Aféra Key Investments: Budou se v Praze 6 prát špinavé peníze?

Další bizarní epizoda v kauze nezodpovědného investování veřejných peněz v řádu desítek milionů.

István Léko 18.2.2013
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Městská část Praha 6 se zbavuje části pochybných cenných papírů, do nichž investovala prostřednictvím neprůhledné firmy. Odpovědní politici by si tedy mohli oddychnout, jenže – jako ostatně v mnoha fázích celé aféry Key Investments – i tato epizoda zapáchá.

Zastupitelstvo podle očekávání schválilo prodej prakticky bezcenných dluhopisů upadající leasingové firmy Borsay, které této městské části nadělila do portfolia společnost Key Investments. Kupcem je neznámá a ztrátová společnost Radek International z Chomutova, která za dluhopisy nabídla nominální, tedy plnou cenu, plus se ještě zavázala zaplatit část úroků.

Vzhledem k insolvenční situaci firmy Borsay a bezcennosti jejích dluhopisů nedává transakce absolutně žádný obchodní smysl. Jediné vysvětlení je, že se někdo rozhodl pomoci vysoce postaveným politikům ODS dotčeným ve skandálu Key Investments. Záhadný investor buď těmto politikům něco dluží, nebo si prakticky předplácí nějakou – již dohodnutou – protislužbu v budoucnosti. Tím se ovšem otevírá prostor pro opozici (TOP 09 a Strana zelených) , aby všechny budoucí veřejné zakázky, rozhodnutí o územním plánu či podobné kroky radnice hlídala velmi pečlivě.

Bizarnost transakce je podtržena i skutečností, že vládnoucí politici Prahy 6 se jednoznačně odmítli zajímat o to, zda peníze, které obdrží, jsou čisté. Hlasování o prodeji dluhopisů bylo těsné, návrh podpořilo 24 zastupitelů (pro prodej muselo hlasovat 23 lidí). Starostka Marie Kousalíková (ODS) tlačila na rychlý prodej, aby Praha 6 nemusela platit poplatek za žalobu na Borsay, kterou dříve podala, a prý se bála, aby zájemce od záměru koupit dluhopisy neodstoupil.

O tom, že kupec dluhopisů je nečekaným požehnáním a jak přispěje řešení případu Borsay k vyústění celé kauzy, jsme psali v lednovém článku Key Investments: Dostanou klienti další úder? Jak kdo.

Případ pro Finanční analytický útvar?

Koalice ODS a ČSSD odmítla i návrh opozice doplnit usnesení o to, aby městská část nejdříve požádala Finanční analytický útvar ministerstva financí (FAÚ) a Bezpečnostní informační službu (BIS) o prošetření původu peněz, které má Praha 6 obdržet, a teprve až poté by městská část prodávala dluhopisy. Jenže nic takového. „Paní starostku Kousalíkovou, ale ani nikoho z koalice původ peněz nezajímá. Podle slov jednoho kolegy z ODS to však FAÚ a BIS prý už stejně prošetřují na základě zpráv z médií,“ řekl ČESKÉ POZICI zastupitel Prahy 6 za Stranu zelených Petr Hrdina.

Kdyby se obávaný útvar začal věnovat finančním tokům firem kolem Key Investments například před dvěma lety, mohl Miroslav Kalousek už dávno svolat tiskovou konferenci

Kde berou politici ODS z Prahy 6 jistotu, že se FAÚ obchodem s dluhopisy firmy Borsay zabývá? S takovým názorem nelze souhlasit. Vzhledem k tomu, jak laxně přistupovalo samo ministerstvo financí ke svým stamilionům, které má kvůli Key Investments utopené do dluhopisů firem Borsay a Via Chem Group, nelze předpokládat, že se slavný FAÚ touto kauzou zabývá.

Kdyby se obávaný útvar začal věnovat finančním tokům firem kolem Key Investments například před dvěma lety, ministr financí Miroslav Kalousek mohl už dávno svolat tiskovou konferenci, stejně jako to udělal v případě kauzy ProMoPro. Aktéři skandálu by seděli za mřížemi. Avšak domyslíme-li, do jakých politických a byznysových výšin sahá aféra Key Investments, nelze se divit, že se nic neděje.

Transakce, kterou s dluhopisy provádí Praha 6 (i její stoprocentní dcera společnost SNEO) s firmou Radek International, totiž může být napadnutelná. Radek International nemá v podstatě žádný majetek a není schopen získat řádný úvěr. (Poskytnutí úvěru na koupi bezcenných dluhopisů by jakémukoli finančnímu ústavu vytkl nejen auditor, ale zřejmě i dohled ČNB). Proto lze konstatovat, že společnost, která Praze 6 a firmě SNEO za dluhopisy zaplatí, je pouze transakční, slouží pouze ke skrytí identity skutečného kupce. Radek International dluhopisy jednoduše, ale obratem prodá.

Kde dluhopisy skončí

Zajímavé pak bude sledovat, která společnost si nakoupené dluhopisy, tedy pohledávku z nich vyplývající, přihlásí do budoucího insolvenčního řízení proti firmě Borsay. Stejně vzrušující bude sledovat, jakou cestu ony dluhopisy urazí. Nejspíše můžeme čekat jejich přeprodej další – ideálně off-shorové – společnosti, a raději více než jedné, aby se nezjistilo, kdo je skutečným kupcem.

Nákup těchto dluhopisů za nominál je obchodní nonsens: kde vytvoří Radek International marži?

Jelikož dochází k obchodu, ve kterém kdosi platí za bezcenné dluhopisy nominál, tedy plnou cenu, navíc selektivně, nikoli všem věřitelům (firma Radek International ostatním držitelům dluhopisů odkup nenabídla), existuje podezření z použití špinavých peněz v transakci. Zákon totiž předpokládá dobrou víru v obchodu: tedy že ten, kdo si kupuje dluhopis, počítá s tím, že ho může prodat či inkasovat za něj částku, kterou vydal, plus přiměřený zisk. Nákup těchto dluhopisů za nominál je však obchodní nonsens: kde vytvoří Radek International marži?

Je zřejmé, že nějaká finanční skupina se snaží vybřednout z problému, který v minulosti způsobila leasingové společnosti Borsay, a přitom pomáhá dotčeným politikům ODS v Praze 6. Tato podezřelá transakce má bez debaty všechny parametry pro zadání do rukou FAÚ!

Detailně sledujeme aféru Key Investments v rubrice HOT TOP.


bill85@seznam.cz  Majetek byl z Borsay 20:58 13.2.2013
bill85@seznam.cz Už je to uděláno, už je to hotovo 20:55 13.2.2013
István Léko Auditorem je tam to 17:31 13.2.2013
murdoch ... a předtím to byla HZ 18:44 13.2.2013
Petr.Brambora Viděl jsem jen tu 16:47 13.2.2013
murdoch Ještě dotaz - Vy máte k 16:32 13.2.2013
murdoch Tak to je pro mě novinka s 14:25 13.2.2013
Petr.Brambora Nevím o tom, že by model 16:16 13.2.2013
bugear Docela by mě zajímalo, jestli 20:43 12.2.2013
NegativeEquity BLACKDZAAR vs BLACK RAAZD 16:18 28.9.2013
murdoch Zdravím, přiznám se, že už se 20:36 12.2.2013
Petr.Brambora Pane kolego, netipujete 9:32 13.2.2013
murdoch Avšak já netipoval Jendu a 11:42 13.2.2013
Petr.Brambora Ale J&T již ovládá Poštovou 13:50 13.2.2013
Pjotr Pohádkári na Praze 6 16:56 12.2.2013
Petr.Brambora Kdopak je tak štědrý? 16:42 12.2.2013
István Léko O Malichovi, který mj. je 13:29 12.2.2013
fci-pavel firma Borsay - Malich 13:18 12.2.2013
Dav ID FS 11:04 12.2.2013
murdoch A není FS sparťan? Že by 13:53 12.2.2013
Josef Novak Toto je jen standartni postup 8:01 12.2.2013

Počet příspěvků: 21, poslední 28.9.2013 04:18 Zobrazuji posledních 21 příspěvků.