Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Akademik varuje: Benzo(a)pyren je malý vrah nejen pro příští generace

Devastace poslední zeleně ve městech může vést ke změnám genetické výbavy plodu, tvrdí Radim J. Šrám z Akademie věd.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JB

Jenda Benda

3. 1. 2013 9:06
Díky, že jste dali hlas renomovanému odborníkovi
Bohužel hlas takových lidí v naší společnosti je politiky a hlupáky ignorován. Podle toho situace v naší zemi vypadá. Bude fajn, pokud bude Česká poice dávat více prostoru podobným lidem.
0 0
možnosti
P

Pragerz

2. 1. 2013 14:46
a ústava
Dle mého páni politici (korupčníci) dlouhodobě, vědomě zhoršují stav ovzduší nejen v Praze, ale díky neustálému nárůstu kamionové dopravy (a útlumu např železniční nákl. dopravy) v celé zemi.Toto je v přímém rozporu s ústavním právem na příznivé životní prostředí a daní politici by za to také měli nést svou odpovědnost (a nemyslím jen "politickou").
0 0
možnosti
PS

30. 12. 2012 10:27
Dobrý článek, díky za něj
Velmi skandální okolo výzkumu prof. Šráma bylo také například to, že vedení Ostravy mu za publikování výsledků výzkumu vyhrožovalo podáním soudní žaloby za pomluvu a šíření poplašné zprávy, od níž upustilo až po kritice veřejnosti.O motivaci, s níž se ostravští komunální politikové tak horlivě zastávali průmyslových producentů benzpyrenu je možno jen spekulovat....
0 0
možnosti
V

V.Hricák

29. 12. 2012 13:49
Je to tragické i komické
Je to tragické i komické současně.Ti,co mají zásadní vliv na tvorbu územních plánů zpravidla v zastavěných centrech měst nebydlí.Drtivá většina si nachává postavit své domovy v satelitních městečkách,kde je zeleně relativně dost a smogu relativně málo.Podle zásady: Sytý hladovému nevěří, a životního hesla: Peníze nesmrdí, budují podle stále stejného scénáře.Nikdo z nich se nezabývá myšlenkou,co bude za dvacet let.Tito lidé plánují svůj život na maximálně jedno volební období.Na druhou stranu.Když alespoň část voličů dala možnost Zeleným,dočkala se opačného extrému.Řada z nich by nás zřejmě nejraději poslala zpět do jeskyní.Přesně podle české zásady,od zdi,ke zdi.Rozumnou,zlatou střední cestu nikdo nenabízí.
0 0
možnosti
Č

Černoušek

28. 12. 2012 20:46
užitečná zkoumání a dobrý článek
trochu donkichotské ideje, bohužel. přitom snadná a velká věc by se dala udělat okamžitě - obnovit ve městech všude tam, kde historicky v ulicích byla, stromořadí. Před sto lety byly stromy téměř v každé ulici, zvláště v obytných čtvrtích. Dnes je jich minimum a jejich místa se nesmyslně proměňují v parkovací pruhy.  urbanistické plánování v pravém slova smyslu, tj. s příjemným, žitelným městem jako cílem, u nás neexistuje. pokud člověk opustí v Praze čtvrtě, vzniklé do 60. let a vydá se dále na periferii, zaplakal by, protože mu snadno dojde, že k městu, které jsme zdědili, jsme nepřidali téměř nic, co by stálo za řeč - a dvojnásob to platí o stavební činnosti posledních dvaceti let. Praha v těchto okrajových částech vpodstatě ztratila charakter spojité městské zástavby, kterou lze smysluplně procházet - je to změť sídelních a jiných chumlů, přilepených na široké autostrády, obchvaty, sjezdy, přípojky apod., solidně dostupné výhradně po nich. těžko pak omezovat individuální automobilovou dopravu, když tyto části města jsou jí šity na míru a žít v nich jiným způsobem je buď obtížné (jiné druhy dopravy) nebo nemožné (chůze).
0 0
možnosti