Revoluce
Jaroslav Šabata: Umírněný revolucionář jako biblická sůl země

Na zesnulého levicového politika, psychologa a politologa vzpomíná jeho přítel, evangelický farář Jan Šimsa.
Severní Korea a Írán: Dvojí metr Západu

Teherán je denně pranýřován za své snahy o energetickou soběstačnost, zatímco poslední jaderný test Pchjongjangu vyvolal jen slovní kritiku.
Klaus, Havel, jakobíni a konzervatismus

Nejlepší replikou na Klausovo označení Havla za jakobína byla ta od Saši Vondry: „Kdyby byl Havel jakobín, Klaus by skončil na popravišti.“
Itálie před parlamentními volbami: Silvio Berlusconi opět na koni

Kdyby italská pravice disponovala alternativou schopnou zaujmout voliče, nikoho by expremiér ani neschopnost pravicových vlád nezajímali.
Na Západě začíná tunelování pojmů rodina a manželství

Francouzští zákonodárci by měli zanedlouho plně zrovnoprávnit homosexuální a heterosexuální páry v rámci rodinného práva a sociálních výhod.
Jak vytvářet živou demokracii

Stavíme-li na předpokladu „člověk člověku vlkem“, nelze se divit, že systém demokracie a tržní ekonomiky zadrhává a tu a tam hroutí.
„Korálky“ se valí postsovětským prostorem

Propast mezi mediálním obrazem a realitou se neustále zvětšuje. Dobrým příkladem je vnímání Běloruska okolními zeměmi, píše Gábor Stier.
Přirozená dobrota člověka jako politický kýč

Lidé, kteří věří, že lze vytvořit „nového“ člověka revolucí, selhávají, jakmile se z „bezmocných“ kritiků stanou těmi, kdo se chopí moci.
Dejme komunistům šanci. Aby se museli reformovat.

Pokud se KSČM nepromění, voliči brzy poznají, že tato strana ve své současné podobě nepatří do popředí politiky, ale do jejího odpadu.
Bláhové snění (33.) Farizeové aneb Nejbližší ideoví spojenci Ježíše

Na přelomu letopočtů se farizejská rabínská debata pod římskou okupací vyhraňuje do dvou kontrastních škol – Šamajovy a Hilelovy.
Egyptská armáda se proměnila v ziskovou korporaci

V průběhu posledních 20 let armáda dokázala prostoupit správu Egypta a systematicky ji měnit ve zdroj vlastní politické a ekonomické moci.
Kolosální fiasko arabského jara
O revolucích, které zpočátku západní liberálové podporovali, je nesmyslné si dělat další iluze. Sny o demokracii a svobodě jsou prohrané.
Ropy je dostatek. Nastává geopolitická revoluce.

Zapomeňte na konec světových zásob ropy a Blízký východ. Vítězi jsou USA, Kanada a Izrael. Poraženými státy v Perském zálivu a Rusko.
Směřuje Egypt zpět k diktatuře?
Po pádu Husního Mubaraka v zemi celou dobu vládne armáda a o demokracii se nanejvýš mluví. Nedivme se proto, co se v Egyptě děje.
Dvakrát týdně revoluce
Čím to, že všelidové znechucení jaksi prozatím ne a ne přerůst v lidové povstání za účelem změny politického systému?