Univerzita Karlova

Mýtus o humanitních budižkničemech a všespásnosti techniky

I Komenský by se prý divil.

Společenskovědní fakulty veřejných vysokých škol v Česku neprodukují tolik nezaměstnaných, jak se v médiích tvrdívá.

Omrkněte s námi vzdělané missky Univerzity Karlovy

Stará dáma z roku 1348 jde s dobou. Vybrala si premiérovou královnu krásy: budoucí učitelku Lenku Volfovou z Kutné Hory (22 let).

Egyptolog Bárta: Abúsír otvírá novou kapitolu archeologických objevů

Profesor Miroslav Bárta, ředitel koncese v Abúsíru, na obhlídce svého pracoviště.

Češi nalezli unikátní pohřebiště staroegyptské elity. „Přirovnal bych to ke klanu Kennedyů na vrcholu moci,“ říká vedoucí výzkumu.

Unikátní komplex hrobek princezny Šeret Nebti jako brána k dalším objevům

Jedna ze čtveřice nalezených a skvěle zachovaných soch v abúsírské hrobce.

Archeologové z Univerzity Karlovy odhalili hrobku princezny z páté dynastie. Podle profesora Miroslava Bárty jde o jedinečný objev.

Další díl šílení s tituly pro každého: Sestry by měly mít bakalářské vzdělání.

Českým zdravotním sestrám už nebude podle LN stačit ani vyšší odborná škola. Co dál? V doktorátech jsme už světovou velmocí...

Mezi univerzitami se stupňuje boj o talenty

Několik let dominoval žebříčku QS Harvard, v roce 2010 ho přeskočila univerzita v Cambridge a letos se na špici probojoval americký Massachusetts Institute of Technology.

Prvenství MIT v prestižním světovém žebříčku vysokých škol QS odráží trend rostoucí úspěšnosti technicky zaměřených univerzit.

Jan Koucký 3.10.2012

Sex je věda

Elektronická encyklopedie představuje i pojmy tak exotické, jako je simulované těhotenství mužů nebo formy ženské obřízky i rodinně-společenské instituce a formy manželství.

Vzrušují vás šrouby? I nejbizarnější chování je součást určité kultury. Kolosální encyklopedie pro zvědavce i vědce je k dispozici na webu.

Kdo je ve vědě nejlepší aneb Lze oddělit Einsteiny od parazitů?

Vysoký standard české vědy a výzkumu bude možné udržet především vytvářením podmínek pro studenty a doktorandy, píše Stanislav Štech.

Jaký bude Fialův náměstek Tomáš Hruda? Odpovídají rektoři.

S jakou vizí povede náměstek Tomáš Hruda české vysoké školy a výzkum, se dozvíme až po 1. září, kdy oficiálně zahájí práci pro ministra školství Petra Fialu.

Manažerský um či očekávání rovného přístupu – to jsou první reakce na jmenování nového náměstka pro vysoké školy a výzkum.

Žebříčky jako ukazatele kvality vysokých škol?

V roce 2012 obhájila své každoroční prvenství v žebříčku ARWU suverénní Harvardova Univerzita (USA)

Univerzita Karlova se v žebříčku univerzit ARWU 2012 umístila ve třetí světové stovce, tím se zařadila mezi dvě procenta nejlépe hodnocených.

Šéfporadce premiéra pro vědu: Vzájemné napadání nikomu nepomůže

„Současné bibliometricky založené hodnocení má sice určité výhody, ale na druhé straně ignoruje rozdíly mezi jednotlivými obory,“ říká Rudolf Haňka k chystané změně.

Rudolf Haňka bude od 1. srpna hlavním vědeckým poradcem premiéra Nečase. Chce hodně mluvit s vědci a změnit hodnocení českého výzkumu.

Peníze do vědy jen podle kafemlejnku? Omyl, Vaše Magnificence.

Rektor Univezity Karlovy Václav Hampl tvrdí, že rozpočet na vědu by měl reflektovat doložitelně dosažené vědecké výsledky.

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl se nemusí znepokojovat, návrh rozpočtu pro českou vědu zákon respektuje, píše profesor Jiří Chýla.

S Jiřím Havlem se život nemazlil

Na zesnulého ekonoma, pedagoga a poslance Evropského parlamentu vzpomíná jeho přítel, bývalý ministr financí Pavel Mertlík.

Tajemná částice je na světě!

Na semináři v CERN byly v úterý 13. prosince představeny výsledky hledání Higgsova bosonu.

Vlastnosti pozorované částice jsou takové, jaké má mít Higgsův boson, ale zatím z nich neplyne jednoznačně, že to Higgsův boson být musí.

Jiří Chýla 5.7.2012

Nový Nečasův šéfporadce pro vědu a výzkum: Profesor Rudolf Haňka

Rudolf Haňka připravoval reformu terciárního vzdělání a je členem vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Vystudoval ČVUT, dlouhá léta působil v anglickém Cambridge.

Na postu hlavního vědeckého poradce Haňka vystřídá profesora Petra Fialu, jenž pozici opustil a stal se ministrem školství.