Cyril Svoboda

Lidovecké rodeo: Mladá krev a špinavé prádlo

Mladá lidovkyně rozpoutala na Facebooku poprask, když navrhla, aby byl ze strany vyloučen exministr dopravy zodpovědný za mýtný systém.

Bije se Karel Schwarzenberg za parlamentní demokracii?

Zda Livia Klausová získá trafiku v Bratislavě, je zástupný problém. Nejde o jméno, ale o princip, tvrdí Hrad. Šéf diplomacie podle toho jedná.

Dan Macek 5.5.2013

Jak Zeman se Schwarzenbergem vaří diplomatickou kaši

Je načase konstatovat: Dva klíčoví představitelé exekutivy si vlastně vzali diplomacii jako rukojmí, jímž se snaží držet soupeře v šachu.

Kdo nebude na prezidentské inauguraci, jako by nebyl

Na uvedení Miloše Zemana do prezidentského úřadu bude pozváno mnohem méně lidí, než tomu bylo v případě jeho předchůdce Václava Klause.

Podivný způsob, jak pomoci státnímu rozpočtu: prodej zámku Štiřín

Ředitel příspěvkové organizace Zámek Štiřín Václav Hrubý se domnívá, že částka 329 milionů korun je asi desetkrát nižší, než by mohl stát získat.

Materiál schválený vládou vyčísluje úsporu z transakce na 329 milionů korun. Dle odhadů mají ale nemovitosti hodnotu kolem třech miliard.

Církevní restituce ano, ale církve budou platit daně

Zákon o majetkovém vyrovnání může zkomplikovat už jen prezident Klaus. Mohl by do procesu vstoupit kvůli vlastní politické budoucnosti.

Přestanou být lidovci „křesťanskými demokraty“?

Šéf KDU-ČSL vypustil do éteru nešikovné vyjádření, které v této konzervativní straně může vyvolat ožehavý konflikt.

Cyril Svoboda: Nevyřešenými restitucemi stát církve umlčuje

Církve by měly podle Cyrila Svobody nabízet oponenturu k vládní politice. Jejich nynější závislot na státu to ale neumožňuje.

Dokud bude církev závislá na státu, nelze od ní očekávat kritický názor. Například že určité vládní opatření je v rozporu s jejím učením.

Kardinál Vlk k restitucím: Církve by mohly nabídnout vládě odklad splátek

Odklad splácení finančního odškodnění církvím by mohl být pro vyřešení majetkového vyrovnání klíčový.

Svoboda: churches in silent prayer (and opposition) until restitution a reality

Církve by měly podle Cyrila Svobody nabízet oponenturu k vládní politice. Jejich nynější závislot na státu to ale neumožňuje.

With the church dependent on the state, it keeps mum on issues contrary to its teachings and fails to act as a ‘moral compass,’ KDU-ČSL man says

Podpoří Václav Klaus v cestě na Hrad Miloše Zemana? To není sci-fi.

Klausovu podporu Miloši Zemanovi v prezidentských volbách nevyloučil ani Hrad, ani Zemanovci, ani Šlouf.

Exministr Skalický ke kauze MUS: Byla to chyba naší privatizační cesty

Bývalý ministr Jiří Skalický: O výkon vlastnických práv státu byla tahanice.

Fond národního majetku prý neměl dost odborníků, nenesl politickou odpovědnost a jeho úředníci šli často na ruku managementu podniků.

Cyril Svoboda, ministr vnitra v roce 1998: Vláda tehdy kauzu MUS vůbec neřešila

Tošovského kabinet propásl plíživou privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Ministr vnitra neměl k dispozici ani varovné zprávy BIS a FNM.

Co naděloval politikům Ježíšek ČEZíšek?

„Přijde mi zcela absurdní, že by si někdo společenským dárkem kupoval jakési protislužby. To musím zcela odmítnout,“ řekl k obdrženým dětským dárečkům předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Energetický gigant posílal vlivným politikům nevšední dárky. Dřevěnou železnici, GPS či mobilní telefon. 

Czech PM creates second ‘ideological’ foreign ministry

Petr Nečas má svého státního tajemníka pro EU (druhý zleva Vojtěch Belling), Karel Schwarzenberg zase svého (druhý zprava Jiří Schneider). My ostatní máme raritu: dva státní tajemníky pro evropské záležitosti.

Czech political leadership creates curious precedence: two state secretaries for EU affairs, one named by the PM and one by the FM