Univerzita Karlova

Čeští vědci v Antarktidě: Až na dřeň mrazivého poznání

Na ostrově Jamese Rosse u Antarktického poloostrova působí i geodeti.

Vyšla první původní česká monografie o zasněženém světadílu. Jak se antarktidologům bádá v těch nejtvrdších podmínkách?

Peníze z EU pro pražské školy? Jásejme opatrněji.

Hospodářské noviny prezentovaly přísun tří miliard korun z operačního programu jako hotovou věc, ale hotovo zdaleka není.

Halík rektorem Univerzity Karlovy? Osloven byl...

„Je bohužel pravděpodobnější, že zanevře na akademický svět podobně, jako na něj zanevřel Klaus a ještě více se opře o svět Jiřinky Bohdalové a hospody v Novém Veselí, svět, který ho vynesl do prezidentského křesla,“ říká na adresu Miloše Zemana.

K aspirantům na rektora tradiční univerzity zatím další nepřibyl. Svůj zájem přímo potvrdili jen Tomáš Zima a Michal Stehlík.

Kdo povede Univerzitu Karlovu? Adepti jsou zatím tři.

Univerzita Karlova se umísťuje kolem 300. místa na světě.

Účast v rektorské volbě ČESKÉ POZICI potvrdili Tomáš Zima a Michal Stehlík. Stanislav Štech s případným ohlášením nespěchá.

Jak také může vypadat parádní univerzitní web

Univerzita Karlova po letech inovovala své internetové stránky. Novinka je v pilotním provozu, takže se snad ještě zlepší.

Kde pracují nejcitovanější čeští vědci? Nejen v cizině, ale i doma.

Hospodářské noviny upozornily na výjimečné české vědce působící v zahraničí. Neměli bychom ale zapomínat ani na ty, kteří září v Česku.

Astronomové se radují: „ALMA Habemus!“

V chilské poušti Atacama byla otevřena největší astronomická observatoř světa ALMA. Jeden z jejích uzlů se nachází v Ondřejově.

Jiří Drahoš: Akademie věd se promění. Nejsme všichni stejně dobří, posílit musíme schopné.

Jiří Drahoš řídí instituci od roku 2009. Mandát má do roku 2017.

Znovuzvolený předseda AV hovoří o proměnách vědy, jejím financování, co očekává od průmyslu a kam by měl směrovat podporu stát.

Co zbylo z avizované „reformy vysokých škol“?

Po porodních bolestech finišuje maximum možného: místo dvou nových vysokoškolských zákonů jedna novela, která je v lecčems kompromisní.

Jak si vybrat vysokou školu? Tradiční žebříčky už nestačí.

Několik českých vysokých škol včetně Univerzity Karlovy se zapojilo do pilotní fáze mezinárodního projektu U-Map.

Manifest, jenž stál Aarona Swartze život

Mladý génius v dokumentu z roku 2008 píše, že sdílení informací je morální imperativ, a vybízí k občanské neposlušnosti.

Odvolá ministryně kultury šéfku Národního památkového ústavu?

Ředitelce Národního památkového úřadu Naděždě Goryczkové vyjadřuje podporu čtveřice akademických funkcionářů z Univerzity Karlovy, Akademie výtvarných umění a Akademie věd.

Akademici poslali ministryni kultury otevřený dopis proti odvolání šéfky památkářů Naděždy Goryczkové.

Osvědčil se boloňský recept na vysokoškolské studium?

Různě připravení vysokoškoláci podle Boloňského procesu: vyvaření tříletí bakaláři (Bc.), navazující dvouletí magistři (Mgr.) a jako nejlepší a exkluzivní chod doktoři (Ph.D.).

Systém, jenž dělí studium na bakalářské, magisterské a doktorské, má podle kritiků řadu chyb. Přinesl ovšem i evidentní výhody.

Šumava napospas lidové tvořivosti poslanců: Bude z parku lunapark?

Bude-li zákon o Národním parku Šumava vyhlášen dle návrhu Plzeňského kraje, naplní se tužby developerů i zájemců o tvrdou turistiku.

Čestmír Klos 18.2.2013

Na cestě ke změně zákona o vysokých školách, verze 3.0

Ministr školství Petr Fiala představil spolu s premiérem Petrem Nečasem 2 x 5 kroků ke kvalitnímu školství. Druhá pětka se týká vysokých škol a témat, jež řeší i novela zákona.

Rektoři se s ministerstvem školství domluvili na klíčových bodech novely. Dalším přislíbeným termínem pro finální znění je květen.