Libye

Čeští zbrojaři tlačí na snazší export do rizikových zemí

Představitelé zbrojařských firem lobbují za změnu pravidel pro udílení licencí k exportu vojenského materiálu.

Martin Shabu 22.6.2013

Syrská chemická reakce: USA se poučily z Iráku, ale nikoli z Libye

Na užití chemických zbraní v Sýrii prezident Obama nejspíš nějak zareaguje, aby neztratil tvář. Přímé vojenské intervenci se však asi vyhne.

Dan Macek 7.5.2013

Zrušení embarga EU na vyzbrojování syrských rebelů se odkládá

Dodávat zbraně syrské opozici, nebo nedodávat? Summit EU dilema nevyřešil.

Paříž a Londýn na pátečním summitu EU neprosadily zrušení embarga na vyzbrojování syrských povstalců. Nejen Praha byla proti.

Dan Macek 15.3.2013

Konflikt v Mali: Příčiny hledejme v Alžírsku

Akce ozbrojených skupin v rozlehlé oblasti centrální Sahary, na pomezí Alžírska, Mali, Nigeru a Mauretánie, patří k nejnovějším událostem spojeným s násilným konfliktem, který v letech 1992 až 1999 sužoval severoafrické Alžírsko.

Střet malijské vlády a islámských sítí na severu země je především vyústěním tří trendů, které se nedávno v oblasti Sahary protnuly.

Rezignace šéfa CIA – skandál, který nebyl?

Generál David Petraeus byl ve funkci ředitele CIA od září 2011 do listopadu 2012.

Trochu drsné shrnutí odchodu generála Davida Petraeuse: Když není ředitel CIA schopen utajit milenku, jak chce šéfovat zpravodajcům?

Nevěřím, že demokracie, anebo teokracie jsou nutným vyústěním arabského jara

Arabské jaro dokázalo pouze přivést davy do ulic, nebylo však schopné postavit do jejich čela vůdce. Otázkou však je, zda jsou noví Kaddafíové, Násirové, noví revoluční vůdci třeba. Svět nemá ani ponětí, co se stalo po návratu mladých mužů domů.

Překreslení blízkovýchodních hranic není vůbec vyloučený scénář, domnívá se izraelský politolog a filozof Šlomo Avineri.

Jan Čuřík 23.11.2012

Přestanou už USA konečně dělat světového četníka?

Barack Obama zatím nepředstavil skutečnou vizi nastiňující nové místo USA v měnícím se světě.

Barack Obama vnímá realitu 21. století lépe než republikáni, nicméně si není příliš jistý, jak se v tomto měnícím se světě chovat.

Barack Obama v islámské pasti – kvůli vlastní hlouposti

Západní politická a vojenská podpora takzvané demokratizace islámských zemí nevedla k jejich osvobození od tyranie, ale k větší islamizaci.

Michal Semín 19.9.2012

Americká hra s (arabským) ohněm

Muslimové před mešitou v bangladéšské Dháce pálí americkou vlajku na protest proti americkému filmu, jenž zesměšňuje proroka Mohameda.

USA se za dramatických okolností musejí konfrontovat s tím, co si samy nadrobily destabilizací arabského světa, která vyústila v chaos.

Vražda amerického velvyslance v Libyi byla pro Romneyho nahrávka na smeč. Promáchl.

Američanům se dnes v Libyi vrací jako bumerang, že se v zájmu pádu režimu Muammara Kaddáfího spolčili s kdekým. I s al-Kájdou.

Vypadá to, že moc v Libyi se pomalu, ale jistě vrací lidu

První svobodné volby v Libyi po půl století vyhráli liberálové a předsedou kongresu je umírněný islamista.

Petr Zelenka 12.8.2012

Moskvě hrozí nucený ústup ze Středozemí

Dle ruského prezidenta Vladimira Putina je třeba udělat vše pro to, aby se režim Bašára Asada s povstalci dohodl na postupu mírového urovnání syrského konfliktu u jednacího stolu.

Rusko se v Sýrii se snaží chránit kromě zbytku vlivu na Blízkém východě i globální pozice.

Gábor Stier 9.8.2012

Kolosální fiasko arabského jara

O revolucích, které zpočátku západní liberálové podporovali, je nesmyslné si dělat další iluze. Sny o demokracii a svobodě jsou prohrané.

Romneyho zahraniční politika se od Obamovy příliš neliší

Republikánský kandidát na prezidenta USA Mitt Romney cestou do Evropy mnoho voličů na svou stranu nezískal. Naopak možná některé ztratil.

Petr Zelenka 31.7.2012

Libye: Nic se nezměnilo, jenom vlajka a hymna

Povstalci v Libyi postupují pouští směrem na západ, na snímku z 28. března jsou zhruba 120 kilometrů východně od Syrty, rodného města Muammara Kaddáfího.

Bezpečnostní situace před volbami v Libyi zhoršuje. Přechodná národní rada nemá kontrolu nad velkými částmi země, které ovládají milice.