Libye

Kapitola 49. Barbarství s lidskou tváří

Francouzský myslitel Bernard-Henri Lévy prokoukl totalitní sklony populárního levičáctví už ve dvaceti za studentských bouří 1968.

Bernard-Henri Lévy: Optimistická levicová hesla falšují tragédii revolučních dějin, všechny revoluce 20. století se proměnily v tyranie.

Lévy: Kaddáfího lynč je zlomový bod

Libyjci se chodili osobně přesvědčit do mrazícího boxu obchodu v Misurátě, že vystavené mrtvé tělo uprostřed jsou skutečně pozůstatky Muammara Kaddáfího.

Francouzský filozof považuje nechutnou smrt diktátora za klíčovou událost pro budoucnost Libye.

Kimovo poučení z pádu Kaddáfího: nikdy se nevzdat jaderných zbraní

Severokorejský vůdce Kim Čong-il si na konci srpna vyjel vlakem na Sibiř, kde se setkal s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Téma rozhovorů? Co jiného než jaderný program KLDR a vzájemné ekonomické vazby.

USA přemlouvají KLDR, aby se vrátila k jednání o zastavení svého jaderného programu. Strýček Kim ale ví, že jedině jaderná hrozba funguje.

Pavel Pokorný 26.10.2011

Šaría: Právní systém pro Tunisko, Egypt i Libyi

Země arabského jara ovládnou spíš islamisté a právo šaría než demokracie západního typu.

Pavel Pokorný 25.10.2011

Kaddáfí je mrtev, ať žije... Kdo?

Na snímku by měl být Muammar Kaddáfí, jehož ve čtvrtek 20. října povstalci dopadli v Syrtě.

Stále platí, že plukovník zanechal Libyi v chaosu a bez struktur, jež by umožnily rychlý přechod k funkčnímu, snad i demokratickému státu.

Pavel Pokorný 21.10.2011

Najde si Rusko na „novém“ Blízkém východě odbytiště pro své zbraně?

Moskva využila arabské jaro a poprvé prodala kalašnikovy, granátomety a munici do Bahrajnu. Západ však hlavní zákazníky určitě nepustí.

Čínský návrat do Libye aneb Vítězství „zajišťovací“ politiky

Demonstrace v Tripolisu. Libye je dnes zemí chaosu. Na její obnově se chce podílet i Čína.

Přechodná národní rada Libye potvrdila respektování obchodních kontraktů, které země s Čínou podepsala před začátkem války.

Hlas z Izraele: Arabské jaro se může změnit v radikální islámskou zimu

Írán rychle spěje k výrobě vlastní atomové bomby a raket pro přenos jaderných hlavic.

Generálmajor Ejal Eisenberg varoval před možností války na Blízkém východě, v níž by byly použity zbraně hromadného ničení.

Sarkozyho šavlička asi všechno nezachrání

Nicolas Sarkozy: Právě jsem si vzpomněl, co jsem chtěl říct. Straší mě jaderná hrozba ze strany Íránu. Měli bychom ho vzít preventivně útokem.

Francouzský prezident umí odpoutávat pozornost od bídných domácích poměrů akcemi v zahraničí. Přesto mu už nevěří ani třetina obyvatel.

Jak ten čas letí: Berlusconi ještě před rokem líbal Kaddáfímu ruce

Líbačka Kaddáfí-Berlusconi se konala v Římě i 16. listopadu 2009.

Oportunisté ze Západu slaví, protože taktika „se vzteklým psem už nikdy více“ jim opět zajistí v Libyi pěkný byznys.

Libyjská právní bitva ve Velké Británii

Kaddáfí si najal britskou právní kancelář Edwards Duthie, aby získal nazpět aktiva zmrazená v této zemi. Povstalce hájí firma Hogan Lovells.

Náhlý pád Tripolisu zneklidnil Syřany

Konec Kaddáfího režimu by mohl vést k přehodnocení názoru NATO nezasahovat silou proti vládě Bašára Asada v Sýrii.

Budou v Egyptě vládnout islamisté?

Záplava egyptských vlajek na demonstraci 29. července, na níž poslední pátek před ramadánem svezli islamisté na káhirské náměstí Tahrír z celé země víc než milion svých příznivců, ukazuje, že se žádná panislámská revoluce v Egyptě nekoná.

Bude-li se protahovat současné revoluční mezidobí, není jisté, zda se armádě i současným poltickým lídrům podaří radikály udržet na uzdě.

Zbraně rebelů: Kulomety a nyní i lobbisté

Libyjští povstalci si najali prestižní lobbistickou firmu Patton Boggs, aby jim pomohla prosazovat jejich zájmy ve Washingtonu.

Kaddáfí by mohl dožít v poušti. Jako vítěz.

Karikatury Muammara Kaddáfího a jeho syna Sajfa Isláma zdobí zeď u soudní budovy v povstalecké baště Benghází. Vydrží tam i poté, když se plukovník s rebely dohodne na příměří?

V Libyi je zřejmě na řadě politické řešení konfliktu, protože evropským členům NATO docházejí zdroje, jež mohou na válečné tažení obětovat.