Afrika

Ředitel zoo Rabas: Musíme Asii přesvědčit, že nosorožčí rohy jsou jen bezcenná hmota

V poslední době se pytláci zaměřují právě na nosorožce bílého.

České úřady zabavily 24 nosorožčích rohů v hodnotě 100 milionů korun. Měla se z nich vyrobit „zázračná“ medicína.

Jan Charvát 29.7.2013

Zapomeňte na studenou válku. Přichází Pax Turcica et Americana?

Společná tisková konference amerického prezidenta Baracka Obamy a tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana se konala za jeho návštěvy Washingtonu v Růžové zahradě Bílého domu 16. května.

Linie zlomu a latentního i horkého konfliktu Západu a Východu se dnes nachází ve východním Středomoří. Jako na začátku západní civilizace.

Kapitalismus možná naráží na své limity

Dle studie organizace South Centre politika úsporných opatření od přelomu let 2009 a 2010 mnohem více zasahuje ekonomiky rozvojových států.

Jan Čuřík 27.5.2013

Kam raději nejezdit: Nejnebezpečnější země světa

Hrající si děti v Arménii, která patří dle mapy světové bezpečnosti k průměru. Na mapě je žlutá, což je doporučením k vyhnutí se některým oblastem - třeba Náhornímu Karabachu.

Web CBC News zveřejnil interaktivní mapu světa, která ukazuje rizikové oblasti. Může se hodit i Čechům, kteří o tom nyní diskutují.

Čeští bílí koně hubí africké nosorožce

Pod záminkou povoleného vývozu loveckých trofejí přepravují najatí Češi z Afriky rohy nosorožců, které vzápětí vyšlou na černý asijský trh.

Co znamená být ve Francii muslimem

Nárůst viditelných projevů muslimské zbožnosti je výrazem spíše nenaplněné snahy o účast ve veřejném životě než odmítání principů republiky.

Jan Čuřík 18.2.2013

Primátor Svoboda reaguje na Michala Semína: Dost bylo nesmyslů

Průvod v rámci letošního festivalu Prague Pride.

Michal Semín tvrdí, že za záštitu nad festivalem Prague Pride by měl primátor vrátit lékařský průkaz. Jeho závěr komentuje Bohuslav Svoboda.

Africký trh je pro Česko klíčem k úspěšné exportní politice

Vezměte si, kolik premiérů už jelo do Nigérie, abychom jim nabídli letouny L-410 nebo L-159, a výsledek je nula, připomíná Michal Jirkovský nefunkčnost naší ekonomické diplomacie a naznačuje cestu, jak by Česko mohlo v Africe uspět.

Nejmenší zájem o Afriku je právě ze strany českých podnikatelských subjektů, konstatuje expert na tuto oblast Michal Jirkovský.

Hledá se přímý předek současného člověka

Seznamte se: Homo rudolfensis. Lebka KNM-ER 1470 nalezená v roce 1972 zkombinovaná s téměř kompletní dolní čelistí KNM-ER 60000 nalezenou v průběhu let 2007 až 2009. Dolní čelist je znázorněna jako fotografická rekonstrukce, lebka je založena na digitáln

Nové objevy potvrzují, že v raných fázích lidské evoluce vedle sebe žili ve východní Africe příslušníci tří různých druhů rodu Homo.

Ze zpravodajských služeb se stávají think tanky

Výroční zprávy Vojenského zpravodajství se setrvale zkvalitňují. A některé závěry jsou nebývale otevřené a kritické, píše Jan Schneider.

Jan Schneider 30.8.2012

Súdán chce dohlížet na lidská práva ve světě. A Sýrie jakbysmet.

Po loňské anabázi se Sýrií kandiduje letos do Rady OSN pro lidská práva pro změnu Súdán. Znovu se ptáme: Nebylo by lepší radu zrušit?

Čas levných potravin skončil. Už se to psalo v Hlavě XXII.

USA i Rusko zasáhla nebývalá sucha. Sezonní monzuny v Indii byly o 20 procent nižší. A všežravé kobylky napadly západní Afriku.

Kdyby zemědělské plodiny nebyly používané na výrobu pohonných hmot, jejich ceny by se snižovaly.

Angolské město duchů – předzvěst novodobé kolonizace Afriky?

Číňané v Africe stavějí jako o závod. Vzájemná obchodní výměna stoupla za posledních deset let více než sedmnáctkrát.

Petr Zelenka 12.7.2012

Spor čtyř odborníků: Bude Čína vládnout světu?

Dle Henryho Kissingera a Fareeda Zakarii nebude po americkém 20. století následovat století čínské.

Petr Pietraš 21.6.2012

Přiznají si Evropané růst globálního vlivu pěti bývalých impérií?

Touha Číny, Turecka, Ruska, Indie a Brazílie po větší roli ve světě je motivovaná jak slavnou minulostí, tak úspěšnou přítomností.