Silnější koruna je dobrou i špatnou zprávou pro české občany

Koruna vs. euro.

Na zvýšení základní úrokové sazby Českou národní bankou o 0,25 bodu na 2,25 procenta hned zareagovala česká měna. Atraktivita koruny vzrostla a posílila vůči euru nejvíce od 8. října 2012 – pod 25 korun –, což je výhodné zejména pro ty, kdo se v blízké době chystají do zahraničí. Toto zvýšení však další dobré zprávy lidem nepřinese.

Směřuje současná Evropská unie k říši národa německého?

Německo postrádá atributy supervelmocí, což nedožene výkonnou ekonomikou a disciplinovaností obyvatel. Je příliš malé, aby se mohlo zařadit mezi supervelmoci, ale příliš velké, aby plně respektovalo ostatní evropské státy a národy. Snad proto si CDU vyvěsila na svém sjezdu heslo „Německá budoucnost. Naše Evropa“. Píše Václav Makrlík.

Genová léčba se úspěšně rozvíjí už i u lidského plodu

Zásahy do genetického kódu se ověřují na laboratorních myších a opravu poškozených genů ještě před narozením jedince s dědičnou chorobou zvládají vědci jen u nich. Navzdory tomu vidí v této léčbě naději pro pacienty s řadou vážných nemocí.

Demokraté před volbou prezidenta USA útočí na Aljašku a Facebook

Demokratický kongresman Adam Schiff prohlásil, že Donald Trump je schopný vrátit Rusům Aljašku. Sponzor demokratů George Soros zase zaútočil na šéfa Facebooku Marka Zuckerberga.

István Léko 14.2.2020

Anekdota neanekdota o dálničních poplatcích a zpravodajské službě

Zpravodajské služby.

V jedné zemi začali připravovat nový systém kontroly dálničních poplatků a k zakázce na jeho dodání byly připojeny tajné dodatky na základě požadavků zpravodajské služby, přitom jako důvod utajení byla uváděna i její potřeba ochránit svá vozidla. Vtipná pointa spočívá v tom, že skrbliví zpravodajci chtěli ušetřit. Píše Jan Schneider.

Jan Schneider 17.2.2020

Virtuální realita lásce nepřeje. Je třeba návrat k osobnímu setkání

Dobro a zlo.

Hlavní nebezpečí technologizace lásky spočívá ve vzniku odpojených zombií, znuděných konzumentů her, ve kterých jsou virtuální zombie nemilosrdně stříleny. Jen však do chvíle, než „vrátí úder“ a přijmou tyto konzumenty mezi sebe. Naděje není v osvětě, ale v tom, že technologie nedokážou nahradit osobní kontakt. Píše Karel Hlaváček.

Sto let od zrodu českého robota aneb Karel Čapek a Isaac Asimov

Karel Čapek jako robot.

Před sto lety se narodili oba – robot i jeho adoptivní otec. Slavnou hru R. U. R., kde se pojem robot objevil poprvé, začal psát Karel Čapek zhruba v době, kdy se narodil Isaac Asimov. Tedy americký spisovatel rusko-židovského původu, který Čapkův výtvor přetvořil k obrazu svému a udělal z něj celosvětový fenomén. Píše Jaroslav Veis.

Fórum

Budeme dál snižovat emise, ale nechceme se zahubit

Ministr životního prostředí Richard Brabec

„Pokud bychom měli drasticky a rychle emise snížit, znamenalo by to v podstatě vše vypnout – a stejně by proti nám byla setrvačnost,“ říká v rozhovoru ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Vybrané komentáře