Karel Rais

Docenti ve frontě: Kdy se dočkají své profesury?

Prezident Miloš Zeman jmenoval profesory v Karolinu jedinkrát, letos v červnu.

Prezident Miloš Zeman svou nechutí jmenovat profesory přidělal spoustě lidem vrásky. Naděje, že se situace brzy vyřeší, není veliká.

Osvědčil se boloňský recept na vysokoškolské studium?

Různě připravení vysokoškoláci podle Boloňského procesu: vyvaření tříletí bakaláři (Bc.), navazující dvouletí magistři (Mgr.) a jako nejlepší a exkluzivní chod doktoři (Ph.D.).

Systém, jenž dělí studium na bakalářské, magisterské a doktorské, má podle kritiků řadu chyb. Přinesl ovšem i evidentní výhody.

Jaký bude Fialův náměstek Tomáš Hruda? Odpovídají rektoři.

S jakou vizí povede náměstek Tomáš Hruda české vysoké školy a výzkum, se dozvíme až po 1. září, kdy oficiálně zahájí práci pro ministra školství Petra Fialu.

Manažerský um či očekávání rovného přístupu – to jsou první reakce na jmenování nového náměstka pro vysoké školy a výzkum.

Czech academics: reform yes, but properly please!

České školy reformu chtějí, vítají ji, ovšem výhrady mají ke konkrétním bodům a zejména nedostatečně připraveným materiálům – především k zákonu o finanční pomoci.

Czech Position surveys officials from a dozen public universities (and one state one) on the main aspects of planned university reforms

Hlasy z českých univerzit: Reformu vysokých škol ano, ale pořádně, prosím!

České školy reformu chtějí, vítají ji, ovšem výhrady mají ke konkrétním bodům a zejména nedostatečně připraveným materiálům – především k zákonu o finanční pomoci.

V anketě ČESKÉ POZICE odpovídají zástupci tuctu veřejných vysokých škol (a jedné státní) na hlavní témata plánovaných reforem.

Rektor VUT v Brně: Změny českého vysokého školství jsou nevyhnutelné

V projektu CEITEC už máme pod smlouvou sto firem s domluveným výzkumem ve výši 1,6 miliardy korun, říká historicky 52. rektor VUT v Brně, profesor Karel Rais.

Pokud ke změnám terciárního vzdělávání nedojde, budeme se moci brzy poměřovat s kazašskými VŠ, říká rektor Karel Rais.

Kdo uřídí odbor vysokých škol v divých časech?

„V souvislosti s probíhající organizační změnou jsem považoval za nutné ukončit již dva týdny trvající diskusi mezi panem ministrem, panem náměstkem a mnou tím, že ke dni 31. ledna t. r. rezignuji jako ředitel odboru vysokých škol,“ napsal Jiří Nantl v e

Odchodu ředitele Jiřího Nantla z MŠMT významní rektoři litují, ministr školství jej možná zkusí přemluvit, anebo bude hledat náhradu.

Josef I. Premiant, nebo Pepík Propadlík?

Prezident Václav Klaus považuje Josefa Dobeše za nejlepšího ministra školství od roku 1989.

Ze školství se za rok vládnutí Josefa Dobeše stal „silový resort“. Rektoři a ředitelé škol se bojí ventilovat kritický názor.

Inovační vouchery III: Na sedm milionů korun dosáhne asi 55 firem

Losování „výzkumenek“ na 7,2 milionu korun se odehraje 16. května na brněnské radnici.

Během tří let existence projektu se do něj již zapojilo 545 společností, které se zajímají o součinnost s výzkumníky. Letos rekordních 210.

Nechtěný poradce Bátora: po údajném mediálním lynči jej odmítá i řada akademiků

Kontroverzní Ladislav Bátora, jenž kandidoval za Národní stranu, se má údajně od 1. dubna ujnout role poradce na MŠMT. Proti jeho angažování se poprvé postavili i čeští akademici.

K apelu Filozofické fakulty UK proti angažování exkandidáta Národní strany na ministerstvu školství se zřejmě připojí i další vysoké školy.

Vysoké školy budou hodnoceny dle 15 kritérií. Ta ovlivní i jejich financování.

Diverzifikace nepůjde zřejmě po celých školách, ale menších celcích: fakultách či oborech.

O rozdělení vysokých škol a fakult na výzkumné či profesní rozhodnou definované ukazatele, a nikoliv politické rozhodnutí shora.

Vláda USA si objednala seznam elitních českých vědců

Růstem krystalů se nezabývají pouze v ženevském středisku CERN, ale třeba i v turnovském Cryturu. Věděli jste to? Dozvědět by se to nyní měli i lidé daleko za českými hranicemi.

Aktualizovanou databázi si objednaly americké vládní agentury. Seznam špičkových výzkumníků a inovačních firem připravuje i CzechInvest.

Pomůže půl miliardy k návratu českých vědců?

K přilákání vědců z ciziny nestačí pouze výplaty, ale také renomé institucí, přístrojové vybavení i kvalitní gastronomie v místě a mateřské školky.

Vláda schválila program Návrat, jenž má dát vědcům 465 milionů korun do roku 2019. Rektoři tento krok vítají, vědci mají pochyby.