Literatura

Odkaz Gabriela Garcíi Márqueze: Čarodějná moc obrazného jazyka

Gabriel García Márquez

Historie bájného města Maconda z románu Sto roků samoty nedávno zesnulého kolumbijského spisovatele byla pochopena jako velkolepá alegorie latinskoamerických dějin, dokonce jako návod k jejich výkladu – zrodil se „macondismus“.

Ježíš nebyl mírotvůrce, ale revolucionář

Zealot: Horlivec. Život a doba Ježíše Nazaretského

Jádrem Ježíšovy horlivé zvěsti je výzva tasit meč především proti sobě samým. Člověk má těžiště svého života přenést z lidské sféry do boží.

Obstáli, nebo selhali intelektuálové v dějinách světa?

Historici Timothy Snyder a Tony Judt díky znalosti téměř všech významných peripetií 20. století dávají svému knižnímu dialogu výrazný náboj.

Jan Brabec 20.4.2014

Imaginární představa Západu: „Islámsko“ a „muslimské ženy“

Na základě existence mytické země získávají nevládní organizace a nadnárodní instituce obrovské finanční prostředky na záchranu muslimek.

Martin Soukup 18.4.2014

Magnesia Litera by ráda mluvila srozumitelně, ale motá se jí jazyk

Moderátorská dvojice udílení cen Magnesia Litera 2014 Daniela Písařovicová a Jiří Havelka.

Mohou být vůbec literární vavříny vhodné pro televizi?

Albert Camus: Žádná idea nemá vyšší cenu než lidský život

Díla francouzského spisovatele, který by letos oslavil 100. výročí svého narození, nejen nezestárla, ale časem naopak jejich hodnota stoupá.

Vánoce jako duchovní alchymie

Vánoce byly znovu objeveny díky Dickensově novele Vánoční koleda, která vyšla v prosinci 1843. V ní navštíví do sebe zahleděného lakomého bankéřa Ebenezera Scrooge, alias Vydřigroše, Duch minulých Vánoc. A provede ho jeho minulostí, aby mu ukázal zrod be

Dvě biblická poselství Vánoční koledy Charlese Dickense: proměna sebestřednosti v zájem o druhého člověka a materialismu v jeho obdarování.

Vzpomínání na jazzového publicistu Lubomíra Dorůžku

Smutním za mužem, který byl mým učitelem tolerance a jenž nečekanou nabídkou místa v hudebním časopise Melodie zásadně ovlivnil můj život.

Životní pouť Jaroslava Putíka na konci: Jak se zbavit nemoci stalinismu

Český spisovatel, jenž zemřel v 90 letech 31. října, je symbolem opěvovatelů nového řádu, kteří později sami podemílali komunistický režim.

Přemysl Houda 22.11.2013

Když ještě mezi námi žily bohyně

Žítkovské bohyně dál sklízejí ovace. Nejsou veselým čtením a místy jsou plné krutosti. Přes všechen zmar je ale v podtextu cítit naděje...

Jan Brabec 24.9.2013

Život jako sen aneb Mannové, nacismus, holocaust a komunismus

Jindřich Mann, potomek slavných spisovatelů, vypráví ve své knize Poste restante nejen vlastní příběh, ale i unikátní historii své rodiny.

S jadernou elektrárnou až na krev

Generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš (uprostřed) a člen předsednictva a tajemník ÚV KSČ Karel Hoffmann (částečně skryt vlevo za Jakešem) na staveništi jaderné elektrárny Temelín v červenci 1988.

Román Jiřího Hájíčka nazvaný Rybí krev vypráví nejen o tom, jak drasticky zasáhl temelínský projekt do života stovek místních obyvatel.

Jan Brabec 24.7.2013

Miroslav Kovářík: Poezie dnes není mediálně výhodný žánr

„Během těch desetiletí se poezie tematicky silně detabuizovala. Nástupem internetu došlo k rozvolněnosti, která smetla z poezie ono tajemno, kdy čtenář věděl, o čem se píše, kroužil kolem ,zakázaných zón‘ a vychutnával si ve své asociativní fantazii všec

„Básník“ je starobylý pojem, málo schopný být vřazen mezi freestylové disciplíny, říká v rozhovoru recitátor a popularizátor poezie.

Jaroslav Rudiš: O válečníkovi z českého paneláku

Kniha Národní třída je možná i testem čtenářovy tolerance, kam až je schopen zajít a jaký lidský příběh je ochoten vzít vlastně na vědomí.

Skrytá síla humoristy Franze Kafky

Kafkovo výročí vzpomněl i vyhledávač Google ve svém „doodlu“.

O jednom z důvodů, proč je Franz Kafka adorován (nejen) mladými lidmi, kteří dodnes často souhlasně pokyvují hlavami, že jim mluví z duše.