CERN

Konec neposlušných neutrin

Lze světlo předběhnout i ve vakuu? Zatím se zdá, že nikoliv a že se neutrina chovají spořádaně podle Einsteinovy teorie relativity.

ČVUT nabídne Američanům hi-tech

Je dohodnuto, že po březnové konferenci budou následovat další akce s Američany. Mezi ně bude patřit červnový mítink na ČVUT, říká jeho prorektor pro výzkum Vojtěch Petráček.

V hledáčku americké obrany jsou čeští kybernetici a informatici, spolupráce je možná i ve fyzice či kvantové informatice.

CERN evokuje epizodu ze seriálu Návštěvníci. Kde se staly (dvě) chyby?

Technik kontroluje magnety, které nasměrují protony k projektu CNGS. Vzniklá neutrina pak míří do 732 kilometrů vzdáleného Gran Sasso v Itálii.

Vědci z CERN zpochybňují výsledky experimentu s nadsvětelně rychlými částicemi; na potvrzení však vyčkejme do května.

K čemu vlastně potřebujeme tajemný Higgsův boson?

Experiment ATLAS v ženevském CERN.

Profesor Jiří Chýla vysvětluje, jak se hledá Higgsův boson a proč je jeho nalezení v důsledku několika nepříznivých okolností tak obtížné.

Někde ve městě by se měl skrývat ostýchavý pan Higgs

Na semináři v CERN byly v úterý 13. prosince představeny výsledky hledání Higgsova bosonu.

Profesor Jiří Chýla interpretuje nejnovější informace o hledání Higgsova bosonu pomocí vojenské terminologie.

Jiří Chýla 14.12.2011

Kdo se mýlí v neutrinech, která jsou rychlejší než světlo?

Detektor Atlas v italském Gran Sassu je klíčová součást urychlovače částic, v níž se měří rychlost neutrin letících z ženevského CERNu.

Další měření sice potvrdila nadsvětelnou rychlost částic, vysvětlení však stále chybí. Pokračování fyzikální revoluce komentuje profesor Chýla.

Jiří Chýla 21.11.2011

Kdo zpomalí neutrina?

Technik kontroluje magnety, které nasměrují protony k projektu CNGS. Vzniklá neutrina pak míří do 732 kilometrů vzdáleného Gran Sasso v Itálii.

Že by mohly částice létat rychleji než světlo, je pro většinu fyziků nevítaná zpráva. Nyní se budou soustředit na „zabití“ výsledků měření.

Fyzikové v napětí: Vymažou svižná neutrina Einsteina z učebnic?

Nabitá aula v ženevském CERN v pátek 23. září přihlížela prezentaci výsledků týmu Opera,  který je seznámil s rychlostí neutrin, jež činila 300 006 kilometrů za sekundu.

Fyzika se otřásá: neutrina urazila trasu 732 kilometrů z CERN rychleji než světelný paprsek.

Mimoevropský Izrael míří do jaderné organizace CERN

Největší pýchou ženevského CERN je urychlovač Large Hadron Collider (LHC).

Izrael se stane po dvouleté čekací lhůtě celkem 21. a vůbec prvním mimoevropským členem Evropské organizace pro jaderný výzkum.

Občanská válka o informační svět

Esej Jiřího Zlatušky o budoucnosti webu v sobotních LN vyniká řadou precizních formulací.

Petr Bušta 21.8.2011

Tip pro Václava Klause: Připravte se na australské vědce-rapery

V klipu upozorňujícím na reálnost změn klimatu se mihnou doktorandi a vědci rozličných australských univerzit. Brzy je navštíví i český prezident.

Australští klimatologové natočili hip-hopové video o klimatických změnách, aby svět ujistili, že nejde o bohapustý výmysl.

Aférka končí, CERN bez senzace: Higgsův boson stále nenalezen

Fyzici v ženevském experimentu ATLAS se Higgsova bosonu, novináři překřtěného na božskou částici, zatím nedočkali. Kdy to přijde, pokud vůbec?

Existence takzvaně božské částice se nepotvrdila; vědci z CERN komplexní zprávou dementují šumy, které rozšířil fyzikův blog.

Martin Rychlík 12.5.2011

Úniky dat už i v CERNu: Planý poplach, nebo objev století?

Kontrola na detektoru ATLAS, který umí "vyfotit" srážky částic. Na přípravě supersložitého zařízení se podíleli i čeští fyzici z Akademie věd ČR.

Na blog unikla předběžná zpráva z urychlovače částic LHC, jež by mohla přepsat standardní model fyziky. Vědci se zlobí, že jde o šlendrián.

Martin Rychlík 29.4.2011