Církev

Jedna pravda se rozsypala jako rozbité zrcadlo: Slabost, jež si žádá sílu

Ve světě emancipovaném od pevných řádů a pravidel nezbývá člověku nic jiného než se stát tvůrcem sebe sama, jenž se nemůže o nic opřít.

Farář Miloš Rejchrt: Může přijít i tyranie

„Společnost je na tom přece jen lépe, než dává najevo v nějakém hodnocení politiků. Naštěstí totiž chápe, že život nesestává jenom z politiky. Naopak, život se dokonce děje úplně jinde,“ říká mimo jiné Miloš Rejchrt.

„Svět se ubírá nedobrým směrem. Vidím to hlavně v tom, že se začíná vytrácet myšlení a přemýšlení jako takové,“ říká evangelický farář.

Jan Brabec 27.10.2013

Pastafariáni, cedníky na hlavu! V igelitce s ním velký dojem neuděláte.

Neochota vyznavačů církve Létajícího špagetového monstra nosit stále cedník je projevem nedostatku vážnosti, jíž se vyznačují mnozí věřící.

Náboženství je přírodní jev

Podle Daniela C. Dennetta je až trestuhodné, jak málo skutečně vědeckých informací o náboženství máme.

Křížová cesta faráře Josefa Toufara

Kniha Miloše Doležala o „číhošťském zázraku“ je syrovým svědectvím doby před více než šedesáti lety. Bez jakýchkoli příkras a obezliček.

Církev raději zraněnou než churavou

Třeba se s Františkem brzy dožijeme církve sexuálně spořádané, neokázalé, skromné, soucitné a sociálně angažované, píše Benjamin Kuras.

Bláhové snění (53.) Boží vůle k potlačení našich temných sklonů nestačí

Náboženství a podobné víry v jediné správné pravdy dávají zlu punc správnosti ve jménu „vyššího dobra“ a umožňují lidem páchat padoušství.

Na Západě začíná tunelování pojmů rodina a manželství

Návrh zákona, jenž zpochybňuje přirozený biologický vztah rodičů a dítěte a vyjadřuje se jím přesvědčení, že na dítě má právo každý, včetně těch, kdo si je umějí vyrobit či opatřit jiným než obvyklým způsobem, přivedl do ulic Paříže statisíce jeho přízni

Francouzští zákonodárci by měli zanedlouho plně zrovnoprávnit homosexuální a heterosexuální páry v rámci rodinného práva a sociálních výhod.

Češi duchovně žízní

Myslím si, že současná společnost už není ateistická. Ateismus byl úzce spjat s obdobím komunismu. Od té doby se mnohé změnilo, míní františkán František Jakub Sadílek.

Jde o to žít konzistentním způsobem, který si neprotiřečí, vede k pravdě, ke svobodě a radosti, říká františkán František Jakub Sadílek.

Tomu, co říkají Pussy Riot, naslouchejme pozorně

Grafitti, které se objevilo v pražských Modřanech.

Právě přes takové pokusy „cosi“ sdělit dostaneme obraz toho, co se asi v nepříliš průhledném Rusku děje, zastává se členek skupiny Jan Brabec.

Jan Brabec 5.9.2012

Je třeba se zamyslet nad jinou formou církevních restitucí

Je správná teze, že je nutné ukončit spojení mezi církvemi a státem a dokončit jejich odluku od něj, aby mohly žít bez státní podpory?

Švédsko: Vzdělávání dětí směřuje k totální státní kontrole

Severský model sociálního státu vyznávající antiteze evropských duchovních hodnot není v lepším stavu než sociální krizí zmítaný jih Evropy.

Michal Semín 28.7.2012

Základ kapitalismu netvoří dobročinnost

Středověcí lidé mysleli a jednali úplně jinak než ti dnešní. Tehdejší a novověký peněžní systém mají společnou pouze instituci bankrotu.

Exposlanec ODS Doktor: Projekt církevních restitucí je v ohrožení

Poslanec Michal Doktor: Cesty zpátky nevedou.

Jihočeský poslanec navrhuje snížení finanční náhrady církvím z 59 miliard korun o deset až patnáct procent a delší dobu splácení.

Cyril Svoboda: Nevyřešenými restitucemi stát církve umlčuje

Církve by měly podle Cyrila Svobody nabízet oponenturu k vládní politice. Jejich nynější závislot na státu to ale neumožňuje.

Dokud bude církev závislá na státu, nelze od ní očekávat kritický názor. Například že určité vládní opatření je v rozporu s jejím učením.