Masarykova univerzita

Bolehlavy kolem školného: Jak nejlépe zadlužit studenty v Česku?

Těžkou hlavu budou mít nejen studenti, ale i politici. Zásadní návrh zákona o finanční pomoci studentům je prakticky neviditelný.

Se záměrem zákona o finanční pomoci studentům nebyly vysoké školy seznámeny. Přesto by měl být nachystán už ke konci listopadu.

Jen kvalita nestačí. Kdo leští českou vědu a výzkum v zahraničí?

Skutečně jsme na tom v mezinárodním srovnání excelentního výzkumu tak špatně?

České univerzity požadují více podpory od ambasád ve světě; ministerstvo zahraničí a CzechInvest chtějí hrát i na krajanskou notu.

Spolkový trojský kůň: z užitečného programu se stala protiústavní mrcha

Německo je v šoku. Zákonem povolený program pro sledování podezřelých může sloužit k instalaci falešných důkazů do počítače.

Vysokoškolská kaše je navařená

Nevyjde práce na reformě vysokého školství vniveč? K novému znění zákona o VŠ se vyjadřují všichni, takže prý vzniká jakási kaše. Půtky nad paragrafy pak mohou začít nanovo.

Vysoké školy se dočkají školného, celoškolních akreditací, a nově půjde odebírat i podvodně získané tituly. Malé doktoráty Čechům zůstanou.

Nečas má nového šéfporadce pro vědu. Začnou se dít velké věci?

Diverzifikace vysokých škol musí být jedním z podstatných výsledků reformy systému terciálního vzdělávání, říká profesor Petr Fiala, jemuž brzy skončí druhý rektorský mandát.

Petr Fiala by mohl pomoci se změnami ve vědě. Má vysoký kredit u akademiků, manažerské zkušenosti a s premiérem Nečasem si rozumí.

Rektor Bek: Výzkumný CEITEC pozvedne celou Masarykovou univerzitu

Mikuláš Bek vede Masarykovu univerzitu po odchodu Petra Fialy již skoro dva roky.

Druhou nejvýznamnější vysokou školu v Česku čeká období placení účtů, říká nový rektor, jenž by chtěl univerzitu s méně studenty.

Je pro Univerzitu Karlovu 201. až 300. světová příčka maximem?

Největší česká škola, Univerzita Karlova, se opět umístila ve třetí stovce nejlepších světových univerzit.  Bude už jen klesat, anebo překročí dvoustovkovou hladinu?

Průnik UK do první světové dvoustovky top univerzit je zřejmě možný jen po zásadnějších změnách v českém vysokém školství.

Dr. Bátora, homo nefastus

Kontroverzní Ladislav Bátora, jenž kandidoval za Národní stranu, se má údajně od 1. dubna ujnout role poradce na MŠMT. Proti jeho angažování se poprvé postavili i čeští akademici.

Nálepkování lidí fašouny a rasisty je snazší, než by člověk čekal. Podle Miroslava Kalouska jsou rasisty i četní antropologové a další vědci.

Kvestorem Masarykovy univerzity bude Jan Vitula, exšéf EU fondů ze školství

Masarykova univerzita otevřela před časem i nový kampus v Brně-Bohunicích.

Nový kvestor musí ohlídat majetek za jedenáct miliard korun, roční pětimiliardový rozpočet a zajistit udržitelnost výzkumných center.

Václav Hampl z Univerzity Karlovy bude šéfovat rektorům

Rektorské předávání žezla mezi Václavem Hamplem (vlevo) a Ivanem Wilhelmem z UK se uskutečnilo 23. února 2006. Nyní budou spolupracovat na reformě českého vysokého školství,

Budoucí podoba reformovaného vysokého školství v ČR je na současném a emeritním rektorovi Univerzity Karlovy.

Proč se maturanti vyhýbají překážkám?

V pohodě. Náročnější variantu testu z matematiky si zvolilo jen 3,3 procenta studentů.

Důvody zcela minoritní volby těžké maturitní zkoušky nejsou jen pragmatické, roli hraje též celospolečenská ztráta pozitivních vzorů.

Inovační vouchery III: Na sedm milionů korun dosáhne asi 55 firem

Losování „výzkumenek“ na 7,2 milionu korun se odehraje 16. května na brněnské radnici.

Během tří let existence projektu se do něj již zapojilo 545 společností, které se zajímají o součinnost s výzkumníky. Letos rekordních 210.

Dobeš schválil 2,3 miliardy pro vědce a školy. Peníze dá i na raketovou laboratoř.

Na dotaci 150 milionů korun z ministerstva školství dosáhla i brněnská Univerzita obrany, jedna ze dvou státních škol v Česku. Zbuduje mimo jiné i mobilní balistickou laboratoř.

Mezi osmičkou uspěly výpočetní komplex CERIT, síť CESNET i školy v Olomouci, Plzni, Ústí nad Labem i Českých Budějovicích.

Masarykovu univerzitu povede do roku 2015 muzikolog Mikuláš Bek

Plusem docenta Mikuláše Beka je charisma i rétorské schopnosti a zkušenosti z vedení školy.

Nový rektor druhé největší vysoké školy v Česku chce usilovat o zvyšování kvality výuky a podporovat excelenci ve výzkumu i vzdělávání.

Masarykova univerzita si rektora nevybrala, 26. dubna ji čeká duel docentů

Masarykova univerzita otevřela před časem i nový kampus v Brně-Bohunicích.

Ve volbě neuspělo profesorské trio Zlatuška, Dvořák a Holoubek, do finále postoupili docenti Bek a Janíček, oba ze současného vedení školy.