést národ a že na zneužití nominace prezidentského kandidáta zákonodárci by se mělo zareagovat změnou ústavy, zákonů i předpisů.