Masarykova univerzita

Aby novináři nepsali nesmysly...

Masarykova univerzita otevřela před časem i nový kampus v Brně-Bohunicích.

Masarykova univerzita vybrala mediálně zdatné vědce, kteří mají odpovídat na odborné otázky. Přibude někdy i veřejná služba občanům?

Jak bude vypadat vysoké školství v Česku?

Diversifikace škol.

Chystá se vznik Národní akreditační agentury, konsorcií škol nebo míst profesorů, kteří nemusejí být habilitováni.

Sbližování moravských univerzit pokračuje...

Diverzifikace nepůjde zřejmě po celých školách, ale menších celcích: fakultách či oborech.

Sedm vysokých škol chystá moravskou univerzitní federaci, ve které by si studenti mohli vybírat předměty z více institucí.

Změna vysokoškolského zákona, druhé dějství

Studentský Týden neklidu pokračoval středečním pochodem z Palachova náměstí až k úřadu Vlády ČR. Podle policie se jej zúčastnilo asi 7000 studentů a sympatizantů.

Události nabraly tempo. Novela zákona o vysokých školách by měla být poslána do vnějšího připomínkového řízení už do konce roku 2012.

Vznikne Velká vědecká Morava?

Vznikající konsorcium vysokých škol ve spolupráci s Jihomoravským krajem a Brnem usnadní komerční využití výsledků výzkumu i v zahraničí.

Elitní „stavitel“ rostlin Jiří Friml ví, jak by mohla česká věda vzkvétat

Zatímco Gregor Johann Mendel měl hrách, Jiří Friml při své vědecké práci využívá zejména huseníček rolní.

„Podporovat z veřejných peněz firemní výzkum na úkor základního není standardní řešení,“ říká jeden z nejúspěšnějších českých vědců.

Mezi univerzitami se stupňuje boj o talenty

Několik let dominoval žebříčku QS Harvard, v roce 2010 ho přeskočila univerzita v Cambridge a letos se na špici probojoval americký Massachusetts Institute of Technology.

Prvenství MIT v prestižním světovém žebříčku vysokých škol QS odráží trend rostoucí úspěšnosti technicky zaměřených univerzit.

Jan Koucký 3.10.2012

Sex je věda

Elektronická encyklopedie představuje i pojmy tak exotické, jako je simulované těhotenství mužů nebo formy ženské obřízky i rodinně-společenské instituce a formy manželství.

Vzrušují vás šrouby? I nejbizarnější chování je součást určité kultury. Kolosální encyklopedie pro zvědavce i vědce je k dispozici na webu.

3D tisk dostane zbraň do každé domácnosti

Funkční prototypy zbraní se průmyslově tisknou již dnes. Americký projekt to umožní z domova každému. Vnitro přiznává: Musíme se připravit.

Jaký bude Fialův náměstek Tomáš Hruda? Odpovídají rektoři.

S jakou vizí povede náměstek Tomáš Hruda české vysoké školy a výzkum, se dozvíme až po 1. září, kdy oficiálně zahájí práci pro ministra školství Petra Fialu.

Manažerský um či očekávání rovného přístupu – to jsou první reakce na jmenování nového náměstka pro vysoké školy a výzkum.

Válka žurnálů: Kdo vysosá peníze z vědeckých článků?

Za přístup do nejprestižnějších odborných časopisů typu Science, Nature nebo Cell se platí horentní sumy, které se neustále zvyšují. Vysoké školy mají naopak nižší rozpočty.

Odborné časopisy jsou stále dražší. Kolik peněz za ně vydávají české univerzity? A jaké jsou trendy v přístupu ke zdrojům?

Rada od studentů: Daně nezvyšujte, radši potírejte korupci

Podle aktuálního průzkumu společnosti KPMG je proti zvyšování sazby DPH 58 procent studentů ekonomických oborů.

Petr Fiala: Reformu musíme dokončit

Do školství chci hlavně vrátit důvěru, je hlavním přáním ministra školství Petra Fialy.

Za své hlavní priority nový ministr školství považuje navrácení důvěry, dokončení reforem a zlepšené čerpání evropských fondů.

Ministr Fiala. Politik, jaký by měl (a neměl) být.

Petr Fiala se stal v roce 2002 prvním profesorem politologie v ČR, dlouhé roky vedl Masarykovu univerzitu a nyní se ujímá těžkého úkolu řídit celé školství.

Nový ministr školství se zatím k resortu nevyjadřuje, ale na jeho budoucí kroky se lze dívat prizmatem jeho idejí i napsané knihy.

Dozens of Czech unis join anti-plagiarism database

Diverzifikace nepůjde zřejmě po celých školách, ale menších celcích: fakultách či oborech.

Dozens of Czech universities are now using anti-plagiarism database developed and administered by Masaryk University in Brno