Pavel Rychetský

Constitutional Court head slams direct presidential election amendment

Constitutional Court Chief Justice Pavel Rychetský is now the most-trusted leader of a Czech state organ, according to SANEP

Top judge says initiative badly thought out, doubts change in elections law will take effect in time for people to elect Václav Klaus’ successor

Zvolíme si dalšího úctyhodného prezidenta, nebo vůdce?

Přímá volba je superdemokratická i riskantní. Při první volbě nastavíme prezidentský standard. Vše další je z říše neznáma.

Jak zreformovat institut soudních znalců na extremismus?

Michal Mazel se domnívá, že by soudní znalec měl být zván spíš k případům, u kterých má policie podezření, že pachatelé jsou aktivní neonacisté.

Soudní znalec Michal Mazel ukončil činnost a navrhuje, aby práci znalců převzala akademická pracoviště či Kriminalistický ústav Policie ČR.

Czech ‘expert witness’ system under scrutiny over intimidation by extremists

Michal Mazel se domnívá, že by soudní znalec měl být zván spíš k případům, u kterých má policie podezření, že pachatelé jsou aktivní neonacisté.

Objection against Michal Mazel’s opinion on the grounds of his ‘Jewish origins’ sparks debate on protecting judicial experts

Czech far-right activist’s lawyer may face discipline over ‘Jewish expert’ case

Petr Kočí (left) with his client, far-right DSSS activist Lucie Šlégrová

Czech Bar Association to discuss lawyer Petr Kočí’s questioning of impartiality of expert witness Michal Mazel due to ‘Jewish origins’ 

Extremist’s lawyer claims judicial expert compromised by Jewish origin

Judicial expert Michal Mazel

Judicial expert resigns after defense lawyer for far-right Workers’ Party for Social Justice activist says he’s compromised by his ethnicity

Nečasovo nepříjemné dilema: Prezidentský kandidát ODS

Břímě výběru vhodného uchazeče by z předsedy ODS sňaly stranické primárky.

Kniha roku 2011: Něco jako setkání filozofa Slavoje Žižeka a lady Gaga

V 21. ročníku ankety LN byly stejně jako loni nejpozoruhodnější knihy, jež se v ní neobjevily – s aktuálními problémy české společnosti.

Trust in Klaus down by double digits

Klaus (center) is down 11 p.p., Schwarzenberg (left) by 6 p.p. and Kalousek (right) by 4 p.p.

Razor-thin majority of Czechs trust President Václav Klaus; not one major politician has gained more public confidence, poll shows

Czech National Bank at center of debate over direct presidential elections

Jednačtyřicetiletý docent Lubomír Lízal má zkušenosti hlavně z akademické sféry. Krátce i podnikal v IT.

Why don’t the Social Democrats want the people’s choice for Czech president to be allowed to appoint ČNB board members?

Kandidátů na prezidentskou židli přibývá. A co Jiří Paroubek?

Přetlak adeptů hrozí především v ČSSD. O její sympatie by mohli usilovat Pavel Rychetský a Jan Švejnar. Ale třeba i Miloš Zeman.   

WikiLeaks: Zpolitizovaná česká justice a rozklad Ústavního soudu

Američtí diplomaté si pozvali na slovíčko šéfa Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu (vlevo), předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou a předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského.

Američtí diplomaté popisují v tajné depeši z roku 2008 nelichotivý stav české justice. S čím se jim svěřili její vrcholní představitelé?

Paggio a ČSSD: Chceme větší nezávislost generální inspekce

Osvědčeným způsobem jmenování šéfa generální inspekce je podle poslance Věcí veřejných Viktora Paggia pojistka v podobě souhlasu prezidenta.

Verdikt, který by měl zajímat solární investory, ač se fotovoltaiky netýká

Ústavní soud vydal rozhodnutí, jímž zrušil zákonné ustanovení kvůli daňové diskriminaci. Je to vodítko, jak soudci v Brně rozhodnou o fotovoltaice?

Kdo měl zájem sledovat politiky?

Pointou příběhu jednoho šmudly je předpoklad, že politici se budou snažit ztížit policii možnost využívat telekomunikačních údajů.