Identita

Kapitola 50. Nová totalita v masce antitotalitarismu

Francouzský myslitel Alain Finkielkraut se narodil v roce 1949 ve Francii polským židovským rodičům. Na snímku s Íránským byznysmanem Amirem Jahanchahim během protestů na podporu íránské opozice v Paříži v červnu 2009.

Z pokrokářství a multikulturalismu, dvou léků na nacionalistický šovinismus, se staly masové ideologie směřující k totalitarismu.

Kapitola 48. Jak nacházet svobodu

André Glucksmann vnímá politiku z úhlu nadčasovosti, a proto je moderním francouzským konzervativcem par excellence.

Žít svobodně znamená netrvat na pořádku, ale smiřovat se s nepořádkem jako příležitostí experimentovat, mýlit se, chybovat a učit se.

Benjamin Kuras 25.10.2011

Bude Evropa francouzská, nebo německá? O to se hraje.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy sází na německý strach. A Němcům v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou v podstatě říká: Pokud nepřijmete francouzský plán přeměny EFSF na banku, zničíte Evropu a odsoudíte budoucí generace ke konfliktům a válkám. To

Evropa musí nejprve vyřešit, čím je, a až poté se může rozhodnout, co udělá, například v případě Evropského fondu finanční stability.

Na dně každé lidské duše se skrývá noc

Francouzský spisovatel Pascal Quignard používá příběh rytce Meauma, který žije v 17. století v Bruggách, k pojednání o lidských bolestech.

Máme, či nemáme mlčet o norském monstru?

Odpovídalo 134 vrcholných představitelů firem.

Dle 47 procent vrcholných manažerů oslovených ČESKOU POZICÍ by se o Breivikových myšlenkách a důvodech k jeho činu mělo vážně diskutovat.