Tunisko

Obama Evropu zdvořile ujistil, že na ni nezapomíná

Barack Obama ujistil své polské přátele (v pozadí premiér Donald Tusk), že jejich zemi považuje za lídra demokratické a ekonomické transformace v celé střední Evropě. To Poláci slyšeli rádi.

Šestidenní návštěva Baracka Obamy v Evropě nepřinesla žádnou významnou dohodu ani změnu politiky, zůstanou po ní jen hezké fotky.

Ve španělských městech se arabské jaro nekoná

Na madridském náměstí Puerta del Sol demonstrovaly 20. května desítky tisíc většinou mladých Španělů. Hospodářské problémy Španělska způsobily, že jejich nezaměstnanost dosáhla téměř 45 procent.

Hospodářské problémy Španělska přivedly na náměstí desítky tisíc, především mladých lidí. Chtějí politické, ekonomické a sociální reformy.

Obama chce během návštěvy Evropy zlepšit transatlantické spojenectví

Americký prezident se bude snažit i o podporu svého plánu na urychlení demokratických reforem v Tunisku a Egyptě a zúčastní se summitu G8.

Pět důvodů proč Libye, a nikoli Sýrie

Proti Bašáru Asadovi a jeho režimu se protestuje i v Londýně. Západ se však k vojenskému zásahu v Sýrii nechystá.

Činy Bašára Asada v Sýrii splňují parametry pro ozbrojený zásah Západu. Navzdory tomu se to patrně nestane. Moisés Naím vysvětluje proč.

Světový řád: USA ustupují z pozice supervelmoci

USA chtějí letos v červenci začít stahovat své vojáky z Afghánistánu a úplně z něj odejít v roce 2014. A také v létě snížit počet vojáků v Iráku ze 170 tisíc na 50 tisíc. Na konci letošního roku by v něm pak neměl být ani jeden.

V době po studené válce USA sledují vývoj světa z vedlejší pozice. Platí to i pro dnešní události v severní Africe a na Blízkém východě.

Jihovýchodní Evropa? Centrum pašování drog, zbraní a lidí do EU.

Největší problém představuje dle studie Europolu albánský organizovaný zločin, který pašuje kokain, heroin, syntetické drogy a marihuanu.

Z Mubarakových účtů se vybíralo těsně před jejich zablokováním

Kde mají arabští diktátoři ukryté nakradené miliardy? Je to trochu jako hledat konkrétní zrnka i kupy písku na Sahaře.

Honba za zahraničním majetkem arabských diktátorů nemá moc nadějí na úspěch, i když třeba ve Švýcarsku zmrazili jejich konta bleskově.

Konec démonizace islámu na Západě

Tuniská jasmínová revoluce a egyptské zemětřesení zbořily jednostranný, selektivní a mytologický obraz, jenž si Západ vytvořil o arabském světě. Na ulicích Káhiry a Tunisu se s ozbrojenou mocí střetli demonstranti bouřící se proti autokratickým režimům.

Zatím nevíme, zda se nad nepokoji v arabském světě vznáší duch Imre Nagye, Maximiliena Robespierra nebo Muslimského bratrstva.

Janos Sebeök 6.3.2011

Turecko jako vzor pro arabský svět? Je tady pár „kdyby“.

Demokracii na turecký způsob si berou za vzor demonstranti v arabských zemích.

Arabské země prý vzhlížejí k demokratické společnosti západního typu vybudované na muslimských náboženských základech.

Tibor Pósa 3.3.2011

Protesty v Tunisku katalyzovala WikiLeaks

Tunisané demonstrovali na předměstí hlavního města Tunisu i v sobotu 15. ledna. Poté, co zemi opustil její prezident Zín Abidín bin Alí.

Tunisany přivedl v minulých dnech do ulic nejen růst cen, korupce a nezaměstnanosti, ale i depeše americké diplomacie zveřejněné WikiLeaks.

Z Tuniska utekl diktátor, ale smetla ho vůbec revoluce?

Tuniská armáda nepodpořila hlavu státu, a měla tak rozhodující podíl na tom, že prezident Bin Alí utekl 14. ledna ze země.

Co se to vlastně děje v Tunisku? Jasmínová revoluce, revolta mladých z hladu nebo jen šikovné udržení moci pod taktovkou armády?

Tibor Pósa 3.3.2011

Co může být horšího než Kaddáfí? Občanská válka.

Plukovník Muammar Kaddáfí zřejmě hodlá vést svou revoluci až do konce. Na snímku je zachycen při svém proslovu ve státní televizi 22. února.

Pokud libyjský vůdce Muammar Kaddáfí uteče nebo zemře, zanechá Libyjce v chaosu, bez struktur, jež by umožnily nenásilnou změnu.

Francouzští diplomaté: Sarkozyho zahraniční politika je amatérismus

Francouzskému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu jeho diplomaté na poli zahraniční politiky vyčítají amatérismus, impulsivnost a krátkodobý zájem.

Anonymní skupina diplomatů vyčítá Nicolasi Sarkozymu krach Unie pro Středomoří, reintegraci Francie do NATO či užší spojenectví s USA.

Zachrání Libyi arabské státy?

Protivládní libyjští povstalci se 27. února připravovali na útok stoupenců plukovníka Kaddáfího 150 kilometrů na jihovýchod od města Benghází. Násilí v Libyi eskaluje, ale vlády západních států stále nevědí, jak na situaci reagovat.

Dle zpravodajského serveru arabnews.com by Libyi mohla zachránit společná vojenská akce Ligy arabských států, nejlépe Egypta a Tuniska.

Čína se nemůže stát druhým Egyptem, píší provládní čínská média

Za umělecká představení označila provládní čínská média internetové kampaně vyzývající podobně jako v Egyptě a Tunisku k nepokojům