Daniel Herman

Bitva o ÚSTR ústí ve smutnou grotesku

Bouřlivá situace kolem Ústavu pro studium totalitních režimů se jen tak neuklidní, největším poškozeným je česká historiografie.

Dokud se bude o ÚSTR lhát, bude třeba reagovat

Daniel Herman a Jiří Pospíšil se dopustili několika pamětihodných výroků.

Jde nám opravdu o to, abychom se jako společnost vyvarovali jakýchkoliv autoritativních režimů, diktatur a totalit – anebo jen některých?

Jan Schneider 25.4.2013

Mediální bublina ÚSTR

V bouři okolo ústavu pro studium totality nejde o nic. Jen se pár politiků chopilo tématu, za nímž tuší politické body, píše Vladimír Meier.

Nová šéfka ÚSTR Pavla Foglová měla v minulosti vazbu na ODS

Rada ústavu, kterou zvolil „levicový“ Senát, překvapivě vybrala ředitelku ÚSTR z řad „pravice“, všímá si Jan Schneider.

Premiér Nečas na hranici soudnosti

Vášně kolem dění v Ústavu pro studium totalitních režimů vrcholí. Proč ale Nečas mluví o přeměně instituce na ústav marxismu leninismu?

Polemika o ÚSTR: Chce to více fundované kritiky

Zřejmě má dojít k transformaci jakžtakž fungujícího ústavu do stavu naprosté bezvýznamnosti jako na Slovensku, domnívá se Jakub Jirsa.

Petruška Šustrová: V ÚSTR se nekoná žádné levicové spiknutí!

Předsedkyně rady Ústavu pro studium totalitních režimů vysvětluje odvolání ředitele Hermana. Vylučuje, že důvodem byl politický tlak.

Řežba o ÚSTR ve stylu tety Kateřiny

V uplynulém týdnu jsme byli svědky mnoha natolik neuvěřitelných výroků, že se vkrádá otázka: Kdo se ve skutečnosti chová jako bolševik?

Co bude následovat po odvolání ředitele ÚSTR Daniela Hermana?

Rozhodnutí Rady Ústavu pro studium totalitních režimů bude zpochybňované. Snad je nástupkyně Pavla Foglová politicky nezpochybnitelná.

Halík, Svěrák nebo Stránský: ÚSTR pod politickým a ideologickým vlivem

Prohlášení poradního kolegia ředitele ÚSTR a odborů signované známými osobnostmi jen prodlužuje neudržitelná pravo-levá ideologická schémata.

Proč je ÚSTR spíše hlasatelem dogmatu než vědeckou institucí

Ústav je kýčem o neposkvrněné minulosti našich rodičů. Seriózní věda je ideology nové doby očerňována coby „pseudověda“.

Totalitní pomstychtivost v denní praxi

Výroky pánů Nečase, Kubery a Hermana jsou zřejmým či skrytým dotykem obsahu pojmu totalita.

Ředitel ÚSTR vede spíš ideologickou buňku než vědeckou instituci

Dle Daniela Hermana v rozhovoru pro server Aktuálně.cz bychom se měli ke své minulosti postavit poctivě, a nezamlžovat ji vědou.

Případ ÚSTR: Historie zůstává služkou politiky

Proč se Senát nedokázal přimět, aby v napjaté situaci zvolil takového člena rady, který by neměl s žádnou politickou stranou nic společného?

František „Čuňas“ Stárek: Je třeba vysvětlit, jak to tenkrát bylo. A lidé do archivů nepoběží.

„Kdyby přišel i třeba ředitel rovnou z ráje, tak to teď nepomůže. Nemůže se každou chvíli měnit cesta k dosažení cíle,“ říká k situaci v ÚSTR František Stárek.

Vítězství ČSSD bych považoval do jisté míry za kontrarevoluční zvrat, říká tvář undergroundu a nyní vědecký pracovník ÚSTR.

Přemysl Houda 18.3.2013