Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Agenda, která zůstala po Nečasovi: Několik fatálních situací

Temelín, gripeny, petroholding, postavení žalobců či státních úředníků, půl bilionu eurodotací – projekty, které čekají na novou vládu.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
E

Edý

19. 6. 2013 23:32
Proč se nestihlo důležité
Je vcelku zajímavé, že milionové a miliardové IT zakázky se stihly. Asi proto, že na nich byl klientelistický zájem. Kdo z politiků má zájem na Zákonu o úřednících nebo nezávislejším státním zastupitelství? Gripeny se možná nestihli, protože Švédi nepřistoupili na podmínky politiků - a tím nemyslím podmínky slevy. A pokud pro dostavbu Temelína lobují ODS a rokuje o tom Janoušek, tak to snad abychom se báli mega tunelu. V zakázce za 250 miliard, která se nakonec vyšplhá na 400 miliard se 50 - 100 miliard ztratí úplně v pohodě. Udržovat chod státu při současných podmínkách je výhodnější, než vymýšlet nefunkční systémová opatření, která vznikají jen proto, aby se vytvořila zakázka na míru. I proto byl Fisher v době úřednické vlády tak kladně hodnocen - staral se jen o chod státu. "Kdo nic nedělá, nic nezkazí" a nebo snad raději "Když se udržují základní funkce chodu státu, tak se toho tolik nerozkrade".
0 0
možnosti
S6

Starý 68

19. 6. 2013 11:36
demise
Stačí se podívat na činnost vlády z pohledu okolních států. Kdyby bylo špatné, jen co nebylo dokončeno, pak by nám bylo hej. Mohli bychom pokračovat lepším směrem. Hrozí, že se neřešené problémy vymstí dalšími, téměř nenapravitelnými škodami. Řízení státu není legrace, tím méně trafika pro vysloužilé politiky. Blbec ve správní radě čehokoli je nebezpečný svoji existencí, tím hůře chamtivostí. Devastace prostředí, ekonomiky a téměř všeho nezačala včera, ani jednou demisí, Slušní schopní, kvalifikovaní se vyhýbají zaplevelené politice a obvykle ani nemají na volební náklady, kdyby náhodou do politiky chtěli. 
0 0
možnosti
PM
I běžná agenda je zásadní
Jsme etatistický stát, stát je nám kojnou i funebrákem. Rozpad sociálního života invazí televize, virtuálností sociálních sítí, vyřazuje přirozené prvky kooperace. Nefungují obce, kraje jsou spíše spiknutím, zdravotnictví ve spárech "rathů" všehoschopných, soudy langsam. Zbývá vláda, a skutečně posílají milé empatické dopisy. K práci subordinované donutit nemohou, mediálně jsou znemožněni ještě před jmenováním. Z navržených úkolů ji polovina nepřísluší, ale čím více se toho "dělá", tím menší mohou být výsledky. Navíc nějak vládne i Hrad.
0 0
možnosti
M

Matyas

18. 6. 2013 6:26
Systém
Bohužel náš systém jeví znaky kolapsu a to nejen díky zmíněným skutečnostem. Náš stát již dávno nefunguje pro lidi a neplní ani základní povinnosti. Kromě Metanolové aféry, která přímo ohrozila a zničila životy lidí je další tikající bombou systém na výplatu sociálních dávek na MPSV. Až bude verdikt antimonopolního úřadu pravomocný, bude se muset nový systém odstavit a  bude po legraci.Náš stát mají dávno v moci klientelistické skupiny. Toto je jen špička ledovce. Do první ligy ještě nikdo nešáhl. (Penta, JT, PPF).
0 0
možnosti
J

Janh

17. 6. 2013 23:07
Vše důležité věci. Ale pro
Vše důležité věci. Ale pro fungování systému je podle mne nejdůležitější zákon o státním zastupitelství (tak, jak byl schválen) a zákon o úřednících (tak, jak schválen nebyl). Od toho se budou odvíjet osudy dalších záležitostí.Čerpání euromiliard a garance za úvěry jsou pak hned v závěsu. Nápad na petroholding není špatný, ale jak zajistit, aby to nedopadlo jako s ČEZem? U Temelína jde sice o velké peníze, ale není to otázka bytí a nebytí. Já jsem zastánce dostavby, i kdyby se ale třeba nestavělo, svět se nezboří. To samé letouny. A propos, pozornost zaslouží, že Janoušek už o dostavbě čile rokoval....V porovnání je pak daňová reforma i občanský zákoník jiná liga, i když nejistota či neustálé změny (daně) jsou jistě nepříjemné.Ale při objemu peněz a vlivu, o který se hraje se může jen naivní člověk domnívat, že vše proběhne neposkvrněně.
0 0
možnosti

18. 6. 2013 14:25
Není to tak komplikované, jak je popsáno v článku
Je to úplně naopak a postačí několik jednoduchých úkonů.1. zastavit zbytečné projekty vysilující občany svými finančními nároky (Temelín není nutné dostavovat, fotovoltaiku stornovat, jednotné inkasní místo je výplodem šílenců, zjednodušením daňových zákonů, obchodního a občanského zákoníku se sníží nutnost přeprav buzerantských zásilek státu bombardujících občany atd.)2 určit pravidla pro nabídky firem do státní správy - vše přes jedno místo, veřejný portál, ať si každý přečte, co hezkého nám chtějí IBM a spol. dodat a za jakým účelem a jak strašně moc nám to bude užitečné3. žádná zakázka státu bez výběrového řízení nezávisle na finančním objemu4. zrušení co nejvíce daní, povinných pojištění, rušení, úřadů, zbytečných výzkumných ústavů, zbytečných institucí, zjednodušení možnosti podnikání5. ... nekonečnoA najednou zjistíte, že stát celkem nic nepotřebuje a není v žádném časovém presu. Pouze úředníci a politici (a zainteresovaní novináři) vyvolávají dojem, že když se ta nebo ona věc nebude řešit hned, všechno zkolabuje. Opak je pravdou. To, co potřebujeme, je to, že nepotřebujeme stát, který nám 24 hodin stojí za prdelí. 
0 0
možnosti