Literatura

Miloslav Petrusek: Profesor, který mohl být prezidentem

Profesor Miloslav Petrusek (1936–2012) patřil k nejvzdělanějším Čechům naší doby se vším, co to znamená. Nezůstával jen u vědeckých svazků, jeho sečtělost v beletrii byla neskutečná.

Své největší dílo, jež avizoval jako „vše, co vím o sociologii“, už nedokončí. Přinášíme alespoň jeden z jeho posledních esejů.

Padesát odstínů šedi a hromada práce pro partnerské poradny

Londýnské čtenářky se těší na autogramiádu.

Dostávat na holou je lepší od miliardáře. Kniha označovaná jako porno pro mamky je spíše marketingově vycizelovanou harlenkýnkou.

Rodolfo Frič: Pravda, víra, naděje a láska mezi indiány

Vlast jeho dědečka je místo, ke kterému Rodolfo Ferreira Frič upíná svoje největší naděje. Domnívá se, že odtud přijde zázračná pomoc, která jeho lidem přiblíží kýženou nirvánu životní úrovně 21. století. Podle sebe soudí nás.

Více než století poté, co cestovatel A. V. Frič zanechal své sémě v zemi Čamakoků, vydal jeho vnuk knížku. V češtině. A je to dobré čtení.

Soukromá bitva o přímý přenos z Kostnice

Bude ještě někdy uvedena mimořádně zdařilá adaptace hry Pavla Kohouta vytvořená v roce 1992?

Oklikové řešení aneb Jak se připravit na nepředvídatelné

Finanční krize, již dosud nikdo nedokázal uspokojivě vyřešit, vyvolává nedůvěru v odborníky a v západní ekonomický i politický systém.

Český indián s příjmením Frič putuje do Prahy

Rodolfo Ferreira Frič zdědil po svém dědečkovi A. V. Fričovi spisovatelské nadání.

V Paraguayi žijí „čeští“ indiáni. Příští týden se jeden z potomků cestovatele A. V. Friče podívá do vlasti svého slavného dědečka.

Slovensko si čte o kauze Gorila. Detektivku, v níž chybuje detektiv.

Tom Nicholson nerozlišuje, zda je mu člověk sympatický, nebo nesympatický, je-li jeho přítelem, či protivníkem. Prostě to na něho „práskne“.

Víte, co si čte vaše čtečka?

Recept na perfektní knihu je na cestě. Koncerny jako Amazon, Google a Apple začaly analyzovat čtecí návyky svých zákazníků.

Jak napsat dějiny cikánů, když jejich vlastní prameny chybějí

Ve snaze odstranit svého nepřítele může být naše brutalita a nelidskost větší, než jsme mu přisoudili.

Vladislav Vančura: Fascinující příběh popravy za heydrichiády

Vladislav Vančura, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů nejen své doby, ale české literatury vůbec, byl zastřelen 1. června 1942 v Kobylisích v rámci stanného práva.

Smrt českého spisovatele přinesla to, co od ní nacisté očekávali. Ve společnosti vyvolala strach, že svým životem si nemůže být jistý nikdo.

Petr Koura 19.7.2012

Jáchym Topol – foglarovec, kotlíkář a lesní duch kandiduje do Senátu

Dle spisovatele Jáchyma Topola všichni vězíme v politice, ať chceme, či nechceme, a tudíž to, že dostihla právě jeho, není až natolik unikátní.

Rozhovor s českým spisovatelem a publicistou o důvodech jeho vstupu do politiky. Stal se totiž kandidátem na senátora za Stranu zelených.

Odkaz Raye Bradburyho: Za každou knihou je nějaký člověk

Americký spisovatel Ray Bradbury (22. srpna 1920–5. června 2012) prohlásil: „Nemusíte pálit knihy, abyste zničili kulturu. Stačí přesvědčit lidi, aby je nečetli.“

V antiutopii 451 stupňů Fahrenheita jsou deliktem samotné knihy. Proto je musejí hasiči se symbolem mloka na přilbě vypátrat a zlikvidovat.

Herman Melville: Slovo harpunáře

Americký spisovatel Herman Melville (1819–1891) napsal dostatečný počet pozoruhodných knih, jež svědčí o tom, že jeho cesta od veleúspěšného autora přes zapomnění ke klasikovi světové literatury zahrnuje opravdovost tázání, zaujetí i nezdolné vytrvalosti

Román Bílá velryba by měl být výzvou k poznání ostatní Melvillovy tvorby. Je příkladem usilovného kroužení okolo posedlosti, již nelze vyslovit.

Bláhové snění (18.) Hrdinství jako sport

V Odysseově vítězství nad kyklopem Polyfémem probleskuje táž oslava vítězství důvtipu nad silou jako v příběhu Davida a Goliáše.

Další díl seriálu Benjamina Kurase se věnuje dvojímu pojetí hrdinství v době předhistorické.

Dluh jako zdroj umění a zábavy

Nevracet, co jsme si vypůjčili, pociťujeme jako unfair. Navzdory tomu je západní civilizace zadlužena až po uši. Proč tomu tak je?