Autorská práva
Směrnice EU o autorských právech více odráží dobu „internetovou“

Od nové směrnice Evropské unie, kterou Evropský parlament schválil minulý týden, si média slibují, že dostanou od internetových gigantů zaplaceno za svou práci, již nyní vyhledávače, jako je Google či Seznam, zobrazují. Poskytuje totiž majitelům těchto práv, tedy vydavatelům a novinářům, nárok na podíl ze zisku za využití jejich děl,
Dovoz fejků z čínských e-shopů není celonárodní sport bez rizika

Jen za prvních pět měsíců letošního roku zajistili čeští celníci 3400 kusových zásilek napodobenin zboží z čínských e-shopů podléhajícího ochraně duševního vlastnictví.
Chci být politickým a současně i poetickým aktivistou
Ruský básník Kirill Medveděv na své dílo neuplatňuje autorská práva a veškerou literární tvorbu zveřejňuje na internetu. Je v opozici vůči režimu prezidenta Putina a v rozhovoru mimo jiné konstatuje, že se svými názory stojí na okraji ruské společnosti.
Jak za sebou zamést online stopy

Také v Česku se rozmáhá blokování stránek ve vyhledávačích nebo u poskytovatele internetového připojení. Omezování internetu ale ohrožuje jeho svobodu a hrozí cenzurou. Výhodou je, že na společnosti, jako je Seznam, Google, nebo na naše poskytovatele dosáhne české i unijní právo.
Pavel Svoboda: Je třeba bránit svůj kulturní prostor
Dlouholetý člen KDU-ČSL zvolený do Evropského parlamentu, v rozhovoru uvádí své priority poté, co se stal předsedou výboru pro právní záležitosti. Kromě jiného říká: „Když budeme mít jasno, co je a není český zájem, budeme v EU konečně srozumitelní. Když nevíš, kam pluješ, žádný vítr ti není dost dobrý.“
Amazon mění kritéria pro obchodování
Za slovem revoluce používaným zakladatelem internetové společnosti Jeffem Bezosem se skrývá snaha dosáhnout absolutního monopolu na trhu a s pomocí stále sofistikovanějších algoritmů nenabízet zákazníkovi jen stále lepší služby, ale i změnit jeho mentalitu a způsob nakupování.
Časopis Agenda podruhé a možná naposled. Bylo to zbytečné?

Kontroverzní projekt týdeníku Agenda způsobil mezi novináři krátkodobý rozruch, ale prý to byl jen virál. K čemu tedy posloužil?
Štědrý Nohavica

Písničkářská legenda zase rozdává, a budí uznání u generace posluchačů, jež horuje pro „volné šíření“.
Osobní údaje na prodej

Ve světě kvete černý trh s informacemi. Počet případů v oblasti zneužívání dat a citlivých údajů vzrostl i v České republice.
Jak zastavit kriminalizaci kopírování. Goethe a Messi to vědí.

Dynamika nových médií se vymkla kontrole ochránců autorského práva. Je třeba modernizovat způsob uvažování o původním díle a kopii.
Válka žurnálů: Kdo vysosá peníze z vědeckých článků?

Odborné časopisy jsou stále dražší. Kolik peněz za ně vydávají české univerzity? A jaké jsou trendy v přístupu ke zdrojům?
Vítězné politické tažení německých pirátů

Kvůli kriminalizaci kopírování autorsky chráněného obsahu volí piráty stále víc Němců. Už jsou zastoupeni ve čtyřech zemských parlamentech.
Ruský startup slibuje konec internetového pirátství
Nová protipirátská technologie Pirate Pay nemá ve světě obdoby, tvrdí šéf ruského Silicon Valley Alexander Turkot.
Bontonland chystá on-line prodej hudby. Bez ochrany proti kopírování.
Zkušenosti s on-line prodejem hudby v Česku zatím naznačují, že tudy cesta vede.
ACTA: Kde se skrývá jedový zub?

Se všemi smlouvami a zákony se to má takto: I kdyby byly míněny sebelíp, dají-li se zneužít padouchy, jednoho dne je zcela jistě zneužijí.