Kapsch

Záložní plán pro výběr mýta: bez tendru

Ministr dopravy Dan Ťok.

Spory ve vládní koalici o výběru mýta pokračují a objevují se nové varianty. Ministr dopravy Dan Ťok jednak navrhuje opak vládního usnesení, jednak má záložní – a opět proti vládnímu zadání – variantu.

Zbavit se Kapsche se státu může prodražit

Ministr dopravy Dan Ťok.

Vláda už dříve schválila technologicky neutrální tendr na obří zakázku nového silničního mýtného. Ministr dopravy Dan Ťok teď ale radikálně obrací. Argumentuje penězi. Jeho úředníci totiž spočítali, že náklady spojené s opuštěním mikrovln by se mohly vyšplhat až do 10 miliard korun včetně případných následků prohry v arbitráži s Kapschem.

Když se nový výběrčí mýtného hledá minutu po dvanácté...

Mýtná brána.

Za necelé dva roky vyprší smlouva mezi státem a rakouskou firmou Kapsch, která od dopravců vybírá silniční poplatky. Ministr dopravy Dan Ťok proto horečně hledá nového provozovatele mýtného systému – podpis smlouvy plánuje na podzim 2016.

Kapsch bude nadále v Česku vybírat mýto

Mýtné brány a Kapsch.

Dodatek z roku 2007 dává rakouské firmě šanci na 1,7 miliardy korun. Bude totiž budovat mýtné brány i v roce 2017. Dle zjištění ČESKÉ POZICE však tento dokument ministerstvo dopravy neznepokojuje, neboť nemá žádný vliv na přípravu tendru.

Mýtný harmonogram drhne

Na dálnicích a rychlostních komunikacích se nyní používá mikrovlnná technologie dodaná firmou Kapsch. Přijde změna na satelit?

Resort dopravy nestíhá termíny v plánu, jak najít nového „výběrčího“ mýta na silnicích. Kapsch tak může získat dalších pár měsíců lukrativního byznysu, i když v novém tendru neuspěje.

Mýto po roce 2016? Žák přesunul odpovědnost na dalšího ministra dopravy.

Resort vypracoval koncepci mýta poté, co skončí smlouva s firmou Kapsch. Rozhodnutí, které komunikace budou zpoplatněny, v ní ale nenajdeme.

Lidovecké rodeo: Mladá krev a špinavé prádlo

Mladá lidovkyně rozpoutala na Facebooku poprask, když navrhla, aby byl ze strany vyloučen exministr dopravy zodpovědný za mýtný systém.

Provoz mýta v poločase: problémy hlavně na straně státu

Správa mýtného systému se ministerstvu dopravy dle NKÚ moc nedaří, například vymáhání pohledávek odstartovali úředníci s tříletým zpožděním.

Případ „mýtné“ míří k vyšetřovatelům

Budování systému na výběr mýtného v Česku zavání podezřením na trestný čin. Ke státním zastupitelům putuje podnět k prošetření. 

Student Agency boss Jančura lashes out at corrupt politicians, flawed competition watchdog

Radim Jančura slams ‘corrupt’ Czech politicians, lax institutions in interview that led Fin Min Miroslav Kalousek to file a slander suit

David Kasl 18.4.2012

Czech spending watchdog highlights errors in motorway toll roll-out

Zakázku na dálniční mýtné systémy vyhrála firma Kapsch před pěti lety. Nyní se chce – s polovičními bránami – přesunout i na krajské silnice 1. třídy. Konkurence protestuje.

Roll-out of motorway tolls for trucks in the Czech Republic slammed by the country’s spending watchdog

Ministr dopravy zařízl mikrovlnné mýto

Pavel Dobeš v rozhovoru pro HN vyloučil možnost rozšiřování výběru mýta na silnice nižší třídy prostřednictvím mýtných bran.

David Rath píše Pavlu Dobešovi kvůli mýtu

Studie zavrhující satelitní mýto z ekonomického hlediska, o které se názorově opíral exministr dopravy Radek Šmerda, označil za účelové.

Pomohly ministru Šmerdovi z křesla mýtné brány?

Budoucnost mýta v České republice bude zřejmě jedním z největších „dealů“ nového ministra dopravy, potažmo Věcí veřejných.

David Kasl 4.7.2011

Velká koalice a mýtné pro Prahu

Praha vedená Bohuslavem Svobodou (ODS) bude rozhodovat o zajímavých zakázkách.

Získá mnohamiliardovou zakázku na výběr mýta Kapsch či SkyToll?