Masarykova univerzita

Jiří Nantl je prvním náměstkem nového ministra školství Petra Fialy

„V souvislosti s probíhající organizační změnou jsem považoval za nutné ukončit již dva týdny trvající diskusi mezi panem ministrem, panem náměstkem a mnou tím, že ke dni 31. ledna t. r. rezignuji jako ředitel odboru vysokých škol,“ napsal Jiří Nantl v e

Rekonstrukce ministerstva školství pozvolna začíná: Ladislav Němec už není prvním náměstkem, skončil i šéf kabinetu Martin Krejza.

Nejlepší vysoké školy světa. Ale trochu jinak.

Japonské školství v žebříčku QS skončilo podle výkonu škol a počtu obyvatel jen tři příčky před Českem: na 25. místě. V žebříčku má do 700. místa 34 škol, Češi zatím čtyři.

V celosvětovém srovnání podle výkonu nejlepších univerzit v žebříčku QS World University Ranking patří České republice 28. místo.

Proč v Česku nevzniknou první soukromá „práva“

Projekt soukromé vysoké školy magisterského práva shodila Akreditační komise ze stolu.

Akreditační komise zamítla soukromé vysoké škole VŠMIE výuku magisterského oboru právo, ač nabídla silný 51členný učitelský sbor.

Klausova smeč aneb Akademická půda naprd

Prezident odvolal svou přednášku a besedu na Masarykově univerzitě. Škoda.

TOP20 institucí v českém výzkumu

Českou vědu čekají debaty o měření vědeckého výkonu i práce na nové metodice jak nejlépe a objektivně hodnotit pestrou šíři vědeckých disciplín – od fyziky až po historii a slavistiku.

Mezi dvacítkou nejlepších organizací se celých pět let udržuje třináctka fakult a ústavů, které potřebují stabilnější financování.

„Best of české vysoké školy“: Tentokrát podle expertů z Pedagogické fakulty UK

Volba rektora Masarykovy univerzity se uskuteční 18. dubna, zájem dosud projevilo přinejmenším pět kandidátů.

Páteční Lidové noviny přinesly hodnotící přehled veřejných vysokých škol, na něž se dostávají tři čtvrtiny uchazečů. Kterou zvolit pro studia?

Nejlepší české vysoké školy dle HN. Šok v chemii.

Ekonomii vévodí Univerzita Karlova v Praze, v chemii se na čelo novinářského žebříčku vyšvihla Univerzita Palackého v Olomouci.

Hlasy z českých univerzit: Reformu vysokých škol ano, ale pořádně, prosím!

České školy reformu chtějí, vítají ji, ovšem výhrady mají ke konkrétním bodům a zejména nedostatečně připraveným materiálům – především k zákonu o finanční pomoci.

V anketě ČESKÉ POZICE odpovídají zástupci tuctu veřejných vysokých škol (a jedné státní) na hlavní témata plánovaných reforem.

Máme tu krizi důvěry mezi státem a akademiky, říká rektor Masarykovy univerzity

Mikuláš Bek vede Masarykovu univerzitu po odchodu Petra Fialy již skoro dva roky.

O reformách nelze diskutovat větami s vykřičníkem, říká Mikuláš Bek. Změny mohou nastat, jen když se stát a univerzity dohodnou.

Vysokoškolské reformy a společenské napnelismy

Ač ministr školství říká k reformě vysokých škol řadu rozumných věcí, není nejvhodnější osobností k jejich komunikaci. Málokdo mu věří.

Rektor VUT v Brně: Změny českého vysokého školství jsou nevyhnutelné

V projektu CEITEC už máme pod smlouvou sto firem s domluveným výzkumem ve výši 1,6 miliardy korun, říká historicky 52. rektor VUT v Brně, profesor Karel Rais.

Pokud ke změnám terciárního vzdělávání nedojde, budeme se moci brzy poměřovat s kazašskými VŠ, říká rektor Karel Rais.

Kdo uřídí odbor vysokých škol v divých časech?

„V souvislosti s probíhající organizační změnou jsem považoval za nutné ukončit již dva týdny trvající diskusi mezi panem ministrem, panem náměstkem a mnou tím, že ke dni 31. ledna t. r. rezignuji jako ředitel odboru vysokých škol,“ napsal Jiří Nantl v e

Odchodu ředitele Jiřího Nantla z MŠMT významní rektoři litují, ministr školství jej možná zkusí přemluvit, anebo bude hledat náhradu.

Vznikne „parlament“ vědců

Řekl bych, že se premiéru Petru Nečasovi podařilo dobře nakombinovat tým, aby vědní rada mohla pracovat kolegiálně, dělně a skutečně ve prospěch českého výzkumu, říká hlavní vědecký poradce premiéra Petr Fiala.

Profesor Fiala: Vládní rada pro výzkum bude řešit rozpočet, situaci v Technologické agentuře ČR i změny v hodnocení české vědy.

Nové příhody z plzeňských práv: Doktorská státnice a dizertace během pár hodin?

Plzeňská práva stojí před úkolem, co si počít se svými doktorandy. Jsou jich desítky. A čas na řešení plzeňští právníci mají nejspíše pouze do 29. února 2012.

Plzeňské doktorandy tlačí čas, než škole skončí Ph.D. akreditace. Stihnou všichni dostudovat? A převezme ty „pomalejší“ jiná škola?

Ministr školství sklidil úrodu za „retardované bakaláře“

Ministr školství Josef Dobeš zdůvodňoval zásadní změny uskutečněnými audity, které ale byly překvapivě rychlé – jasno měl po šesti dnech od zadání a podpisu smluv.

Diplomovou práci ministra školství Josefa Dobeše rozneslo šest expertů. Podle nich je plytká a krátká.