Křesťanství
Teorie, jež je asi jen otázkou času: Ježíš se cítil být ženou

Vánoční poselství je podivuhodně zatvrzelé: člověk je hluboce zakořeněn ve svém těle, „je“ svým tělem a též hluboce ponořen do svých přirozených daností, k nimž patří i pohlaví a konkrétní kultura s její nezpochybnitelnou příchutí.
Zvěst Vánoc: S nedokonalostí, selháními i s malostí se počítá

Nad letošními Vánocemi se nevznášejí jen obavy z terorismu, ale i duchovnější pochyby: Nestala se trochu podezřelá oslava svátku spjatého s Bohem, ve kterém navíc vystupuje v podobě uprchlíka? Máme sklon omezovat náš vztah ke světu na strach, nejistotu. Vánoce však zvěstují i naději a radost.
Farnosti zavalí soudy žalobami. Jde o majetek.

Koncem roku přistanou v podatelnách českých soudů stovky žalob. Odeslat se je chystají jednotlivé farnosti i diecéze, protože jinak by mohly přijít o majetek, který jim kdysi patřil a který by teoreticky mohl podléhat restitučnímu nároku.
Tomáš Halík: Pakt z katakomb a Druhý vatikánský koncil

V římských katakombách se v uplynulých týdnech opět scházeli křesťané a připomínali si v mnohém nenaplněnou vizi katolické církve, jež zde byla vyslovena na Druhém vatikánském koncilu. K 50. výročí jeho ukončení 8. prosince 1965 měl Tomáš Halík přednášku na Papežské Gregoriánské univerzitě v Římě. Zveřejňujeme její upravenou verzi.
Je česká křesťanská tradice politicky korektní?

Zdá se, že v zemích na západ od nás jsou ohroženy křesťanské symboly. Nikoli proto, že by tam zvítězil komunismus, ale kvůli přehnané politické korektnosti. Evropa dospěla tak daleko, že pozice křesťanů už musí obhajovat i bůh ateistů a socialistický politik. Modleme se k nim!
Jiřina Šiklová: Nebojím se uprchlíků, ale fašizace zevnitř

Socioložka Jiřina Šiklová z lidí, kteří prchají z Blízkého východu, strach nemá. V rozhovoru pak říká, že se obává něčeho jiného: „Mám strach, že se tu mohou začít uplatňovat některé fašistické nebo pseudofašistické skupiny.“
Středoafrická republika čeká na zázrak
Papež František se na konci listopadu vydal na svou první cestu pod Saharu, během níž navštíví Keňu, Ugandu a nakonec Středoafrickou republiku. V posledně jmenované zemi se hodlá modlit za mír mezi křesťany a muslimy.
Polemika Tomáše Halíka: Ateisté mohou být různí

Nositel Templetonovy ceny Tomáš Halík napsal esej, jejž ČESKÁ POZICE zveřejnila pod titulem Tomáš Halík: Desatero argumentů ke strachu z islámu. Zareagoval na něj příspěvkem Strach z islámu a vábení teokracie zveřejněným v sobotní příloze LN Orientace filozof Tomáš Hříbek. S ním nyní opět polemizuje svým dalším esejem Tomáš Halík.
Den volna za zabití Boha

Česko se zřejmě dočká dalšího státního svátku – Velkého pátku, kdy byl ukřižován Ježíš. Co ale zákonodárci chtěli veřejnosti sdělit? Co má být připomínáno a jakou roli hraje, že návrh byl schválen v době, kdy jsou média zahlcena uprchlickou krizí a o „křesťanských hodnotách“ diskutují snad všichni?
Tomáš Halík: Dlouhá, velmi dlouhá cesta uzdravování

Nositel Templetonovy ceny během svého akademického pobytu na Notre Dame University promluvil v úterý 20. října i ve Woodrow Wilson International Center ve Washingtonu. ČESKÁ POZICE zveřejňuje celý jeho esej, jehož část zde přednesl a ve kterém mimo jiné varoval Západ před jakýmkoliv účelovým spojenectvím s Ruskem.
Bůh vědy na rozdíl od křesťanského nedokáže vstát z mrtvých

Věda občas tvrdí, že na všechno zná nebo bude znát odpovědi. Přitom často zapomíná na vlastní omezenost – že jde spíše o metodu, která se osvědčila v naší snaze ovládnout svět, než o všemocný a božský dar z nebes.
Tomáš Halík: Desatero argumentů ke strachu z islámu

Inspirován zářijovým projevem papeže Františka před americkým Kongresem napsal držitel Templetonovy ceny Tomáš Halík pro LN esej jako příspěvek do české debaty o islámu a lidech, kteří utíkají před válkou a terorem náboženských fanatiků do Evropy.
Naše možná pomoc v uprchlické krizi – opera Řecké pašije

Česká vláda by měla využít příležitost, kdyby se na ni s žádostí o příspěvek na uvedení díla Bohuslava Martinů Řecké pašije obrátilo například Národní divadlo v Praze. Na premiéru by přijela i Angela Merkelová a pak by se opera hrála v hlavních městech Evropy. Lidé by tleskali skladateli, českým umělcům i Česku. Nebylo by to úžasné?
Deset až třicet procent lidí dokáže vzdorovat zlu

Žádný výzkum nestojí za lidské utrpení, ale můj stanfordský vězeňský experiment přispěl k lidskému poznání, říká v rozhovoru americký psycholog Philip Zimbardo. A dodává: „Každý je osobně zodpovědný, a to i když má situace velký vliv. Žádná situace nezprostí člověka zodpovědnosti.“
Petr Gazdík: Zákony současné vlády často osekávají svobodu

Uprchlická, řecká či ukrajinská krize odhalují impotenci EU, říká v rozhovoru Petr Gazdík, místopředseda Poslanecké sněmovny a úřadující předseda hnutí Starostů a nezávislých. A dodává: „Evropa je na rozcestí, a pokud nepřikročí k rázným opatřením, bude směřovat k vnitřnímu rozložení.“