Libye

Usáma bin Ládin, princ William a Jan Pavel II. dospěli ke svému cíli

Osud v nedávné době zosnovat tři události v podstatě najednou – svatbu prince Williama (uprostřed) 29. dubna 2011, blahořečení Jana Pavla II. (vpravo) 1. května a zabití Usámy bin Ládina, které připadlo na tentýž den. Všechny lze chápat jako nitky, jež v

Smrt bídáka, svatba šlechtice a blahořečení bývalého papeže jsou tři události, které uzavřely celá dějinná období.

The Telegraph: Zuma není vhodný vyjednavač

Jihoafrický prezident Jacob Zuma a libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se sešli 30. května v Tripolisu a jednali o podmínkách příměří a ukončení bojů v Libyi.

Jihoafrický prezident Jacob Zuma není nejlepší osobou, která by měla zprostředkovávat příměří mezi rebely a Muammarem Kaddáfím.

Pavel Pokorný 31.5.2011

Libye, Sýrie, Jemen: Konec krize v nedohlednu

Bašár Asad a Muammar Kaddáfí (na plakátu při protestech v jordánském Ammánu) se nehodlají vzdát moci za žádnou cenu. Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih na určité podmínky svého odchodu již třikrát přistoupil – a pak si to třikrát rozmyslel.

Libye bez Kaddáfího, Sýrie bez Asada a Jemen bez Sáliha? Zatím nikoli. Nepomáhají nálety NATO, ekonomické sankce ani vyjednávání.

Obama chce během návštěvy Evropy zlepšit transatlantické spojenectví

Americký prezident se bude snažit i o podporu svého plánu na urychlení demokratických reforem v Tunisku a Egyptě a zúčastní se summitu G8.

Pět důvodů proč Libye, a nikoli Sýrie

Proti Bašáru Asadovi a jeho režimu se protestuje i v Londýně. Západ se však k vojenskému zásahu v Sýrii nechystá.

Činy Bašára Asada v Sýrii splňují parametry pro ozbrojený zásah Západu. Navzdory tomu se to patrně nestane. Moisés Naím vysvětluje proč.

Smělé Rasmussenovy vize pro NATO

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen plánuje činnost své organizace na několik let dopředu.

Aliance by dle svého generálního tajemníka mohla pomáhat s reformou armády v nové Libyi i s výcvikem afghánských sil po roce 2014.

Brusel nabízí pomoc libyjským povstalcům. Otevře v Benghází úřadovnu.

O záměru unie dnes europoslance informovala Catherine Ashtonová, šéfka unijní diplomacie.

Martin Shabu 11.5.2011

Budou na zneškodnění příštího bin Ládina ještě potřeba lidé?

Budoucností bezpilotních létajících prostředků se má stát X-47B schopný startovat  i z paluby letadlových lodí.

Studie britského ministerstva obrany varuje před nástupem „terminátorské reality“. Míní tím bezpilotní letouny, agresivní predátory budoucích válek.

Islámská imigrace: Fatální problém směřuje do Česka

Italský premiér Silvio Berlusconi (vpravo) a francouzský prezident Nicolas Sarkozy v úterý 26. dubna jednali v Římě o vlně imigrantů ze severní Afriky.

Účastí v schengenském prostoru se Česko dostalo pod tlak Evropské unie na „poměrné rozmístění“ imigrantů, které přijala západní Evropa.

Bašár Asad může v Sýrii dál řádit. Západní válečníci ho nechají být.

Protesty v syrském přístavním městě Banijásu, kam se v minulých dnech přemístily vládní vojenské jednotky.

Co je ze strategického hlediska pro Blízký východ výhodnější? Sýrie s Asadem, nebo bez něho? Protestujících Syřanů se nikdo neptá. 

Riziko úspor: ořezaná britská armáda nestačí na Kaddáfího

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, britský ministr William Hague a premiér David Cameron debatovali na konci března v Londýně, jak se vypořádat s Muammarem Kaddáfím. Ukazuje se, že drastické škrty v britské armádě i snižování výdajů na obranu

Libyjská mise ukazuje, že razantní škrty v ozbrojených složkách, k nimž přistoupil kabinet Davida Camerona, musejí být přehodnoceny.

Nevyvratitelný Kaddáfí

Kaddáfí zdraví příznivce ve svém tripoliském komplexu Báb al-Azízíja po nedělní schůzce s delegací Africké unie.

Libyjští rebelové nechtějí ustoupit od požadavku na odstoupení diktátora. Ten se však dobrovolně nepodvolí. Kdo vyřeší „neřešitelné“?

Pavel Pokorný 12.4.2011

Sarkozy vede tři války najednou! To tu ještě nebylo.

Pomůže to francouzskému prezidentovi znovu vyhrát volby, nebo Nicolas Sarkozy alespoň vrátí Evropě její ztracený kredit?

Kaddáfí není věčný, možná už to ví

Proti Kadáffímu, nebo proti rebelům? Situace v Libyi je jako na houpačce a diktátor v Tripolisu se zatím nevzdává, naopak. Útočí.

Důležitým indikátorem jeho konce je, že dva ze synů libyjského vůdce údajně navrhují přechod k ústavní demokracii. Bez otce.

Samozřejmě jde o libyjskou ropu. Samozřejmě jde o plyn.

Odpovídalo 139 vrcholných představitelů firem.

Dle většiny vrcholných manažerů oslovených v anketě ČESKÉ POZICE je cílem mezinárodního vojenského zásahu v Libyi kontrola ropy a plynu.