Česká televize
V srpnu 1968 jsme se báli, jestli nás Čechy odvezou na Sibiř

Kristina Vlachová, dokumentaristka a scenáristka, se odjakživa věnovala tématům o totalitě, natočila dokumenty o Grebeníčkovi či o politických vězních. V rozhovoru říká, že to bylo i fyzicky vyčerpávající, ale že je ráda, že se s nimi potkala.
Kdo mění pravidla demokratické hry

Na článek Václava Makrlíka Demonstrace nejsou v demokracii nástrojem ke změně zareagovali ve společném textu Jakub Kučera a Lukáš Rejzek. Dle těchto dvou účastníků demonstrací demokracie nekončí občasným hozením lístku do volební urny.
MAKRLÍK: Demonstrace nejsou v demokracii nástrojem ke změně

V demokracii jsou nástrojem pro změnu pouze volby. Politické demonstrace jsou projevem stádního efektu. Jejich účastníci mohou mít pocit, že diktují vládě a jsou in. Nežijeme ale v totalitě. Za účast nehrozí žádný postih. Smí se to. Je to vlastně zábava.
SCHNEIDER: Body pro ČT. Skvěle vyzpovídala amerického zpravodajce

Česká televize ukázala opravdovou kvalitu. Její moderátor Daniel Stach v pořadu Hyde Park Civilizace nebývale dobře zvládl rozhovor s bývalým agentem CIA a současným profesorem Bostonské univerzity Josephem Wipplem.
Veřejnoprávní televize by měla měřit všem stejným metrem

Václav Moravec o televizi Barrandov hovoří jako o „česko-čínské soukromé televizi“. Přitom o Primě nemluví jako o nizozemské soukromé televizi, ani o Nově se nezmiňuje jako o nizozemské soukromé televizi.
Seriál Most!, eurovolby a Eurovision Song Contest

Souboj Tondy Blaníka s Luďkem z Mostu ještě nemá vítěze, Jean-Claude Juncker již ale prohrál a předsedou Evropské komise nebude. Bilal Hassani se narodil jako muž, ale obléká se jako žena, jenže o sobě tvrdí, že je gay. Pokud Francouzi letos Eurovision Song Contest nevyhrají, pak už nikdy.
SCHNEIDER: ČT opět v nedbalkách: O novém policejním prezidentovi

Kvůli budování demokracie nikdy neškodí zopakovat základní fakta i poslancům z výboru pro bezpečnost, jako byl Jan Bartošek, jeden z diskutujících o novém policejním prezidentovi Janu Švejdarovi v pořadu ČT Události a komentáře.
SCHNEIDER: Dostane 17. listopad snadno manipulovatelnou podobu?

Letošní rok je 29. od změny režimu, ale žádnou velkou společenskou změnu nepřinesl. Pokračuje rozdělování společnosti nenávistí a agresí, ale ve jménu pravdy a lásky a tolerance. Do života společnosti stále silněji promlouvají kádrováci, aktivističtí novináři už zase sestavují seznamy „jinak myslících“.
SCHNEIDER: Afghánská nepřesnost a fejk České televize

Česká televize nepřesně komentovala zprávu, že v Afghánistánu čeští vojáci pomstili smrt tří svých kolegů. Svůj komentář měla dotáhnout v tom smyslu, že zveřejněny byly v zahraničí pouze případy, kdy byly obviněné osoby postaveny před soud. Což však není tento případ, kdy šlo deklarovaně od počátku jen o pomstu. Píše Jan Schneider.
SCHNEIDER: Bude Petr Štěpánek za teroristu?

Hnutí ANO se nominovalo do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petra Štěpánka. Mnozí tuto nominaci kritizují. Komentátor Jan Schneider nominaci hnutí ANO naopak brání a považuje ji za nákrok k demokracii.
SCHNEIDER: Chce Česká televize dezinformace, nebo demokracii?

Česká televize se šířením fejku zařadila mezi dezinformační média, když v pořadu Newsroom podrobila kritice Asociaci nezávislých médií, která uděluje Krameriovy ceny. To je však v rozporu s jejím veřejnoprávním statutem. Píše Jan Schneider. A v otevřeném dopisu členům rady České televize se k tomuto pořadu vyjadřuje i Michal Semín.
V pořadu ČT24 Události, komentáře je málo alternativních názorů
Kritici České televize tvrdí, že často představuje hotové názory bez alternativy. Pro posouzení vyváženosti je podle Vladimíra Meiera lepší vzít v úvahu pouze jeden večerní pořad. Vybral Události, komentáře ČT24 a analyzoval jej od 2. ledna 2017 do 16. března 2018.
Složení vlády určí spíš obchodní zájmy

„Když člověk analyzuje média, pak asi od poloviny července je zpravodajství Práva nakloněno Babišovi. Zatímco za policejní reorganizace to bylo naopak. Nemyslím komentáře, kde stále převládá podpora ČSSD,“ říká v rozhovoru Erik Best, vydavatel bulletinu Fleet Sheet.
Dostanou-li obávači obrovský prostor v České televizi…
Proč komentátor Martin Fendrych nehřímal ve studiu ČT24 o úplné katastrofě pro parlamentní systém, když se Petr Nečas za ODS v roce 2010 stal premiérem a jeho stín Miroslava Němcová také za ODS byla zvolena předsedkyní sněmovny? Proč profesor politologie Michal Klíma prohlásil, že Babiš vlastní velmi vlivnou bezpečnostní agenturu?
Já si nemyslím, že objektivita je nějaké významné kritérium

Tomáš Kudrna, tvůrce pořadu Co dokáže lež v České televizi, má za to, že objektivita není příliš významným kritériem. Proč ne, nicméně bez objektivního přístupu vzniká koncept černobílého vidění světa.