Katolické církvi sluší konzervativní investování, do pozemků, budov

Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference.

„Pro mě je reputace zcela zásadním kapitálem katolické církve, důležitější než ekonomická prosperita,“ říká v rozhovoru 48letý generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. Zároveň dodává, že ve světě nejsou církevní banky neobvyklé, mají je v Itálii, Rakousku či Německu, ale v českém prostoru je to neznámé území.

DEBATA Jana Macháčka: Británie se nakonec s EU omezeně dohodne

Bývalý guvernér britské centrální banky Mark Carney změnil názor na vztahy Británie s EU po brexitu a prosazuje co největší regulatorní divergenci, zejména ve využití dat a ochraně osobních dat. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Je Carneyho návrh realistický? Jaké jsou pro a proti?

Jan Macháček 16.1.2020

Polsko a Izrael versus ukrajinské etnické čistky

Počátkem ledna Joel Lion a Bartosz Cichocki, izraelský a polský velvyslanec na Ukrajině, zaslali dopis proti chystaným ukrajinským oslavám těch, kdo dělali etnické čistky. Dle ukrajinského velvyslance v Izraeli Hennadije Nadolenka by se Izrael měl zdržet protestů, neboť jde o vnitřní záležitost Ukrajiny.

Jan Schneider 16.1.2020

Jak kvůli přežití planety Země omezit porodnost

Svoboda množit se je považovaná za základní. Důvodů, proč ji omezit či vzít, je podle francouzského prognostika Antoina Buéna několik a uvádí je ve své knize Permis de procréer (Povolení rodit).

Veřejná diskuse o eutanazii by se neměla vést ideologicky

Debata o zavedení eutanazie se znovu vrací do Česka.

Zavedení legalizace eutanazie do českého právního řádu vzbuzuje ohlasy. David Černý se domnívá, že od kritika eutanazie Marka Váchy, přednosty Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, by bylo možné očekávat etickou analýzu na úrovni odpovídající jeho postavení v akademické obci. Bohužel tomu tak není.

David Černý 18.1.2020

Viktor Orbán: Evropa může mít uhlíkovou neutralitu jen s jádrem

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarský premiér Viktor Orbán se ve čtvrtek 9. ledna v projevu na mezinárodní tiskové konferenci v Budapešti vyjádřil o situaci maďarských vojáků v Iráku, ochraně hranic a migraci, ekonomice země v roce 2020, problémech zdravotnictví a o národní strategii ohledně energetiky a klimatických změn. Projev zveřejňujeme v anglické verzi.

Viktor Orbán 17.1.2020

Média často posuzují postoje vůči Židům dvojace

Ilhan Omarová je jedinou poslankyní ze „Skvadry“, která se narodila mimo USA.

O udělení nelichotivého ocenění Antisemita roku Ilhan Omarové, kongresmance za Demokratickou stranu, česká média – ani ta veřejnoprávní – vůbec neinformovala. Pokud by však tento titul získal konzervativní politik ze střední či východní Evropy, pokroková média by o události informovala okamžitě a popisovala ji ze všech možných úhlů.

István Léko 17.1.2020