Církevní restituce

Papeži Františkovi bychom naslouchat měli

Vyhlášení hlavy katolické církve osobností roku není důvodem, proč o jejích slovech začít přemýšlet, ale důsledkem toho, že to mnozí činí.

Cyril Svoboda: Jak zlepšit vztah církve s ČSSD a ANO

Udělejme, my katolíci, vstřícné gesto vůči společnosti: Na platy „svých“ duchovních si vybírejme sami mezi sebou, navrhuje lidovec Svoboda.

Cyril Svoboda 7.12.2013

Sobotkova restituční blamáž

Zdá se, že předseda ČSSD „válku“ o otevření zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi nevyhraje. Má už v záloze připravenu Filipovu KSČM?

Vyjednavači katolické církve nehodlají nikam ustupovat

„Retroaktivita je jedna z nepřekročitelných hranic právní struktury,“ upozorňuje generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. 

Štěkající Sobotka, který nekouše

Předsedovi ČSSD musí zřejmě hodně téci do bot. Jinak by se asi značně nešťastným způsobem nepouštěl do předem prohraných bitev.

Konečně naostro! Průvodce povolebním mumrajem.

Tři týdny po volbách se spustil proces, jehož zátočinami vás provede Petr Nováček.

Církevní restituce: Haškovo kladivo na Sobotku?

Zákon o vyrovnání státu s církvemi je téma, kterému takzvaně každý Čech rozumí. A ideální manévrovací prostor pro oranžové rebely.

Předvolební dryáky pravice aneb Získá levice ústavní většinu?

Výhodná situace levicových stran by v pravicových neměla vyvolat dojem, že volby určitě prohraje, a proto o tolik nejde. Opak je pravdou!

Podaří se Pavlu Bělobrádkovi obrodit KDU-ČSL?

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek vystoupil na sjezdu své strany o víkendu 8. a 9. června v Olomouci dvakrát – s obsáhlou, zhruba 40minutovou zprávou o činnosti KDU-ČSL a pak s desetiminutovým kandidátským projevem.

Lidovci by se mohli příští rok vrátit do sněmovny, nesleví-li v zájmu podílu na moci jako mnohokrát v minulosti ze svých vytyčených zásad.

Kam zaúčtovat církevní restituce?

Kvůli církevním restitucím se zpětně měnilo účetnictví. Navíc se to moc nepodařilo, takže bylo dlouho možné najít dvě různé účetní závěrky.

Bitva na Zelené hoře

Jsou snad katolíci něco jako vikingové? Vylodí se u kostela, paláce a polnosti, ukořistí a už to nikdy nikdo neuvidí?

Měsíc a půl od svého spuštění církevní restituce stále zadrhávají

Proč si stát zkomplikoval vydávání majetku církvím? Bude je vyplácet dluhopisy? A jak restituční zákon posoudí „levicový“ Ústavní soud?

Mons. Tomáš Holub: Normální je hlásat radostnou zvěst za vlastní peníze

„Naprosto jasné je, že v žádném případě obec není povinnou osobou. Pokud by k nějaké diskusi došlo, bude o tom, jestli stát věc, kterou od církve převzal a předal obci, ještě nějakým jiným způsobem nahradí,“ říká ke sporu dominikánů o zámek v Řevnicích T

Rozhovor s generálním sekretářem České biskupské konference o kauze řevnického Zámečku i o dělení finančních náhrad za církevní restituce.

Češi duchovně žízní

Myslím si, že současná společnost už není ateistická. Ateismus byl úzce spjat s obdobím komunismu. Od té doby se mnohé změnilo, míní františkán František Jakub Sadílek.

Jde o to žít konzistentním způsobem, který si neprotiřečí, vede k pravdě, ke svobodě a radosti, říká františkán František Jakub Sadílek.

Církevní restituce začínají. A dominikáni se soudí.

Podle starosty Libora Kvasničky investovaly Řevnice do oprav Zámečku milionové částky. Mezi lety 1994 a 1998 se tím jeho hodnota podle znalecký posudků zvýšila na šestinásobek.

Pár dní předtím, než vstoupí v platnost restituční zákon, zřejmě justice, veřejnost i politici stojí před precedentním sporem.