Egyptologie

Matfyz šedesátníkem. A víte, za jak dlouho ukápne asfalt?

Na věku nezáleží, jako by s karikovaným Albertem Einsteinem říkali mladíci mířící za řízením vědy.

Vědecký časopis Vesmír věnoval celé zářijové číslo jubileu pražské Matematicko-fyzikální fakulty UK. Přináší řadu atraktivních článků.

Kupte i vy svému poslanci knihu o kolapsech

Barbaři před branami, ekonomika v rozvratu, duchovní tápání. I takové jsou podněty ke společenským kolapsům, jež jsou startem něčeho nového.

Miroslava Němcová koupí padesát výtisků ojedinělé knihy a rozdá je lidem, kteří by měli nad společenskými kolapsy přemýšlet.

Martin Rychlík 14.12.2011

Ohlašuje se společenský kolaps

Faktory, které věda identifikuje ve všech případech kolabujících států, civilizací a kultur, přesně odpovídají kritickým příznakům naší doby.

Miroslav Bárta 31.10.2011

Ukradený Tutanchamon

Zlatá Tutanchamonova pohřební maska z faraonovy hrobky. Ta byla jedinou nevykradenou z éry slavných panovníků starého Egypta a zároveň jednou z nejmenších. Část Tutanchamonovy pohřební výbavy byla během nepokojů v Egyptě ukradena.

Nepokoje v Egyptě si vybraly další daň: z Egyptského muzea v Káhiře zmizely mimo jiné artefakty z proslulé Tutanchamonovy pohřební výbavy.

Gangy rabují egyptské památky

Dopad aktuálních událostí v Egyptě si zatím příliš neuvědomujeme, ale nepochybně poznamenají naše budoucí poznání o minulosti lidstva, píše profesor Bárta pro ČESKOU POZICI.

Poté, co se vytratila policie, došlo k masivním útokům na staroegyptské lokality, píše šéf českého egyptologického výzkumu profesor Bárta.

Egyptologové se vracejí do Abúsíru. Co je letos čeká?

Expediční sbor pod vedením profesora Bárty se vydal do Západní pouště již několikrát.

V únoru vyrazí čeští vědci opět do pouští v okolí egyptského Gilf el-Kebíru, aby odkryli tajemství, odkud přišli k Nilu stavitelé pyramid.