Ekonomie

Zemřel významný makroekonom Miloš Pick

Miloš Pick (1926-2011) s vnučkou Týnou.

Po listopadu 1989 působil jako ekonomický poradce, byl i jedním z nejerudovanějších kritiků společenského vývoje v posledních dvou dekádách.

Nobelovu cenu za ekonomii získali Sargent a Sims

Letošní laureáti Nobelovy ceny za ekonomii Christopher Sims a Thomas Sargent.

Švédský výbor ocenil americké ekonomy za „umění rozlišit v makroekonomii mezi příčinou a důsledkem“.

Byl příčinou finanční krize globální nedostatek bezpečných aktiv?

Bylo by příliš nákladné a z hlediska společnosti neefektivní požadovat, aby banky preventivně držely množství kapitálu potřebné pro historicky výjimečné události, jako byl krach Lehman Brothers v září 2008.

Nejlepší světoví ekonomové se snaží vysvětlit, proč malý šok z hypotečního trhu USA vedl k největší ekonomické krizi od Velké deprese.

Finanční krize teprve vyvrcholí - v roce 2012

Významný francouzský ekonom napsal komedii o finanční krizi ve verších. Končí revolucí. Lid přichází pověsit bankéře a prezidenta na kandelábry.

Usídlí se Klausova elitní vysoká škola ve státním objektu?

Ústav pro informace ve vzdělávání, jež se asi zruší, má atraktivní nemovitosti v centru Prahy. Kromě těch na Senovážném náměstí  jde také o objekty v ulicích Jindřišské a Mikulandské.

Spekulace se rojí kolem budov Ústavu pro informace ve vzdělávání v centru Prahy za desítky milionů korun. Rozhodnutí padne během pár dnů.

Martin Roman chystá elitní soukromou vysokou školu

Vysoká škola dle Martina Romana: mimořádně náročná studia zaměřená na právo a ekonomii, kde přednášejí kapacity v oboru.

Nejlépe placený státní manažer v České republice se rozhodl pokračovat ve své podpoře vzdělávání, zaměří se na právo a ekonomii.

Vyznání pravicového keynesiánce

Součástí Sojkovy knihy je i 40stránkový hold, jejž mu vzdali jeho spolupracovníci a současníci – přední čeští ekonomové.

Milan Sojka byl pravicovým ekonomem, což byla v Česku v uplynulých 40 letech nevděčná role. Jeho práce se však zúročila i v mimořádné knize.

Němečtí ekonomové demaskují pakt konkurenceschopnosti

Pakt konkurenceschopnosti na záchranu eura prosazuje zejména německá kancléřka Angela Merkelová.

Němečtí národohospodářští profesoři sepsali memorandum proti plánu na záchranu eura prosazovaného kancléřkou Merkelovou.

Milan Sojka a Dějiny ekonomických teorií

Nakladatelství Havlíček Brain Team vydalo Dějiny ekonomických teorií, opus magnum předloni zesnulého profesora ekonomie Milana Sojky.

Vycházejí Dějiny ekonomických teorií zesnulého profesora ekonomie Milana Sojky. Jeho přátelé v úterý vzpomínali v pražském Karolinu.

István Léko 16.2.2011

Prorok konce světa

Benoit Mandelbrot ve svých fraktálech.

Nedávno zesnulý Benoit Mandelbrot byl nejen skvělým matematikem, ale i ekonomem; Nobelovu cenu za ekonomii však nezískal