Finsko

Účet za nevzdělanost? Prý až 169 miliard korun ročně.

Podle studie CERGE-EI by stačilo, aby se úroveň vzdělanosti vrátila do roku 2003 a ročně by to český HDP zvedlo o desítky miliard korun.

Český vysokoškolský systém? „Pěkná“ 26. příčka!

Komparativní studii vysokoškolských systémů publikovalo sdružení Universitas 21.

Organizace Universitas 21 nabízí srovnání vysokých škol, ale nikoliv jednotlivě, nýbrž u celých národních vysokoškolských systémů.

Novinky o tom, jak se lidé vzdělávají za „kopečkama“

Jak se vzdělávají vysokoškoláci ve světě? Své by věděl i vybírající čtenář poblíž tokijské univerzity Waseda. Nový web může přenést dobré zkušenosti z ciziny do českých studoven.

Experti Pedagogické fakulty UK spustili zpravodajské stránky o vysokoškolském vzdělávání ve světě. Česku to může jenom prospět.

Právo a povinnost tandemu Merkozy

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy se na rozdíl do nezvolených lídrů EU začínají obávat příštího vývoje eurozóny a Evropské unie.

Záchranný tým by měl zjistit rozsah poškození, možnost přežití a začít budovat překlenovací strukturu fungující do vzniku nového systému.

Cesta k úspěchu firmy: Neuplácet benefity a nespoléhat na management!

„Lidé nevěří vašim slovům, ale činům. Pokud proto chcete zaměstnance motivovat, nemluvte. Jednejte!“ říká marketingový odborník Isaac Getz.

Dle odborníka na firemní marketing Isaaka Getze a jeho svobody v práci šťastní zaměstnanci zvyšují produktivitu, zisk a růst společnosti.

Jana Drlíková 23.11.2011

Západ udržuje tempo: Nejtvořivějšími zeměmi světa jsou Švédsko a USA

Technologický pokrok je značný v Japonsku, jak ukazuje i gigantický glóbus v tokijském muzeu nastupující vědy (Miraikan), na nějž je on-line promítána klimatická situace Země.

Česko se v globálním srovnání tvořivosti neztrácí, ovšem ani nijak nevyniká. Studie nás řadí na 29. místo, dokonce o jedno místo před Japonce.

Ondřej Liška: Tím, kdo by dostal pětku, je Dobeš. A Bátora je Klausova sonda.

Bátorou chválený spis Zkáza Slovanů je výblitkem toho nejhoršího českého antisemisimu nejhrubšího zrna, říká nesmlouvavě bývalý ministr školství Ondřej Liška, který kritizuje i počínání svého nástupce Josefa Dobeše.

Na ministerstvu školství vládne podle předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky klientelismus po ose Dobeš–Bátora–Klaus-Klaus mladší.

České uhelné teplárenství nemá budoucnost

Teplárenský problém lze vyřešit tepelnými úsporami a zemním plynem, lokálními výtopnami využívajícími kogenerační výroby tepla a elektřiny.

Evropě dochází trpělivost: Ať dají Řekové za finanční pomoc záruky!

Řecký premiér Jorgos Papandreu prohlásil, že žádné předčasné volby v Řecku nebudou a že nikdo nemůže jeho zemi nutit k návratu k původní nedisciplinované měně drachmě.

Němci, Finové, Nizozemci a další země už nechtějí být za blbce - před vlastními obyvateli, před světem, ale ani před Řeky.

Podnikatel Fraus: Ohrožena je existence všech nakladatelů učebnic

Žijeme v zemi, v níž byly státní výdaje na další vzdělávání učitelů, učebnice a další potřeby pro výuku na základních školách za uplynulé tři roky seškrtané o 60 procent, konstatuje Jiří Fraus.

Odstranění profesionální tvorby učebnic vážně ovlivní celkovou  úroveň tuzemského vzdělávání, tvrdí vydavatel Jiří Fraus.

V Pompejích si taky mysleli, že to přejde

Eroze není jen záležitostí zemského povrchu. Postihuje i světová impéria, EU nevyjímaje.

Budování evropského impéria na úkor suverenity členů a ničení fungujících národních měn bylo stavbou na nestabilním podloží.

Proč Finsko nemá potíže s eurem?

Guvernér Finské centrální banky Erkki Liikanen 1. prosince 2006 prohlásil: „Členství v eurozńě v prvních letech splnilo většinu finských očekávání a ochránilo je před mnoha riziky.“

Finsko je členem EU i eurozóny, má zavedené euro a veškerá jeho rozhodnutí v posledních 50 letech byla systematická a cílevědomá.

Následky „globálního oteplování“ ve Finsku

Dvě poslední tuhé zimy přinesly nevídanou nadílku sněhu, čímž zachránily od krachu finské firmy Karhu a Peltonen, jež vyrábějí lyže.