Akciím se v minulém roce dařilo. Očekáváním navzdory

Před dvanácti měsíci mnozí analytici předpovídali, že z hlediska vývoje cen akcií půjde o průměrný rok, a věštili akciovým trhům i zkázu. Opak byl pravdou.

Petr Kain 15.1.2018
Čínská burza. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská burza. | foto: AP
Čínská burza.

Investoři mohli uplynulých dvanáct měsíců sledovat nebývalé posilování akcií. Hodnota společností obchodovaných na burzách vzrostla loni podle S&P Dow Jones o 12,4 bilionu dolarů a zejména investoři do některých amerických akcií si mohli gratulovat. Vždyť třeba americký index S&P 500 od počátku roku posílil takřka o dvacet procent, a to přitom v průměru od druhé světové války každoročně poskočil „jen“ o osm procent.

Řada indexů lámala historická maxima, zmíněný S&P 500 takových výjimečných dnů zažil loni dokonce 62. Zároveň na trzích panoval neobyčejný klid, výraznější výkyvy takřka nebylo vidět. Index S&P 500 kupříkladu během jednoho obchodního dne prošel více než jednoprocentní změnou pouze osmkrát. V průměru přitom od roku 1945 každý rok zažije kolem padesáti takových dnů.

Propadákem maloobchod

„Akciím pomohl fakt, že se po deseti letech synchronizoval globální růst, nezaměstnanost byla rekordně nízká a průměrné mzdy se začaly zvyšovat v některých zemích solidnějším tempem. Ekonomikám se zkrátka daří a to pomáhá firmám prodávat a vydělávat,“ říká hlavní analytik BH Securities Martin Vlček.

Neznamená to ale, že se investice do akcií automaticky vyplatila. Jak Vlček dodává, téměř veškerý růst amerických indexů Nasdaq a S&P 500 byl tvořen silným výkonem doslova hrstky firem v čele s technologickými giganty typu Apple, Alphabet (Google), Facebook, Microsoft či Amazon.

Podle analytika Patria Finance Jána Hladkého se loni vyplatila zejména investice do akcií z technologického sektoru.

„Většině ostatních akcií se moc nedařilo, takže stačilo nezachytit růst těchto několika titulů a investor je pravděpodobně velmi zklamán,“ říká Vlček.

Podle analytika Patria Finance Jána Hladkého se loni vyplatila zejména investice do akcií z technologického sektoru. „Tržby, provozní marže a také zisky překonávaly očekávání a hnaly vzhůru technologickou část indexu S&P 500, která za rok přihodila ke své hodnotě 40 procent. Výrazně tím překonala 20procentní posílení celého indexu,“ říká Hladký.

Propadákem loňského roku je naopak tradiční maloobchod, který poznamenaly padající tržby, úsporná opatření a škrtání dividend. „To vše si musí vzít na triko změna ve vzorci spotřebitelského chování, jejíž součástí je masivní přesun zákazníků k nákupům prostřednictvím internetu. Situaci ještě vyhrotil vstup Amazonu do kamenného maloobchodu přes akvizici potravinového řetězce Whole Foods. Kdo se nepřizpůsobil, trpěl,“ říká Hladký.

„Akcie jsou oceněny velice velkoryse, zejména ve vyspělých ekonomikách. Citelné cenové nárůsty roku 2017 se tak letos nezopakují. A až patnáctiprocentní propad také nelze vyloučit.“

Analytici oslovení LN se s těmi světovými shodují v tom, že příští rok se výjimečné výkony akciových trhů zřejmě nezopakují. „Akcie jsou oceněny velice velkoryse, zejména ve vyspělých ekonomikách. Citelné cenové nárůsty roku 2017 se tak letos nezopakují. A až patnáctiprocentní propad také nelze vyloučit,“ domnívá se hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Pokud k němu však dojde, bude podle něj jen přechodného rázu. S výjimkou Číny totiž žádná z významných světových ekonomik netrpí zkázonosným předlužením jako v roce 2008. „Investoři také sedí na slušné hromadě hotovosti. Při výraznějším propadu tedy budou mít z čeho nakupovat, což zkrátí a zmírní jeho průběh,“ říká Kovanda.

Nadcházející rok podle něj vyhlíží příznivě zejména pro investice na rozvíjejících se trzích. A to hlavně těch asijských (s výjimkou Číny), perspektivně vypadají i akciové trhy v Brazílii či Argentině. Rozvíjející se trhy podle Kovandy nezbrzdí ani zpomalení hospodářského růstu Číny, které souvisí s jejím přechodem ze silně průmyslové ekonomiky na ekonomiku opírající se více o sektor služeb. „Brazílie a Rusko se dostávají z recese, Indie zase z ekonomického útlumu – rozvíjející se trhy jako celek jsou schopny absorbovat zvolnění tempa čínského růstu,“ domnívá se Kovanda.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.