Sucho tentokrát Evropu tolik nepotrápilo

Martin Pýcha, předseda zemědělského svazu.

„Byly roky, kdy jsme nevěděli, zda sklidíme, kvalita byla špatná a některá pole se nesklidila vůbec, protože pořád pršelo, obilí polehlo a začalo klíčit. Problém letoška je ale hraboš. Potřebujeme hodně vody na podzim, aby jim to vyplavilo hnízda, a aby byly mrazy bez sněhu,“ říká v rozhovoru předseda zemědělského svazu Martin Pýcha.

Eliška Nová 16.9.2019

Vědci se snaží získat kanabinoidy pro léčbu bez pěstování konopí

Konopí produkující omamné látky stálo dlouho mimo zákon, a tudíž i mimo zájem vědců. To se v posledních letech od základů mění. Věda dnes zkoumá, jak se z něj dají vhodné látky získat, aniž by bylo nutné pěstovat rostliny. Donedávna opomíjený výzkum kanabinoidů se proměnil na Klondike zachvácený „zlatou horečkou“. Píše Jaroslav Petr.

MAKRLÍK: Primitivní obrazoborectví do 21. století nepatří

Sochy a pomníky osobností, které byly odstraněné, jsou součástí historie naší země. Zasloužily by si vrátit na své místo, jejich odstraněním historii nezměníme.

Jak si ČSSD odnesla ze státního rozpočtu hromadu hotovosti navíc

Šéf ČSSD Jan Hamáček krizi kolem obsazování ministra kultury využil k tomu, že jeho ministři dostali od ministerstva financí mnoho miliard navíc.

István Léko 12.9.2019

Školáci lehkomyslně hospodaří. Jejich vzorem jsou rodiče

Finanční gramotnost.

Z průzkumu krizového centra Theia mezi žáky od devíti do jedenácti let ve školním roce 2018/2019, vyplynulo, že polovina z nich si již někdy peníze půjčila. Většinou od sourozenců nebo spolužáků. Zlobit se na ně příliš nelze, dospělí totiž nejsou právě zářným příkladem. Děti by však měli naučit nakládat s financemi především rodiče.

Umělá inteligence je nová elektřina

Umělá inteligence.

V poslední době se hovoří o umělé inteligenci. Podle slovenského počítačového vědce Martina Spana v blízké budoucnosti sice člověka nenahradí, ale v daleké ano. A v rozhovoru mimo jiné také říká, že svému opatrnému optimismu ohledně technologického pokroku vytvořit něco inteligentnějšího, než jsme my, by mohla být Darwinovská chyba.

Američtí černoši po 400 letech aneb O prvotním hříchu Ameriky

Otroci sbírající bavlnu.

Černoši jsou jedinou rasovou a etnickou skupinou, která nepřijela do Ameriky dobrovolně. Byli přivezeni jako otroci – poprvé v roce 1619. Z tmavé barvy pleti, v minulosti příčiny diskriminace, se však stalo privilegium. Sen reverenda Martina Luthera Kinga, že člověk bude posuzován podle charakteru, zůstal nenaplněn. Píše Roman Joch.

Roman Joch 14.9.2019

Fórum

Izrael je bezpečná oáza, kde občas dojde voda

Martin Stropnický.

Česká republika má v Izraeli tradičně dobré jméno. Mají nás rádi, pomohli jsme jim kdysi vyhrát válku, říká v rozhovoru bývalý ministr zahraničí a současný velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický. Naopak Češi vidí Izrael jako výbušnou oblast, což musí přestat.

Vybrané komentáře