Diktatura

Kolosální fiasko arabského jara

O revolucích, které zpočátku západní liberálové podporovali, je nesmyslné si dělat další iluze. Sny o demokracii a svobodě jsou prohrané.

Nový diktátorský typ zrodilo Japonsko

Hašimotovi je třiačtyřicet, byl ósackým prefektem, od listopadu je ósackým primátorem a chce být japonským premiérem.

Populární primátor Ósaky Tóru Hašimoto má našlápnuto k tomu, aby zatřásl japonským politickým systémem a změnil status quo.

Odkaz Raye Bradburyho: Za každou knihou je nějaký člověk

Americký spisovatel Ray Bradbury (22. srpna 1920–5. června 2012) prohlásil: „Nemusíte pálit knihy, abyste zničili kulturu. Stačí přesvědčit lidi, aby je nečetli.“

V antiutopii 451 stupňů Fahrenheita jsou deliktem samotné knihy. Proto je musejí hasiči se symbolem mloka na přilbě vypátrat a zlikvidovat.

Petr Nečas zatím sochu nedostane...

Dovolujeme si panu premiérovi připomenout, proč byl zvolen: Aby pro Českou republiku vymyslel a uskutečnil skvělý růstový plán.

Všeználkův omyl, nebo byl Klausův výrok vytržen z kontextu?

Odpovídalo 136 vrcholných manažerů firem.

V průzkumu ČESKÉ POZICE 74,8 procenta vrcholných manažerů nesouhlasilo s prezidentem Klausem, že odposlechy ničí demokracii.

Zvolíme si dalšího úctyhodného prezidenta, nebo vůdce?

Přímá volba je superdemokratická i riskantní. Při první volbě nastavíme prezidentský standard. Vše další je z říše neznáma.

Kim Čong-il zemřel. Ať žije Kim Čong-un! O moc víc toho nevíme.

V Jižní Koreji neměli Kim Čong-ila zrovna v lásce. Oblíbí si jeho syna Kim Čong-una?

Jasné je v podstatě jediné: KLDR vlastní jaderné zbraně a hrozí. Je nebezpečná. A nový vrchní severokorejský soudruh to jistě dobře chápe.

Pavel Pokorný 19.12.2011

Lze se vyhnout diktatuře?

Další prorocký opus z dílny pražského amerického komentátora.

Petr Bušta 25.11.2011

Studentské protesty v Chile: vláda referendum odmítá

Ve čtvrtek 20. října proniklo v hlavním městě Chile Santiagu několik desítek demonstrujících studentů na zasedání senátní rozpočtové komise. Na stole, u nějž senátoři jednali, rozvinuli několikametrové transparenty, například s výzvou Plebiscito Ahora (P

Chilská vláda se brání národnímu referendu o vzdělávacím systému, aby pak nebylo vyžadováno například pro zásadní změny Ústavy.

Jan Jindra 2.11.2011

Ráj se chilským studentům nelíbí

Chilští vysokoškoláci z Valparaiské univerzity, kteří ji čtyři měsíce okupovali, zdraví posměšným hajlováním pořádkovou polici, jež ji 10. října přišla vyklidit. Studenti požadují po chilské vládě změnu školského systému – bezplatné a lepší vzdělávání.

Z úsilí studentů o lepší vzdělání, aniž by se museli na celý život zadlužit, by se mohl stát impuls k systémové změně chilské společnosti.

Kapitola 34. Šokující varování před evropskou sebevraždou

Thilo Sarrazin je vzděláním ekonom, politickou příslušností sociální demokrat a od svých 30 let členem státního establishmentu, v němž postoupil až do správní rady Bundesbanky.

Je na čase se probudit. Neevropská imigrace, zejména muslimská, dosáhla stadia, v němž se stala nebezpečím a měla by se omezovat.

Španělský spor o dědictví po Francisku Frankovi

Francisco Franco Bahamonde (1892–1975), který vládl ve Španělsku v letech 1936 až 1975 a byl jedním z hlavních aktérů kruté občanské války v období 1936 až 1939, nepřestává v této zemi vzbuzovat protichůdné emoce.

V životopisném hesle ve Španělském biografickém slovníku není kontroverzní generalissimus ani jednou nazýván diktátorem.

Jiří Kasl 25.6.2011