Dějiny

Že by vědecká kniha roku? Dějiny civilizací pohledem dvaceti českých osobností.

Editoři veleúspěšného svazku o kolapsu společností vydávají knihu ojediněle nahlížející dějiny světa. ČESKÁ POZICE ji už pročetla.

České Libri Prohibiti se dostaly na seznam UNESCO

Mezi nejdůležitější dokumenty lidstva přibylo 54 nových přírůstků, které docela pestře i paradoxně prostupují světovou historií.

Antikomunistickou paměť nelze prosazovat shora

Pojem totalitarismu, používáme-li jej pro celé období socialistické diktatury, je příliš svazující, říká český historik Michal Kopeček.

František „Čuňas“ Stárek: Je třeba vysvětlit, jak to tenkrát bylo. A lidé do archivů nepoběží.

„Kdyby přišel i třeba ředitel rovnou z ráje, tak to teď nepomůže. Nemůže se každou chvíli měnit cesta k dosažení cíle,“ říká k situaci v ÚSTR František Stárek.

Vítězství ČSSD bych považoval do jisté míry za kontrarevoluční zvrat, říká tvář undergroundu a nyní vědecký pracovník ÚSTR.

Přemysl Houda 18.3.2013

Bláhové snění (51.) O vzniku judeo-křesťanské civilizace

Židům a křesťanům potrvá 1,5 tisíce let, než objeví, že vše, co je odděluje, překonávají společné čtyři sny: důstojnost, láska, víra a naděje .

Jak jednoduše ochromit západní společnost

Anonymní autoři se snaží dokázat, že údajně patologický život Západu vstoupil do finální smrtelné fáze. Současně ohlašují nové lepší zítřky.

Klausova návratu si všimli i Marx a Hegel

Návraty jsou znamením konce. Vyhasínající epocha se naposledy vzedme k nejodhodlanějšímu výkřiku, než se definitivně odebere do dějin.

Jak napsat dějiny cikánů, když jejich vlastní prameny chybějí

Ve snaze odstranit svého nepřítele může být naše brutalita a nelidskost větší, než jsme mu přisoudili.

Herman Melville: Slovo harpunáře

Americký spisovatel Herman Melville (1819–1891) napsal dostatečný počet pozoruhodných knih, jež svědčí o tom, že jeho cesta od veleúspěšného autora přes zapomnění ke klasikovi světové literatury zahrnuje opravdovost tázání, zaujetí i nezdolné vytrvalosti

Román Bílá velryba by měl být výzvou k poznání ostatní Melvillovy tvorby. Je příkladem usilovného kroužení okolo posedlosti, již nelze vyslovit.

Zábavná výzva ke svržení kapitalismu

Poplach! Je tu nová revoluční vlna a s přežitím systému a s ním i demokracie to vůbec není jisté.

Bláhové snění (12.) Rodinný podnik Zeus & spol.

Zeus plodí dětí nejen s bohyněmi, ale i s titánkami a pozemšťankami, z nichž se stávají matky budoucích slavných hrdinů – lidských, ale s božskými vlastnostmi a boží přízní.

Tři bohové, z nichž povstává slavná řecká civilizace, posedlá krásou, harmonií, moudrem, učením a věděním.

Benjamin Kuras 10.5.2012

Osvobodí nás internet od vlastního myšlení?

Získáváme sice novou intelektuální techniku, ale současně kvůli neustálému a okamžitému rozhodování ztrácíme starou schopnost koncentrace.

Nad Evropou hřmí muslimská bouřka. Anders Breivik je „začátek odporu“.

Anders Breivik 22. července 2011 usmrtil 77 Norů. Proč se také netvrdí, že muslimští pachatelé čtyř teroristických útoků 7. července 2005 v Londýně, byli šílenci?

Od 16. dubna se koná soud s norským atentátníkem. Je to vrah, ale výstřední lidé často vidí do budoucna. Až bude v Evropě ještě víc muslimů.

Václav Vlk 29.4.2012

Bláhové snění (5.) Nebezpeční utopisté mezi námi

Nenápadný, ale v konzervativních myslitelských kruzích vlivný maďarský filozof Aurel Kolnai (1900–1973) považuje utopickou mysl za hlavní filozofický a politický problém 20. století.

Iluze o dokonalosti a pokusy je prakticky aplikovat jsou tragickým omylem moderního Západu. Vždy vedou k nespravedlnosti a totalitarismu.

Proklatí filozofové!

Známá postava veřejného života, Francouz Bernard-Henri Lévy, si na každém fóru bez vyzvání bere slovo. Plamennými slovy a nadsazenými přívlastky v nepřetržitém stavu uměle navozené hysterie tepe přítomnost. Když není za co, něco vymyslí.

Jakkoli vypadají směšně, jsou dnešní „filozofové“ nebezpeční. Neměli by být nevinní lidé a svět před duchovními šarlatány uchráněni?