Máme škálu možností, jak nádor odstranit nebo zastavit

Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně.

„U některých diagnóz, kde dříve objevení metastáz znamenalo jistotu špatného osudu, se nám nyní daří pomocí imunoterapie či cílené léčby udržovat nádorové onemocnění v chronickém stavu,“ říká v rozhovoru profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně, největšího pracoviště pro léčbu nádorů v České republice.

Josef Tuček 26.2.2020

Totalitarismy komunismu, nacismu a islamismu lidstvo nespasily

Totalitarismus není omezen na 20. století, pouze v něm vyvrcholily ideje, postoje a plameny, jež doutnaly v dějinách a které ani dnes nejsou naprosto uhašené. Je věčným pokušením lidského rodu. Jeho protagonisté zbožšťují sami sebe a myslí si, že mají právo hrát si na bohy. Těmito „mesiáši“ však zmítá satanská pýcha. Píše Roman Joch.

Požáry v Austrálii nejsou prvním varováním před změnami klimatu

Byly australské požáry, které začaly v září 2019, ale intenzity nabyly na přelomu let 2019 a 2020, klimatickým budíčkem, nebo jejich poselství opět vyšumí v diskusích na sociálních sítích, kdo za to může? V čem byly jiné? Dá se jim předcházet?

Globální oteplení může za požáry. Ale tato příčina není jistá

Ve světě hoří víc a hůř, než se čekalo. Velkými požáry však trpí oblasti, které chtěli lidé zbavit malých ohňů, přestože ty je mnoho tisíciletí udržovaly a omlazovaly.

Angažmá šéfa CEFC, symbolu čínských (ne)investic, vyhaslo

Poradcem prezidenta Miloše Zemana (vpravo) byl Jie Ťien-ming (vlevo na snímku...

Dva roky prezidentu Miloši Zemanovi nepřekáželo, že má poradce z Říše středu, s nímž se nedá poradit, hájil to presumpcí neviny. Na počátku byl velkolepý příběh o mnoha miliardách, jež potvrdí správnost Zemanovy teze ekonomické diplomacie. Na konci bolavé vystřízlivění, po němž nezůstaly miliardy ani čínský byznysmen Jie Ťien-ming.

Zdá se, že na programu dne už není silný nezávislý operátor

David Voska, hlavní vyjednávač za Nordic Telecom.

„Vybudovat operátora s vlastní sítí je rizikovější, ale dává větší prostor pro byznysový úspěch. Vytvoříte-li prostor pro menší operátory, ti nepotřebují takové investice, ale budou vždy závislí na tom, co jim velká trojka dá za podmínky nebo k čemu donutí regulátor,“ říká v rozhovoru David Voska, hlavní vyjednávač za Nordic Telecom.

Roman Šitner 25.2.2020

Ministerstvo financí bude kontrolovat postup vodárenských firem

ilustrační foto

Vodné a stočné od nového roku vzrostlo, v květnu by ale v kvůli snížení sazby DPH z 15 na deset procent mělo v některých obcích zase o něco klesnout. Na to chce dohlédnout ministerstvo financí, jež loni za porušení cenových předpisů v oblasti vodovodů a kanalizací vyměřilo pokuty za 26 milionů korun a letos si naplánovalo 51 kontrol.

Miroslav Petr 24.2.2020