Libye

Přiznají si Evropané růst globálního vlivu pěti bývalých impérií?

Touha Číny, Turecka, Ruska, Indie a Brazílie po větší roli ve světě je motivovaná jak slavnou minulostí, tak úspěšnou přítomností.

Stane se ze Sýrie další Libye?

Situace v Sýrii stále víc připomíná občanskou válku. A začíná přibývat hlasů, že by se v ní mělo zasáhnout. Rusko je však zatím proti tomu.

Petr Zelenka 11.6.2012

Krize NATO: Líná Evropa nechce přemýšlet o vlastní bezpečnosti

Rozhodující členská země NATO, Spojené státy americké, se rozhodla, že dá přednost svým současným strategickým asijským zájmům před evropskými.

Není-li Evropa schopná dodržovat své finanční závazky, nepomůže jí ani „chytrá obrana“, kterou bude řešit summit Severoatlantické aliance.

Zachrání Řecko nová naleziště ropy?

Řecká naleziště ropy se nacházejí v Jónském a Egejském moři a ve Středozemním moři mezi Krétou a Egyptem a Libyí.

Podle nejnovějších informací Řekové disponují významnými zásobami ropy v pobřežním šelfu. Hovoří se o více než 25 miliardách barelů.

Proklatí filozofové!

Známá postava veřejného života, Francouz Bernard-Henri Lévy, si na každém fóru bez vyzvání bere slovo. Plamennými slovy a nadsazenými přívlastky v nepřetržitém stavu uměle navozené hysterie tepe přítomnost. Když není za co, něco vymyslí.

Jakkoli vypadají směšně, jsou dnešní „filozofové“ nebezpeční. Neměli by být nevinní lidé a svět před duchovními šarlatány uchráněni?

Al-Kájda se v Sýrii staví na stejnou stranu jako Západ

V Sýrii to vypadá na variantu zápasu catch as catch can ve velkém, geopolitickém uspořádání.

Jan Schneider 22.2.2012

Arabské jaro změnilo pouze vedení zemí. Režimy zůstaly stejné.

Arabské jaro dokázalo pouze přivést davy do ulic, nebylo však schopné postavit do jejich čela vůdce. Otázkou však je, zda jsou noví Kaddafíové, Násirové, noví revoluční vůdci třeba. Svět nemá ani ponětí, co se stalo po návratu mladých mužů domů.

Bylo pouhým snem Evropanů, že masové demonstrace organizované prostřednictvím Facebooku a Twitteru dodají islámskému světu západní formát.

Bude ruské řešení pro Sýrii méně krvavé?

USA mohou do aleluja opakovat, že Sýrie není Libye, vyžaduje jiné řešení a vojenská intervence není v plánu – Moskva je tvrdá.

Kampaň proti Teheránu: Pouze předehra války, nebo jaderný Írán!

Proč Západ nemůže připustit, aby na sebe navzájem dělaly jaderné bububu Írán a Izrael? Jak by se v praktické rovině změnila rovnováha sil?

Libyjský konflikt odhaluje tajemství: Bez zahraničních agentů to nešlo

Povstalci v Libyi postupují pouští směrem na západ, na snímku z 28. března jsou zhruba 120 kilometrů východně od Syrty, rodného města Muammara Kaddáfího.

Na území Libye během občanské války a operace NATO podle BBC údajně operovalo až 200 příslušníků armád a rozvědek cizích států.

Petr Zelenka 20.1.2012

Rusku revoluce nevoní

Podle Sergeje Lavrova cizí země musejí respektovat volbu obyvatel zemí Blízkého východu, ale jen je-li tato volba v zákonných mezích.

Sebevražedný atentát v Damašku: Další bizarní propaganda syrské televize?

Na pozadí syrských protivládních protestů se odehrává podobná mediální válka, jaké jsme byli svědky v Libyi.

Petr Zelenka 10.1.2012

Novoroční projev, nikoli však prezidentův

Spolupracovník ČESKÉ POZICE v alternativním oslovení svých spoluobčanů jim v roce 2012 především přeje najít sílu přežít další rozvoj ČR.

USA mírní svou kritiku Sýrie. Už žádná silná vyjádření.

Příznivci syrského prezidenta Bašára Asada s jeho portrétem nad hlavami protestují před americkou ambasádou v Damašku 11. července.

Washington zařadil zpátečku. Režim Bašára Asada je sice špatný, ale Američané mu pořád dávají šanci!

Pavel Pokorný 11.12.2011

Proč syrští křesťané podporují brutálního prezidenta

Syrský diktátor zaručuje křesťanům menšinová náboženská práva a využívá jejich obav z nástupu islamistů v Sýrii ve svůj prospěch.