Těžební průmysl

Odpůrci průzkumu břidlicového plynu uspěli s peticí

Kvůli dopadu na životní prostředí nepovažuje petiční výbor sněmovny za vhodné realizovat vrty na průzkum a těžbu břidlicového plynu.

Všimněme si, svět funguje i bez EU. Přišel čas pacifické oblasti!

Austrálie a ekonomicky perspektivní pacifická sdružení jsou příkladem efektivity a zdravého rozumu. Evropa by se měla vzpamatovat.

Přijdou těžaři o strašáka na lidi?

Prvním čtením prošla ve sněmovně malá novela horního zákona, která má osvobodit obce nad ložisky nerostů od hrozby vyvlastnění.

Exministr Skalický ke kauze MUS: Byla to chyba naší privatizační cesty

Bývalý ministr Jiří Skalický: O výkon vlastnických práv státu byla tahanice.

Fond národního majetku prý neměl dost odborníků, nenesl politickou odpovědnost a jeho úředníci šli často na ruku managementu podniků.

Zatajeno i Járu Cimrmanovi: Bude se v Česku těžit břidlicový plyn?

Jedna či dvě miliardy kubických metrů ročně sice ČR od dovozu neochrání, ale v případě nějaké hry s plynovými kohoutky jí to umožní přežít.

Budoucnost české energetiky: Především rozvoj jádra

Nový návrh státní energetické koncepce je jednou z mnoha možností vývoje naší energetiky. Důležitý je proklamovaný liberální přístup státu.

Českou ambasádu v Bagdádu povede Josef Vrabec

Praha střídá velvyslance v Iráku. S Bagdádem by se ráda dohodla na prodeji armádních letadel L-159.

Martin Shabu 9.9.2011

České uhelné teplárenství nemá budoucnost

Teplárenský problém lze vyřešit tepelnými úsporami a zemním plynem, lokálními výtopnami využívajícími kogenerační výroby tepla a elektřiny.

Kdo likviduje amazonské pralesy?

Primární deštný prales na hranici Národního parku Noela Kempff  Mercada na východě Bolívie byl proslulý vysokou biodiverzitou. Tak tomu bylo až do roku 2008. Při návratu o rok později však Jan Dungel zjistil, že oblast nenávratně poškodila těžba dřeva.

Protesty proti těžbě surovin či boj s ilegálním vypalováním jsou téměř zbytečné. Vyhrává mocné kapitálové zázemí a politický vliv.

Jan Dungel 16.7.2011

Stane se z knížete Schwarzenberga emír?

Ministr zahraničí, kníže Karel Schwarzenberg, se spíš promění v emíra, než že by současná česká vláda začala provádět dobrá a rozhodná politická opatření.

Jaké jsou české národní zájmy? Ví to vůbec někdo? Vezme si Česko příklad z Itálie, Španělska nebo Kataru? Začne chránit české firmy? Zasadí se o energetický zázrak či o přebytek státního rozpočtu?

Některé ruské regiony se potýkají s nedostatkem benzinu

Rusko loni vytěžilo nejvíc ropy na světě, navzdory tomu jeho vláda ve čtvrtek zakázala export rafinovaných ropných produktů.

BRICS mění světový politický řád

Na summitu skupiny BRICS 14. dubna v čínském San-ja se setkali indický premiér Manmóhan Singh (první zleva), ruský prezident Dmitrij Medveděv (druhý zleva), čínský prezident Chu Ťin-tchao (uprostřed), brazilská prezidentka Dilma Rousseffová a jihoafrický

Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika se rozhodly postupně vytvořit paralelní mezinárodní měnový systém.

Jižní Amerika: Nárůst vojenských výdajů v roce 2010

Hospodářský růst umožnil jihoamerickým zemím zvýšit meziročně vojenské výdaje o 5,8 procenta, což bylo nejvíc ze všech regionů na světě.

Čína loni dohodla investice v Brazílii za 30 miliard dolarů

O obchodní spolupráci obou zemí jednal čínský prezident Chu Ťin-tchao (vlevo) se svým bývalým brazilským protějškem Luizem Ináciem Lulou da Silvou i 15. dubna 2010 během návštěvy Brazílie.

Dle studie Brazilsko-čínské obchodní komory obchod obou zemí stále roste. Čína je největším obchodním partnerem Brazílie.

Společnost Czech Coal přestala uplácet Litvínov

Těžaři vypověděli Litvínovu smlouvu o spolupráci a zastavili finanční pomoc v průměrné roční výši 7,5 milionu korun.