Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ano, Mandela měl být lepší. Ale také mohl být mnohem horší...

Nejpodstatnější nebylo to, zda se Mandela kamarádil s Castrem nebo Kaddáfím, nýbrž to, jak se zachoval ve vlastní zemi po pádu apartheidu.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PJ

10. 12. 2013 10:49
joch nez zacne psat nebi mluvittak by mel vsem ukazat slozenku
ze zaplatil ceske republice tu lekarskou fakultu.. pak at mluvi.. http://petrjansky.blog.idnes.cz/c/386443/Nelson-Mandela.html
0 0
možnosti
ZM

10. 12. 2013 7:14
Milan Štěch? Vždyť je před vánocema.
Ovar pajdá, Rusnok & Co jsou zaneprázdněni. Nač vysílat zamiňáka, když máme v JAR svého VIP, kluka stejné krevní skupiny. Stačilo poslat Krejčířovi SMS ať to tam za nás na dvě hodinky podrží. Měl by asi doprovod, státníci mají také svůj, skoro k nerozeznání, ty vole.   
0 0
možnosti
M

Msgt

10. 12. 2013 0:45
Cato
Hlavně, že se odkazujete na hlásnou troubu bratří Kochů - Cato Institute - jimiž placený Reason Magazine pravidělně psal věci jako jsou tyto:1976: "as long as choice is between informed white minority and Socialist black majority, apartheid will stay" http://www.unz.org/Pub/Reason-1976may-00032?View=PDF1977: "As one of few.remaining bastions against communism, the demise of South Africa will be sad day for the West" http://64.62.200.70/PERIODICAL/PDF/Reason-1977apr/38-39/1977: "without [apartheid] separate development will fail—and with it the capitalist system in South Africa" http://64.62.200.70/PERIODICAL/PDF/Reason-1977apr/38-39/1980: "in the past decade, no country moved further toward a libertarian society than South Africa" http://www.unz.org/Pub/Reason-1980dec-00061?View=PDF
0 0
možnosti
PM
Mandelova země nebyla "afrika", jako Israel není "orient".
Afrikánský systém byl i lepší, než ten britský. Byl inkulturován na úroveň a ment. kapacitu obyvatel. A fungoval, prosperoval. Briti museli hubit ženy s dětmi v lágrech infekcemi , aby  dostali hrdé afrikánce na kolena. Stejně i kooperace s neafrikánci. Pokusy o jejich povznesení selhaly už dávno, kdy byla volná zemědělská půda, ale v péči afričanů se obratem změnila v poušť.  Nové ideje vnesla televize, do té doby domorodec celkem nezkažen ač nikoliv mírumilovný. Ale převahu respektoval, policie nepředváděla na stanice, ale vozila do buše. Tam stačí vyklopit, neuteče nikdo. Odborníci by měli zmínit plány Mr.Kissingera, asi to myslel dobře, asi to jinak nešlo. Leč cesta lidskoprávní zlomila co ještě fungovalo. Podobně od rakousko-uherských časů  (Masaryk s Benešem na změny neměli čas) , česko doma nebojuje. Podobně v tradici afrikánské jsou to spíše jen policejní konflikty. Není to obvyklá afrika. Podobně sepětí s Izraelem, na místě nápadné, v mediích asi moc složité vazby. Pohřby neděláme, jen kremace, odpudivé. Jednak nám nemilá připomínka smrtelnosti, jednak pod kobercem rodinného života se často nadouvá nějaký ten násilný krvavý a zbytečný potrat. Tak chybí i řečníci k funebrácké muzice, ještě horší než parlament, a ten grády má!  Odpor k ceremoniím bolševicky vnuceným také dost síla.  Možná ale politický IQ vlády na úrovni jejího jazyka a to u nás lůza nikdy funusy, na rozdíl třeba od cikánů, moc neprovozovala. Sousedům na pohřby chodím, ne rád, ale chodím. Tak jednou byla v sudetech rvačka hned při obřadu, jednou veřejné vyhrožování obřad vedoucímu, jednou bitka o dědictví hned po obřadu, asi jako na té české autogramiádě. I dnes by se vlastenec na jihu afriky mohl poučit o řízení státu, podnikavosti populace, spolehlivosti policie  SEBEVĚDOMÝCH OBČANECH.
0 0
možnosti