Vánoce

Ježíšova velikonoční výzva aneb O proměně smrti v život

Měli bychom stejně jako Syn boží konfrontovat svět s jeho falešnou touhou po bezpečí a s neschopností vydržet únavu, přemoci spánek a bdít.

Radní v Kreuzbergu (opět) vsadili na restrikci

V berlínské čtvrti Friedrichshain-Kreuzberg prorůstá početná migrantská komunita s alternativci, studenty a „běžnými“ občany.

Politici ze známé berlínské čtvrti chtějí po „zrušení Vánoc“ tentokrát zakázat „sexistickou“ reklamu.

Z křesťanství se stalo náboženství. Ale kde je víra?

„Samozřejmě, Vánoce jsou svátky konzumu. Obchodní řetězce by jako první protestovaly proti nějaké změně,“ konstatuje Jan Kozlík.

Že se rozpadají staré dobré hodnoty a měly bychom se k nim vrátit? Určitě ne. Dle evangelíka Jan Kozlíka je iluzí myslet si, že v minulosti bylo lépe.

Vánoce jako duchovní alchymie

Vánoce byly znovu objeveny díky Dickensově novele Vánoční koleda, která vyšla v prosinci 1843. V ní navštíví do sebe zahleděného lakomého bankéřa Ebenezera Scrooge, alias Vydřigroše, Duch minulých Vánoc. A provede ho jeho minulostí, aby mu ukázal zrod be

Dvě biblická poselství Vánoční koledy Charlese Dickense: proměna sebestřednosti v zájem o druhého člověka a materialismu v jeho obdarování.

Hubert Hoyer: Rybova hudební zvěst je radostná a svěží

„K těm prastarým barokním varhanám kráčím po původní, vyšlapané dlažbě, po které Jakub Jan Ryba také kdysi chodil. Usedám na stejnou stoličku a k úplně stejnému nástroji jako on. V tom vznešeném chrámovém tichu pak poslouchám varhanní tóny jeho skladeb a

Česká mše vánoční více než dvě stě let oslovuje nejen české posluchače. V čem tkví jedinečné kouzlo skladby prostého venkovského kantora?

Jan Brabec 30.12.2013

Proč jsou Vánoce natolik nekřesťanské?

Člověk stojí nad povinnostmi, závazky a odpovědností vůči druhému a nový způsob života ovládla jeho svoboda. A té je podřízena i rodina.

Šéf místní CDU v Berlíně pro ČESKOU POZICI: Vánoce si vzít nenecháme!

„Šílené! Na jednu stranu se tu zakazují náboženské slavnosti, na druhou otvírá Coffee shop, kde se budou prodávat drogy,“ říká Kurt Wansner.

V berlínské čtvrti zakázali Vánoce

Radní Peter Beckers: „Nechápu, proč by se náboženské slavnosti měly konat na veřejnosti.“

Vánoce jsou až 25. prosince

První Vánoce v tomto slzavém údolí radostně slavili jen „chudí duchem“. A tento duch by se měl promítnout i do našich štědrých večerů.

Kdopak to navařil Pražanům rybí polévku?

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a další pražští politici zdarma rozlévají oblíbený vánoční pokrm.

Nelze odpustit poznámku, že kolem hrnců se vyskytuje vysoká koncentrace subjektů, známých z různých obchodů s hlavním městem.

Češi duchovně žízní

Myslím si, že současná společnost už není ateistická. Ateismus byl úzce spjat s obdobím komunismu. Od té doby se mnohé změnilo, míní františkán František Jakub Sadílek.

Jde o to žít konzistentním způsobem, který si neprotiřečí, vede k pravdě, ke svobodě a radosti, říká františkán František Jakub Sadílek.

Štědroň, potlač, krystyndle a všechny dary světa

Fenomén dávání darů není žádným dáváním, ale vyžaduje si oplácení téhož. Něco se dává za něco; vlastně i o Vánocích a v případě dětí.

Naděje Evropy: Vrátit se po desetiletích bloudění k velikonočnímu poselství

Velikonoce souvisí s naší hospodářskou a politickou krizí. Společnost bez ochoty k oběti je společností bez budoucnosti.

Lidstvo přeřadilo na turbo režim. Co je přepych a co životní potřeba?

Mahagonové kytary, struny ze střev skotu, vánoční stromečky, býčí zápasy či pravé kožichy jsou v jistém smyslu bioetickými otázkami lidstva.

Vánoční rituál proti šílenství

Jedna z posledních posvátných chvil. Lidé žlutí, černí, červení, bílí, křesťané i ateisté mají dny určené k proklouznutí do jiného času, jiného stavu.